PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 779
ocen
7,8 10 1 57779
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

"Różyczką" William Hearst, pierwowzór Charlesa Fostera Kane'a, nazywał intymną część
ciała swojej ukochanej. Jeśli ktoś dalej nie wie, co to różyczka, to niech przypomni sobie trzy
najpiękniejsze miejsca na ciele kobiety, przy czym nie chodzi tu o pupę i biust.

ocenił(a) film na 10
Saddam_filmweb

Poprawka. To Orson Welles nazywał tak wyżej wymienioną sympatyczną część swojej ówczesnej kochanki (bodajrze Rity Hayworth ). William Hearst raczej by się takim szczegółem z życia intymnego ze światem nie podzielił.

ocenił(a) film na 10
wlooczykij666

Dziękuję Wam obu. Niezmiernie mi pomogliście.

Dopiero co zapoznałem się z profesjonalnym studium nt. tego dzieła - Grzegorz Królikiewicz, "Różyczka. Próba analizy filmu <Obywatel Kane>", Łódź 1993. Takich - niezbędnych przecież - informacji tam nie znalazłem.

I kto mówił, że filmweb nie sprzyja intelektualnemu rozwojowi?!

ocenił(a) film na 10
marscorpio

W interpretacji filmu to się ta informacja faktycznie nie przydaję. To tylko ciekawosta która wypłyneła podczas promocji dzieła wywołując lekki skandal.

ocenił(a) film na 10
wlooczykij666

Jedno w tym wszystkim się przydało. Odpatrzyłem od Ciebie, wlooczykij666, film "Spalovač mrtvol". Zapomniałem o nim - a miałem go zdobyć. Więc już go mam i pewnie dziś bądź w najbliższych dniach zobaczę.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
marscorpio

Jak najbardziej polecam.

również pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 6
wlooczykij666

A ja zinterpretowałam, że "Różyczka" jest utraconym dzieciństwem Kane'a, które porzucił, jak te sanki w śniegu. No cóż, niech będzie vagina : D

ocenił(a) film na 10
epauletta

W istocie "Różyczka" jest tu symbolem utraconego dzieciństwa, ale na sankach mogło być przecież każde inne słowo. "Różyczka"- tak ponoć właśnie vaginę swojej ukochanej nazywał W.R Hearst, najbardziej wpływowy człowiek Hollywood tamtych lat. Motyw ten był jednym z wielu (najmocniejszym?) prztyczków jakie młody, niepokorny Welles wypłacił tym filmem Hearstowi. Polecam wszystkim dokument "Battle over Citizen Kane", bo pozwala spojrzeć na "Obywatela..." z jeszcze innej perspektywy i jeszcze bardziej go docenić.

ocenił(a) film na 10
wlooczykij666

on nie musiał ;) myślę, że raczej Saddam ma rację, bo też mi się tak kojarzy z dokumentu na ten temat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones