PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=462544}

Nazywam się Khan

My Name Is Khan
7,7 34 513
ocen
7,7 10 1 34513
6,8 5
ocen krytyków
Nazywam się Khan
powrót do forum filmu Nazywam się Khan

Zanim zaczniecie komentować , przeczytajcie i zapoznajcie się z chorobą głównego bohatera i w tedy oceniajcie film i grę aktorską.Poniżej są zebrane informacje , ukazujące cechy charakterystyczne tej jednostki chorobowej.Wszystkie je posiadał Rizwan Khan postać jak dla mnie wykreowana rewelacyjnie.


Zaburzenie to obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania, natomiast rozwój mowy oraz rozwój poznawczy przebiega bardziej prawidłowo w porównaniu do autyzmu dziecięcego. Głównymi kryteriami różnicującymi ZA od autyzmu głębokiego są: brak opóźnienia rozwoju mowy i innych istotnych jej zaburzeń uniemożliwiających logiczną komunikację, prawidłowy rozwój poznawczy.

Najprawdopodobniej zespół Aspergera nie ma wpływu na poziom inteligencji (IQ), jednak osoba z zespołem może sprawiać wrażenie mniej lub bardziej inteligentnej niż inni w zależności od sytuacji, np. w sytuacji wymagającej wysokich umiejętności społecznych może dla osób postronnych sprawiać wrażenie osoby niedojrzałej lub wręcz opóźnionej umysłowo; natomiast jeśli chodzi o przyswajanie faktów, które akurat znajdują się w sferze jej zainteresowań, np. obsługę komputera, nauki ścisłe lub inną dowolną, często wąską dziedzinę wiedzy, często przewyższają osoby zdrowe.

. Ludzie z ZA mają trudności z nawiązaniem kontaktów społecznych, gdyż mają problem z czytaniem szeroko pojętego kodu społecznego, z werbalnym i niewerbalnym porozumiewaniem się z drugim człowiekiem.

ślepota umysłu to niemożność zauważenia i zrozumienia tego, czego dana osoba nie mówi wprost, brak umiejętności czytania pomiędzy wierszami. Z tego powodu częstą trudnością dla takiego człowieka jest nawiązanie lub utrzymanie przyjaźni z powodu braku zrozumienia tych drobnych aspektów życia społecznego opisujących, jak to zrobić. Normalnie uczymy się tych reguł od wczesnego dzieciństwa, jednak człowiek z zespołem nie potrafi się tego nauczyć, ponieważ jest właśnie "ślepy" na te sprawy.

Osoby z tym zespołem oceniane bywają jako pozbawione emocji lub uczuć wyższych; często przypadkowe osoby mogą widzieć w nich psychopatów. Występują też problemy z kontaktem wzrokowym, osoba taka może albo go unikać, albo wpatrywać się w twarz rozmówcy lub wykonywać inne nienaturalne ruchy, które rozpraszają drugą osobę podczas rozmowy.

Człowiek taki nie umie często w ogóle się odezwać ani "zachować" w sytuacji nieformalnej rozmowy "o niczym", ma problemy z szybkim zrozumieniem metafor interpretując je czasami dosłownie. Natomiast względnie nie sprawia mu problemów wysłowienie się przed grupą ludzi (zwłaszcza jeśli nie są całkowicie obcy) i specjalistyczna rozmowa na temat leżący w kręgu ich zainteresowań.

Bardzo typowe dla nich jest unikanie kontaktu wzrokowego, będącego źródłem istotnych informacji potrzebnych człowiekowi do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego.

Jako dzieci często potrafią zapamiętywać sporą ilość wiadomości z interesującej je dziedziny, do tego stopnia, że mogą sprawiać wrażenie "małych profesorów"

Ludzie tacy najlepiej się czują, żyjąc w uporządkowanym otoczeniu z ustalonymi schematami. Próba zmiany tego stanu rzeczy wywołuje zwykle silną frustrację i może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zachowań agresywnych.

Osoby chore na Syndrom Aspergera:

* wykazują nadwrażliwość na światło , dotyk , dzwięk (może być również odwrotnie że słabiej reagują)

* nie które dzwięki niemalże wywołują u nich fizyczny ból głowy. Może wtedy zareagować złością, krzykiem, nerwowymi ruchami stymulującymi.

* zastrzeżeń budzi ich zachowanie, a raczej „brak wychowania”. Na imieninach u cioci zauważą i głośno skomentują , że ciocia ma brodawkę na nosie. Zapytają starą babcię, kiedy umrze... Ma już 15 czy 16 lat i stale popełnia takie gafy. Co więcej, ich „popełnianie” zostaje mu na całe życie. I żeby nie wiem jak mu tłumaczyć, zawsze coś tak palnie, że najbliżsi najchętniej weszliby pod stół ze wstydu.

*chodzą też niezgrabnie, biegną , jakby ręce i nogi mieli spętane

*Mówią monotonnym, wysokim głosem bez artykulacji

* zdają sobie sprawę ze swojej odmienności, są wyjątkowo komunikatywne (jeśli brać pod uwagę zaburzenia mowy jakie występują w innych diagnozach spektrum autyzmu) i pomimo trudności jakie im to sprawia chcą nawiązywać kontakty.

ocenił(a) film na 10
Preity27

Fajnie, że poruszyłaś ten temat.
Mogłabyś jeszcze podać źródła tych informacji?

Mam nadzieję, że nie będziesz mieć nic przeciw jeśli dorzucę swoje "5 groszy" - podam tylko linki do bezpośrednich stron z informacjami o zespole Aspergera i autyzmie (oczywiście tych informacji jest w internecie znacznie więcej, wystarczy poszukać w Google):
http://asperger.republika.pl/tlumaczenia1.htm
http://www.aspergia.pl.tl/Syndrom-Aspergera.htm
http://www.aspergia.pl.tl/Do-Babci-i-do-Dziadka.htm

Dodatkowo polecam również film dokumentalno-biograficzny pt."The Woman Who Thinks Like a Cow" o Dr. Temple Grandin, która jako wysokofunkcjonująca osoba z autyzmem, jest zaangażowana w popularyzację wiedzy o tym schorzeniu.

"The Woman Who Thinks Like a Cow" cz.1
http://www.youtube.com/watch?v=46ycu3JFRrA&playnext_from=TL&videos=3Qr4F9thj20

"The Woman Who Thinks Like a Cow" cz.2
http://www.youtube.com/watch?v=f-iy7GNsmm0&playnext_from=TL&videos=7QL4U2zEeEg

"The Woman Who Thinks Like a Cow" cz.3
http://www.youtube.com/watch?v=QDWH_Sfnoc0&playnext_from=TL&videos=UkXswY_y7l8

"The Woman Who Thinks Like a Cow" cz.4
http://www.youtube.com/watch?v=Epwa0zQ8jx8&playnext_from=TL&videos=VQ26RXq5SrE

"The Woman Who Thinks Like a Cow" cz.5
http://www.youtube.com/watch?v=aidkSBsyDlA&playnext_from=TL&videos=o8agUA915JA

ocenił(a) film na 10
Preity27

"Zaburzenie to obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania, natomiast rozwój mowy oraz rozwój poznawczy przebiega bardziej prawidłowo w porównaniu do autyzmu dziecięcego. Głównymi kryteriami różnicującymi ZA od autyzmu głębokiego są: brak opóźnienia rozwoju mowy i innych istotnych jej zaburzeń uniemożliwiających logiczną komunikację, prawidłowy rozwój poznawczy"

Każda osobowość z tym schorzeniem jest inna. Najprościej rzecz ujmując "autystyk" żyje w swoim świecie, a "aspi" w naszym, ale na swój sposób nie zawsze przestrzegając reguł i zasad ogólnie przyjętych. Zmiany raczej przyjmuje z zaciekawieniem.

Najprawdopodobniej zespół Aspergera nie ma wpływu na poziom inteligencji (IQ), jednak osoba z zespołem może sprawiać wrażenie mniej lub bardziej inteligentnej niż inni w zależności od sytuacji, np. w sytuacji wymagającej wysokich umiejętności społecznych może dla osób postronnych sprawiać wrażenie osoby niedojrzałej lub wręcz opóźnionej umysłowo; natomiast jeśli chodzi o przyswajanie faktów, które akurat znajdują się w sferze jej zainteresowań, np. obsługę komputera, nauki ścisłe lub inną dowolną, często wąską dziedzinę wiedzy, często przewyższają osoby zdrowe.

Zespół Aspergera ma ogromne znaczenie na IQ.

mama aspi

"ślepota umysłu to niemożność zauważenia i zrozumienia tego, czego dana osoba nie mówi wprost, brak umiejętności czytania pomiędzy wierszami. Z tego powodu częstą trudnością dla takiego człowieka jest nawiązanie lub utrzymanie przyjaźni z powodu braku zrozumienia tych drobnych aspektów życia społecznego opisujących, jak to zrobić. Normalnie uczymy się tych reguł od wczesnego dzieciństwa, jednak człowiek z zespołem nie potrafi się tego nauczyć, ponieważ jest właśnie "ślepy" na te sprawy"

Wszystko zależy od wieku aspi. Człowiek z ZA ma ogromną potrzebę nawiązania przyjaźni, jednakże jest osobowością często narzucającą swoje reguły i zasady tzw. osobowością dominatywną z tego też powodu szybko traci przyjaciół.

mama aspi

"Najprawdopodobniej zespół Aspergera nie ma wpływu na poziom inteligencji (IQ)...... po czym napisane: ..... Zespół Aspergera ma ogromne znaczenie na IQ"... no kurcze :)) Nie kopiujcie bezmyślnie "mądrości" z netu, bez jakiegokolwiek rozumienia tego terminu i jak już chcecie koniecznie się popisać, to nauczcie się przedtem budować poprawnie zdania! ...zresztą, nawet przeczytanie fachowej lektury w tym przypadku, pewnie nie będzie gwarantowało zdobycie wiedzy...

Preity27... każdy z nas chyba wie, co to jest wikipedia.pl...
...o Twoich "brakach" świadczy: "...przeczytajcie i zapoznajcie się z chorobą głównego bohatera..." wszelkie zaburzenia czy też ograniczenia zaburzeń rozwojowych NIE SĄ CHOROBĄ! Zapamiętaj raz na zawsze... i nie wprowadzaj ludzi w błąd! NO :) ...się uniosłam...

Julilla_2

"Najprawdopodobniej zespół Aspergera nie ma wpływu na poziom inteligencji (IQ)...... po czym napisane: ..... Zespół Aspergera ma ogromne znaczenie na IQ"...
Sorry, że się czepiam, ale gdzie Ty widzisz tą drugą częśc zdania w wypowiedzi Preity_27?

Julilla_2

Po pierwsze te informacje nie pochodzą z wikipedi tylko z fachowych źródeł.Po drugie syndrom Aspergera jest lekką odmianą autyzmu jest chorobą.Po trzecie w mojej wypowiedzi nie występuje druga część którą podałaś.Za nim zaczniesz się unosić i czepiać i obrażać to się dwa razy zastanów.

Preity27

Preity27... jedynie druga część mojej wypowiedzi dotyczy twojej, zatem "czytajmy ze zrozumieniem"...
Powtórzę: to nie jest choroba! Jestem oligofrenopedagogiem i wiem o czym mówię, Ty natomiast nie
Bez odbioru

ocenił(a) film na 9
Preity27

dobrze, że zamieściłaś te informacje; na pewno przydałoby się by poniektórzy najpierw się z nimi zapoznali; zgadzam się również, iż postać została rewelacyjnie wykreowana ;] pozdrawiam ;]

ocenił(a) film na 7
Preity27

postać którą grał miała raczej mało wspólnego z Zespołem Aspergera - jak dla mnie to mu bliżej do autyzmu albo jakiegoś upośledzenia. przecież osoby z ZA się tak nie zachowują, zbyt skrajnie to pokazali. wzrokiem wodził jak jakiś zacofany, to samo tyczy się jego mowy. oO

spinelli

"jak dla mnie to mu bliżej do autyzmu", czyż ZA nie jest odmianą autyzmu?? w wielu punktach dot. ZA wypisanych przez Preity 27 rozpoznaję Khana. A trzeba wiedzieć że nie każdy chory na ZA zachowuje się tak samo, objawy mogą być różne. Więc jak można stwierdzić czy coś zostało "zbyt skrajnie" pokazane? Jak dla mnie główna postać była bardzo przekonująca i dobrze zagrana, choć inny film "Adam", którego bohater również cierpi na tę chorobę, jeszcze bardziej mi się podobał. Polecam.

ocenił(a) film na 7
wildrose84

po prostu moim zdaniem został on pokazany jak osoba upośledzona, która nadawała się do szkoły specjalnej. ale nie wiem, nie jestem psychiatrą, więc nie będę się już wypowiadać. ;d

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones