PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=994}
7,6 207 756
ocen
7,6 10 1 207756
8,1 33
oceny krytyków
Obcy decydujące starcie
powrót do forum filmu Obcy - decydujące starcie

Z pewnością jeden z najlepszych Sequeli w Historii Kina, i to pomimo "kontrowersji", jakie pojawiły się zaraz po premierze. Zarzuty wobec Camerona, że odszedł od klimatu mrocznego, gotyckiego horroru Scotta okazały się sformułowane mocno na wyrost (co częściowo przyznał sam Scott) Cameron zachował wszystkie najważniejsze elementy Uniwersum, wzbogacając je na swój sposób. Nakręcił niezwykle klimatyczne,(LV-426!!!),realistyczne, trzymające w nieustannym napięciu futurystyczne widowisko, pełne genialnie zainscenizowanych scen, bogate w scenograficzne detale i rekwizyty, które stanowią do dziś inspirację, nie tylko dla filmowców. Wykreował fantastycznych bohaterów, na czele z Hicksem-"romantycznym wojownikiem", genialnie wzbogacił postać Ripley, i w końcu-choć odarł nieco z tajemniczości postać Obcego, to jednocześnie nadał mu wcześniej (a w sumie i później) niespotykany, realistyczny charakter istoty Realnie Istniejącej, i przez to może nawet bardziej przerażającej.
Świetne, ponadczasowe Kino.

ocenił(a) film na 10
kinoman77_filmweb

Do dziś pamiętam niewiarygodny wręcz klimat podczas pierwszego seansu .Wkrótce czeka mnie powtórka obowiązkowo w 1080p :) Jeden z najlepszych filmów w ogóle, powinien być w top 100,zamiast dennej ,przereklamowanej Incepcji

ocenił(a) film na 9
Danio31b

Też nigdy nie zapomnę pierwszego seansu za dzieciaka w Kinie. Zostałem całkowicie wchłonięty przez ten film, a później nie mogłem spać przez tydzień... Ale nie żałuję. Niezapomniane przeżycie. Efekt zwiększał fakt, że nie widziałem jeszcze wtedy "Nostromo", tym łatwiej utożsamiłem się z bohaterami z Marines, dla których wyprawa na LV-426 też była jedną wielką niewiadomą. Ich pierwsze zetknięcie z Ksenomorfem, było również moim. Szok po prostu:)

kinoman77_filmweb

Obcy 2 był tak dobry że film ma 3 różne kontynuacje. Jedna to znany wszystkim Obcy 3. Druga to gra Aliens Colonial Marines - zbesztana lecz ja bawiłem się na niej dobrze. Trzecia to komiksy powstałe zaraz po premierze filmu. I są najlepsze z całej trójki tych kontynuacji.

grzegorz_cholewa

3 widziałem i też jest ok,w grę grałem nie jest zła ucieszyłem się jak zobaczyłem na starcie zabandażowaną twarz Hicksa ;) bo właśnie domyślałem się że beda tam wstawki z obcego 2,ale wracając do oceny filmu,dla mnie mega przyzwyczaic się zdążyłem do postaci.I ciężko bylo patrzeć jak kończy się ich życie w starciu z obcym,;) mogę oglądać cały czas :)

grzegorz_cholewa

A zapomniałem dodać że komiksów nie widzialem,naprawdę takie dobre?

fazer25

Nie wydają się gorsze niż sam Obcy 3.

ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

dokładnie, genialny film ;)

ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

Jednak przyznasz że mocno zmienił konwencję jednak moim zdaniem horror po jednorazowym efekcie już nie straszy i jego decycja była idealna by obrócić tą serię w inną stronę.

ocenił(a) film na 9
ChubakaCieLubi

Zgadza się.

ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

Gdzie to można jeszcze obejrzeć ??? kiedy było pełno linków w sieci

ocenił(a) film na 10
Mayhem91

Polecam pobrać ripa w dobrej jakości 1080p, bo ten film na to zasługuje .Żadnych CDA z pikselami rozmiarów pięści.A najlepiej kupić Blu Ray :)

ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

Zabawa przy oglądaniu Decydującego starcia jest świetna :) Ekipa żołnierzy na czele z Hicksem, Hudsonem i Vasquez moim zdaniem wypadła lepiej niż załoga Nostromo. Film świetny i kultowy

kinoman77_filmweb

SPOILER

Jestem świeżo po seansie. Oczywiście film widziałem już niezliczenie wiele razy, jednak teraz miałem dość długą 7-8 letnią przerwę. Przez ten czas w kinie dużo się zmieniło, a ja obejrzałem wiele produkcji. Muszę napisać, że moim zdaniem "Aliens" (w przeciwieństwie do "8 Pasażera Norstromo") w ogóle się nie zestarzał i nadal należy do czołówki tego typu filmów. Poprostu klasyka. Chociaż CGI ma wysokim poziomie potrafi wiele zdziałać, to praktyczne efekty specjalne robią w tym filmie prawdziwą robotę. Nic nie jest w stanie zastąpić tego uczucia, że Obcy jest prawdziwy i możnaby go faktycznie dotknąć. CGI wygląda ładnie, ale prawie nigdy nie daje mi takich odczuć. To ogromny plus tego filmu, który sam w sobie dodaje grozy. Bardzo cieszy mnie również brak głupkowatego humoru, który towarzyszy większości obecnych "blockbusterowych" produkcji jak np. "The Predator" czy "Terminator: Genysis" gdzie mroczny klimat niepewności i krwawy thriller zamieniono na komedię o skaczących po dachach robotach lub kosmitach. Odświeżenie w pamięci "Decydującego Starcia" pozwoliło mi odetchnąć od tego całego syfu.
Pomysł powrotu na planetę LV426 wraz z Ripley w otoczeniu uzbrojonego oddziału "marines" wydaje się całkiem logiczny, a to że w centrum wydarzeń, tym razem mamy grupę ludzi uzbrojonych po zęby, nie przeszkodziło reżyserowi w budowie odpowiedniego napięcia. Zabieg z wykrywaczami ruchu oraz nadajnikami był świetnym pomysłem.
Przy okazji nie możemy też narzekać na brak ciekawych postaci i mamy odpowiednią ilość czasu, aby się z nimi zapoznać. Plusem jest to, że nie opowiadają nam o swoich traumatycznych przeżyciach z przeszłości, które zmotywowały ich do podjęcia pracy w armii, ani nie widzimy takowych retrospekcji, które w teorii miałyby na celu wywołać współczucie i spotęgować kibicowanie im, a w rzeczywistości spowodowałyby tylko przewracanie widza oczami na lewo i prawo. Dzięki temu wydają się ekipą, z którą możnaby normalnie pogadać, a nawet się nie nudzić.
Zarzuty o odejście od konceptu oryginału osobiście uważam za bezpodstawne. Według mnie właśnie to jest siłą całej serii. Weźmy na przykład taki cykl o morderczym rekinie "Szczęki". Pierwszy film był genialny, ale każdy następny powielał jego schematy, przez co robiło się coraz bardziej przewidywalnie i nudno. Tutaj każda z części charakteryzuje się czymś innym. Nadal opowiada o tej samej istocie, ale w zupełnie innych sytuacjach. Pierwsza część to klaustrofobiczny horror z atmosferą niepewności i odkrywaniem istoty zagrożenia. W drugiej dowiadujemy się znacznie więcej o gatunku Obcego, mamy nutkę heroizmu w postaci oddziału piechoty morskiej prubującej odbić ocalałych, co kończy się dużymi stratami. Uświadamiamy sobie tu skalę zagrożenia jaką może wywołać Xenomorf.
Trzecia (najbardziej kontrowersyjna posród fanów), moim zdaniem równie świetna, podsumowuje to o czym mówiła Ripley w poprzedniej części. Człowiek w starciu z tą istotą nie ma żadnych szans i z góry jest skazany na porażkę. Powracamy tu do klimatu horroru o charakterze "survivalowym". Chociaż wiemy o Obcym wiele więcej, to spotykamy się tu z jego inną odmianą, sceny są bardziej krwawe, a klimat od samego początku jest bardziej przygnębiający i dramatyczny. Śmierć głównej bohaterki dodaje trochę mrocznego, aczkolwiek smutnego realizmu (Jak dla mnie największym błędem serii była próba wskrzeszenia Ellen :/).

Podsumowując... "Obcy: Decydujące starcie" jak dla mnie to arcydzieło w swoim gatunku. Jest kilka podobnych filmów, ale w większości czuć w nich mniejszy lub większy element kiczu. Tutaj nie zauważyłem tego w żadnym momencie. Film broni się na każdym polu, włącznie z genialną muzyką.

ocenił(a) film na 8
kinoman77_filmweb

Wujek Jacek lepiej by tego nie opisał;-)

ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 9
kinoman77_filmweb

P. S. Co do opisu fabuły na filmwebie-warto by ją poprawić-Ripley godzi się na misję ratunkową, a nie na misję likwidacji Obcych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones