film

O jeden most za daleko

A Bridge Too Far
1977
2 godz. 55 min.
7,7 41 155
ocen
7,7 10 1 41155
7,0 5
ocen krytyków
Wrzesień 1944 roku. Alianci rozpoczynają realizację operacji Market Garden.  więcej mniej
O jeden most za daleko zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył 3 nagrody BAFTA, inną nagrodę oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

We wrześniu 1944 roku, Alianci zaczęli borykać się z problemami z zaopatrzeniem. Wiadomo było że środków, wystarczy tylko na jedną ofensywę. Do tego w Francji dowodzili dwaj nieprzepadający za sobą dowódcy: Patton na południu i Montgomery na północy. To właśnie ten drugi przygotował plan operacji Market Garden, o której opowiada film.We wrześniu 1944 roku, Alianci zaczęli borykać się z problemami z zaopatrzeniem. Wiadomo było że środków, wystarczy tylko na jedną ofensywę. Do tego w Francji dowodzili dwaj nieprzepadający za sobą dowódcy: Patton na południu i Montgomery na północy. To właśnie ten drugi przygotował plan operacji Market Garden, o której opowiada film. Plan zakładał zdobycie wszystkich mostów od Belgii, przez Holandię aż do mostu w Arnhem. Zdobycie tych mostów miało otworzyć dorgię do serca Niemiec, co zakończyłoby wojnę na gwiazdkę 1944 roku. Niestety błędy w planowaniu, braki w sprzęcie i ignorancja dowództwa na wiadomości wywiadu doprowadziły do klęski. Film ten jest jednym z najlepiej zrealizowanych i wiernych historycznie obrazów opowiadających o II Wojnie Światowej.

boxoffice
$50 750 000 w USA
budżet
$27 000 000
na podstawie
Cornelius Ryan (powieść)
dystrybucja
Imperial
studio
Joseph E. Levine Productions
tytuł oryg.
A Bridge Too Far
inne tytuły
Steve McQueen miał zagrać majora Juliana Cooka, jednak był on zainteresowany tylko rolą pierwszoplanową i nie przyjął tej roli.
Audrey Hepburn miała zagrać Kate Ter Horst, jednak zażądała zbyt wysokiej gaży.
Richard Attenborough nie chciał reżyserować tego filmu. Był zainteresowany nakręceniem filmu "Gandhi" (1982). Jednakowoż, żadne z wielkich studiów filmowych nie było zainteresowanyh sfinansowaniem tego filmu, tak więc poprosił producenta Josepha E. Levine'a o sfinansowanie produkcji. "O jeden most za daleko" jest częścią umowy, jaką zawarli w zamian za sfinansowanie "Gandhiego".
Jest to jeden z ostatnich filmów wojennych realizowany według tzw. "starej" koncepcji, czyli przedstawiający w sposób całościowy przebieg bitew, jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Należy do nich choćby "Najdłuższy dzień", "Bitwa o Anglię", "Most na Renie". Postacie występują tutaj głównie epizodycznie i w dużej ilości, przez... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych