PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 779
ocen
7,8 10 1 57779
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

WIELKIE DZIEŁO BO WYPRZEDZIŁO EPOKĘ SWOJEGO POWSTANIA CZY TEŻ DLATEGO ŻE JEST DZIEŁEM PONAD CZASOWYM? TO JEST KLUCZOWE PYTANIE JAKIE TRZEBA POSTAWIĆ SZCZEGÓLNIE W MOMENCIE GDY PADAJĄ SUGESTIĘ O TYM ŻE JEST TO ARCYDZIEŁO.
Moim zdaniem nie jest to dzieło doskonałe, Oczywiście żadne takim nie jest. Jednak w tym filmie nie Boga. Jest zniewolenie. Nieustające, dojrzewające, nieuniknione. Pieniądz jest użyty tutaj jako czynnik decydujący o narastającym upadku bohatera. To co prawda mogło by sprawić, że ten obraz chce uzmysłowić nam o tym beznadziejnym uwięzieniu "Obywatela" i sprawić o tym, że chcemy się solidaryzować z nim jednak nic z takiego się nie dzieje. Nasza postać co najwyżej solidaryzuje się z ideałami epoki oświecenia... po czym je zdradza. Zatraca się w tym niemoralnym upadku i nic poza tym.
Film przedstawia kult jednostki, która obarczona nadanym jej poczuciem wielkości zatraca się w niej a karmiona pychą ulega wewnętrznemu rozkładowi nie pozostawiając odbiorcy żadnych złudzeń co do wewnętrznej siły bohatera. Psyche tej postaci musimy odnajdować w postaciach drugoplanowych które kreują nie tyle człowieka co wizję jego osobowości. Co z tego, że warsztatowo zdjęcia, gra aktorska (wszystkich bohaterów) i scenariusz robią to genialnie? Aksjologia jest pozostawiona sama sobie, a raczej jest ukryta gdzieś na cmentarzu arystokratycznych sfer na który cały czas jesteśmy zabierani. Oczywiście trzeba podkreślić mimo wszystko że ten pejoratywny obraz takim być może miał być. Może o to chodziło. Jednak dla mnie jest to niedosyt. Pustka. Mi osobiście chodzi o coś innego. Proszę więc o wyrozumiałość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones