PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8529}

Motylek

Papillon
8,0 34 717
ocen
8,0 10 1 34717
7,0 9
ocen krytyków
Motylek
powrót do forum filmu Motylek

Jeszcze jeden manifest wolności, jeszcze jeden film o utraconej wolności i próbie jej odzyskania...
Wolność to jedna z niewielu rzeczy na tym świecie, o które warto walczyć. Aż do samego końca, do szczęśliwego zakończenia, choćby miało to trwać długie lata i obfitować w wiele, często tragicznie, zakończonych prób. Wszystko to naprawdę znakomicie uchwycone i świetnie zagrane.

Niemniej „Lot nad kukułczym gniazdem” to to nie jest.
Co prawda w pewnym momencie film odkrywa jakże smutną i trafną prawdę, że ucieczka wcale nie musi oznaczać wydostania się z więzienia, ale może przybrać też postać śmierci, która będzie prawdziwym wyzwoleniem i ostatecznym „liberation” (piękna scena), lecz niestety nie znajduje ona konsekwencji w zakończeniu...

...bo film jest za długi...o jakieś kilkanaście sekund. Zamiast otwartego endingu, ucieczki w nieokiełznane, otwarte morze (które już same w sobie staje się manifestacją nieskończonej wolności) musimy dostać jeszcze łopatologiczny komentarz z off-u o sukcesie głównego bohatera. Czułem się jakbym dostał w policzek. I ocena poleciała...

Niemniej – warto obejrzeć !!

Moja ocena - 7/10

ocenił(a) film na 8
Grifter

ehh człowiecze...
Nie wiesz, że ten film był na faktach? Mieli zmienić zakończenie prawdziwej historii po to, abyś mógł wczuć się w swój urojony manifest? Po co w takim razie tak długo Henri męczył się walcząc o przetrwanie? Powinien sobie może od razu skrócić męki i dać się zabić na samym początku filmu.
Coś mi się wydaję, że jednak mało zrozumiałeś z tego filmu...

ocenił(a) film na 7
nty_qrld

”Coś mi się wydaję, że jednak mało zrozumiałeś z tego filmu...”

Heh, uwielbiam ten tekst. Rzeczywiście było tu nad czym się głowić :)
Następnym razem wymyśl coś lepszego.


„Nie wiesz, że ten film był na faktach?”

A co to ma do rzeczy? Myślisz, może, że główny bohater i autor książki w jednym - Henri Charrière uciekł z kolejnego więzienia dzięki kokosom? To myśl tak dalej :)
Prawdziwy Henri został naprawdę po dwudziestu iluś tam latach z więzienia wypuszczony…

ocenił(a) film na 8
Grifter

Heh, uwielbiam tą wybiórczość w wybieraniu cytatów. Dobrałeś sobie 2 zdania, do których najprościej ci było się doczepić (nie obstaję, że niesłusznie) i uważasz, że twoja opinia oparła się krytyce?
Dla mnie dalej twoja apoteoza samobójczej śmierci, jako ucieczki doskonałej, wydaje się zaprzeczeniem sensu tego filmu.
pzdr :]

ocenił(a) film na 7
nty_qrld

„Heh, uwielbiam tą wybiórczość w wybieraniu cytatów.”

To na wypadek byś się nie pogubił ;)


„i uważasz, że twoja opinia oparła się krytyce?”

A dlaczego na krytykę odpowiedziałeś „krytyką mojej krytyki” zamiast zniweczyć i pogrążyć ją rozsądnymi kontrargumentami?


"Dla mnie dalej twoja apoteoza samobójczej śmierci, jako ucieczki doskonałej, wydaje się zaprzeczeniem sensu tego filmu."

O motyla noga, dopiero tera pojąłem, że my się nie rozumiemy. Ja tylko dałem przykład, że śmierć może stanowić wyzwolenie, ale bynajmniej przecież nie oczekiwałem takiego obrotu spraw w przypadku głównego bohatera. Bo przecież ten manifest wolności (bo czym jest ten film jak nie manifestem wolności – ukazujący, że wolność, to jedna z niewielu rzeczy na tym świecie, o którą naprawdę warto walczyć choćby o cenę własnego życia…) ukazuje śmierć jako jedną z dróg w tej podróży, ale bynajmniej nie jej celu.

Ja czepiam się tylko łopatologicznego zakończenia w postaci ostatniego komentarzu. Idealnym endingiem byłaby panorama na otwarte morze i gdzieś w dali dryfujący Henri. Jeżeli uważasz, że zginął w odmętach oceanu – twoja sprawa, jeżeli uważasz, że uciekł i żył długo i szczęśliwie – super. Wybór należy do Ciebie. Niweczyć otwarte zakończenie i piękno swobodnej interpretacji na rzecz trywialnego i oczywistego podsumowania? To mnie w tym filmie zabiło. Do reszty się rzeczywiście nie czepiam. To znakomity film :)

Trzymaj się !!

ocenił(a) film na 8
Grifter

a mi nawet do glowy nie przyszlo, ze on mogl sie zabic ;( chociaz ta skala byla Bardzo ! wysoka (co mi juz przez mysl przyszlo). no te kokosy tez nie pasuj, no ale moze ... Super film ogolnie.( nie wtracajac sie do dyskusji)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones