PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=660365}

Mroczne nieba

Dark Skies
6,5 14 582
oceny
6,5 10 1 14582
Mroczne nieba
powrót do forum filmu Mroczne nieba

Film oglądnąłem niedługo po premierze jednak dopiero teraz postanowiłem opisać swoje odczucia.

Klimat! To jest coś co wyróżnia ten film spośród innych w segmencie filmów sci-fi + kosmici. Mroczny, wręcz przytłaczający klimat, który bardzo przypadł mi do gustu gdyż uwielbiam tematykę kosmosu, obcych ras itp. i połączenie tego z elementami horroru daje mieszankę idealną. Jest to idealna odskocznia od innych filmów z gatunku sci-fi jak chociażby "Dzień niepodległości (1996)" czy "Na skraju jutra" gdzie skupienie było na akcji a wydarzenia przedstawione na ekranie miały rangę światowych. Film klimatem bardzo przypomina "Czwarty stopień" który jednak uważam, że jest dużo słabszym filmem ale o tym może kiedy indziej. Tutaj dostajemy historie, która zamyka się w obszarze raptem jednej, niczym niewyróżniającej się rodziny. Kameralny charakter opowieści robi tutaj dużą robotę ponieważ dzięki temu dostajemy znacznie mroczniejszą historie zahaczającą już o gatunek horroru. Bardzo brakuję mi takich filmów horror sci-fi. Jednak typowe akcyjniaki, najlepiej pg-13, sprzedają się lepiej to też wytwórnie idą w tą stronę.

Dark skies nie jest nastawiony na akcje, a raczej na powolne odkrywanie kart. Co ciekawe film przez takie podejście nie staje się nudny i mówie to także w imieniu osób którym poleciłem film, a które nie są takimi maniakami sci-fi jak chociażby ja. Trzyma w napięciu i sprawia, że mamy ochotę oglądać go dalej i zobaczyć co się wydarzy.

(Bez spoilerów ale wole ostrzec jeśli komuś by to miało zepsuć zabawę)
Końcówka filmu wygląda jakby twórcy planowali kontynuacje jednak nie wiadomo do końca dlaczego ta nie powstała.

Film nie zarobił oszałamiających pieniędzy ale miał też niewielki budżet. Wygląda więc na to, że film na pewno się zwrócił i jeszcze coś zdołał zarobić. Recenzje oraz opinie widzów również były pozytywne. Więc wydaje mi się, że jednak ostatecznym powodem było to, że kontynuacja mogłaby przynieść podobny stosunek kosztów do zarobku a to prawdopodobnie nie zachęciło wytwórni, która wolała skupić się na bardziej dochodowych projektach. Szkoda bo przedstawicieli gatunku horror sci-fi nie ma wielu a na jakieś nowe premiery w tym temacie też się na razie nie zapowiada.

Uważam, że jest to jeden z najlepszych filmów w tematyce obcych i każdy fan podobnych filmów powinien go obejrzeć i to nawet jeśli woli filmy bardziej nastawione na akcje z masą cgi. Ja również takie lubię ale mamy tego przesyt na rynku ze względu na komiksowe adaptacje. Mam nadzieje, że jeszcze dane mi będzie zobaczyć nowe filmy w podobnych klimatach co Dark Skies.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones