PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8234}

O jeden most za daleko

A Bridge Too Far
7,7 41 497
ocen
7,7 10 1 41497
7,0 5
ocen krytyków
O jeden most za daleko
powrót do forum filmu O jeden most za daleko

Moim zdaniem szanse były minimalne. Popełniono wiele błędów na etapie planowania zbyt oddalone od most strefy
zrzutu w Arnhem, rozciągnięty na dni przerzut wojsk, zbyt wąska droga natarcia XXX Korpusu, itd...
Nie zmienia to faktu, że jest to przykład niesamowitego bohaterstwa żołnierzy biorących w niej udział, który do dziś jest
tam pamiętany, a miejsca walk są oznakowane i upamiętnione.
Jakiś czas temu byłem w Arnhem i Oosterbeek i bardzo byłem miło zaskoczony gdy mówiłem, że jesteśmy z Polski i
widziałem ich serdeczną reakcję. Przy muzeum spadochroniarzy w byłem hotelu "Hartenstein" w Oosterbeek obok flagi
USA i Wielkiej Brytanii powiewa flaga Polski..
Dziś to już nie to samo miasto bo zostało niemal zrównane z ziemią podczas walk ale szczególnie na cmentarzu w
Oosterbeek, na wrzosowiskach gdzie znajdowały się strefy zrzutu oraz w samym Oosterbeek czuć ducha tamtych
wydarzeń..
Niesamowite wrażenie...

kost0

By zrozumieć to co się wydarzyło podczas tej operacji należy się cofnąć do kampanii w Normandii. 6 czerwca w nocnym zrzucie i walkach brały udział 3 dywije powietrznodesantowe: 101, 82 i brytyjska 6. 1 DPD (dywizja powietrznodesantowa) nie brała udziału w walkach. W czasie starć o Caen Monty wielokrotnie chciał użyć tej dywizji. Napięcie rosło by chłopaki nie walczyli. Teraz dochodzimy do pierwszego puntku. Operacja Goodwood. Monty chciał wysłać na płaskim terenie swoje oddziały pancerne by ruszyły wprost naprzeciw dział 88 mm a za liniami niemieckimi chciał zrzucić 1 DPD. Czy nie czegoś nie przypomina? Dokładnie taką sama taktykę udało się Montiemu zastosować w Holandii czyli rzucić oddziały pancerne a za liniami wroga zrzucić spadochroniarzy. Podczas Goodwood stracił ponad 200 czołgów i operacja zakonczyła się klęska. W holandii stracił kwiat spadochroniarstwa.

Ja chcę właśnie jechać w przyszłym roku chce odwiedzić Arnhem, Oosterbeek, Driel. Gdzie sie warto wybrać?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones