PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=496469}

Niepokonani

The Way Back
7,4 78 574
oceny
7,4 10 1 78574
5,7 10
ocen krytyków
Niepokonani
powrót do forum filmu Niepokonani

Njapierw była książka "Długi marsz" - wydane w 1955 roku w UK wspomnienia polskiego żołnierza Sławomira Rawicza, który wraz z kilkoma współwięziniami uciekł z gułagu i pieszo przebył 6500 km z Syberii do Indii. Wstrząsająca opowieść o losach młodego Polaka, jego niezwykłej odwadze i poświęceniu stała się hitem wydawniczym. Książkę przetłumaczono na ponad 20 języków. Ponad pół wieku później wybuchła wielka międzynarodowa afera. Jeden z brytyjskich dziennikarzy odkrył, że Rawicz nigdy z gułagu nie uciekł. Został zwolniony na mocy amnestii w 1942 roku, a historię, którą opisał, skradł innemu więźniowi - Witoldowi Glińskiemu. To Gliński przebył wspomnianą drogę i opowiedział o niej w polskiej ambasadzie w Londynie. Rawicz od sześciu lat nie żyje, Gliński jest staruszkiem, zaś opowieść o jego spektakulanej ucieczce zrobiła takie wrażenie na Weirze, że nakręcił film, o którym tu dyskutujecie.

ocenił(a) film na 8
nijo808

Tutaj opis ciekawego przedsięwzięcia z zeszłego roku. http://www.longwalk.pl/

nijo808

PS: Przeczytajcie to, bo będziecie paplać głupoty na lewo i prawo...

ocenił(a) film na 6
nijo808

To czemu Weir, skoro taki zafascynowany historią Glińskiego, zrobił filmu o Rawiczu?

ocenił(a) film na 4
GodFella

W sieci można bez trudu znaleźć tekst "śladami wymyślonej ucieczki" Jerzego S. Wiśniewskiego na temat bzdur opisanych w książce z punktu widzenia etnologa. Wpisać w google dane autora.

Treh

A tu jest link do "Śladów wymyślonej ucieczki"
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:T2w_qEmb0c0J:www.etnologia.uw.edu.pl/z alaczniki/pracownicyteksty/SladamiWymyEtnolog5.doc&pli=1

ocenił(a) film na 8
Treh

Nie czytałem tego artykułu, ale czy innym jest napisane tekstu, którego jedynym zadaniem jest krytykowanie i wytykanie rzekomych błędów, a czym innym jest przeżyć taką przygodę (jeżeli można to tak nazwać) na własnej skórze... ;)

ocenił(a) film na 6
Treh

J. Wasilewski, a nie Wiśniewski;)

ocenił(a) film na 6
Tosia_5


Troszkę już sobie poczytałam na temat tej książki i mam nadzieję, że będę również miała okazję ją przeczytać. Ale wiedząc już, że autor nie przeżył opisanych w niej przygód jakoś mnie to zniechęca. I zastanawia mnie jedno- czy w ogóle miała miejsce taka ucieczka, bo w słowach Glińskiego również doszukano się nieprawdy- m.in.

"Amerykańska autorka Linda Willis odnotowała bezkrytycznie relację Glińskiego, który opowiedział jej, że po przybyciu do Indii odbył długą podróż pociągiem do małego portu nad brzegiem Morza Kaspijskiego, skąd przetransportowano jego i wielu innych statkami do Persji. Świadczy to o zupełnej nieznajomości geografii regionu (w tamtych czasach brzegi Morza Kaspijskiego były w posiadaniu tylko trzech państw: ZSRR, Iranu i Turcji) i o tym, że Gliński (podobnie jak Rawicz) dotarł z wojskiem polskim pociągiem do Krasnowodska, skąd został przetransporowany statkiem do Pahlavi, czyli że on również nie uciekł do Indii"...

Bo to, że Rawicz okłamał wszystkich jest niejako potwierdzone; ale jaki mamy dowód, że Gliński naprawdę to przeżył...?

Tosia_5

wg. dochodzenia prowadzonego przez reporterów BBC historia była prawdziwa, można poczytać:
http://polishexpress.polacy.co.uk/art,dlugi_marsz_glinskiego_do_prawdy,4332.html
książkę czytałem, bardzo fajna - polecam, zobaczymy jaki będzie film

ocenił(a) film na 6
m_t

Nawet jeżeli to faktycznie była prawda, to książka i tak nigdy nie będzie tak wspaniała, gdyby pisał ją główny bohater wydarzeń :( No i dziwi mnie, że Gliński tak późno zdecydował się na wyznanie całej prawdy o książce. Może był w zmowie z Rawiczem albo coś...

Tosia_5

to fakt, choć nie wiadomo jak napisałby ją prawdziwy bohater i czy w ogóle by powstała,
muszę przyznać że czytając ją miałem trochę mieszane uczucia, jakbym nie znał prawdy kto jest prawdziwym autorem to pewnie lektura byłaby przyjemniejsza

ocenił(a) film na 10
m_t

Gliński był prostym człowiekiem. Mógł po prostu nie orientować się w geografii. Za swoją opowieść nie otrzymał przecież pieniędzy. Jaki zatem mógłby mieć powód, żeby nagle demaskować opowieść Rawicza?

ocenił(a) film na 8
Tosia_5

"w tamtych czasach brzegi Morza Kaspijskiego były w posiadaniu tylko trzech państw: ZSRR, Iranu i Turcji"
Jeżeli dobrze pamiętam to należało do ZSRR i Persji (z niej później powstał iran), Turcy to nawet za imperium osmańskiego raczej nie mieli tam bezpośredniego dostępu. Na dodatek w 41 była interwencja "ALIANTÓW" w iranie, południe wpadło w alianckie a północ (wraz z brzegiem morze Kas.) do ZSRR, ale w odróżnieniu od naszych kresów wschodnich im wszystko zwrócili.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones