PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 779
ocen
7,8 10 1 57779
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

Jestem świeżo po seansie tego filmu, przez wielu uważanym za najlepszy w historii, przez większość krytyków i widzów za jeden z najlepszych, najważniejszych, za epokowe dzieło. Zasiadłem więc pełen nadziei i przeżyłem jedno z największych rozczarowań w swoim kinomaniakowym życiu. Nie będę spojlerował bo może ktoś się kiedyś na to skusi, ale serio, film jest przede wszystkim nudny, strasznie długo się wlecze i te 2 godziny zleciały mi jak 4 godziny, w ogóle nie kupiłem tej historii, nie kupiłem sposobu jej przekazania, w ogóle nie mogłem się utożsamiać z bohaterami, wczuć w ich emocje bo te były pokazane strasznie powierzchownie przez zawrotnie pędzącą akcję.. Kino ma nie męczyć, widz ma nie być znużony, tylko szczęśliwy z tego co ogląda. Ja taki nie byłem. Cieszyłem się tylko na myśl, że jeszcze kilkanaście minut i koniec. Drugoplanowi aktorzy zagrali na przeciętnym poziomie, przejścia czasowe zbyt szybkie, niektóre wątki zbyteczne. Oczywiście zaraz ktoś powie, że ten film to przełomowe podejście do kina, pierwsze użycie retrospekcji, nowatorskie ujęcia, metody pokazywania kilku planów naraz, fajnie, fajnie, naprawdę to doceniam, ale nie przesłania to faktu, że film był nudny. Nudny. Jeśli to jest najlepszy film w historii to ja dziękuję bardzo. Zresztą zauważyłem, że góruje głównie w starych rankingach gdy głosowali ludzie urodzeni w XIX wieku lub na początku XX, głosują z sentymentu lub z głupoty, podobnie jak na równie przereklamowany Zawrót głowy Hitchocka. Ze starych filmów mogę jednym tchem wymienić 10 lepszych od Obywatela Kane'a, a żeby jeszcze dopiec temu 'arcydziełu' to stwierdzę, że samo porównywanie go do 12 gniewnych ludzi to potwarz dla tego drugiego, prawdziwego arcydzieła wszech czasów. Dobra, dopiekłem ostro, ale wypada jednak wspomnieć o świetnej roli Wellesa, ładnej muzyce oraz bardzo dobrym montażu. Film jest niezły, całkiem niezły, ale problem w tym, że niezłych filmów to ja już widziałem z 300.

Podsumowując mój bulwers, Obywatel Kane to bardzo przereklamowany film. Niezły i tyle.

MessiFederer

Bo większość krytyków i widzów uznających ten film za jeden z najlepszych, najważniejszych, za epokowe dzieło, zapominają że jest do najlepszy i najważniejszy z filmów nakręconych do 1941 r. I jest to epokowe dzieło epoki która minęła 70 lat temu.
Filmy się starzeją, tak jak wszystko. I w pewnym momencie stanowią jedynie eksponat muzealny, którego oglądanie wymaga odpowiedniego nastawienia.

ocenił(a) film na 6
MessiFederer

Mam dokładnie te same odczucia. Nie zwykłem oglądać filmów na raty, ale w przypadku Kane'a musiałem przerwać w połowie, w ogóle mnie nie zainteresował (tak, tak, nowatorstwo super sprawa, doceniam to, ale to wszyscy już widzieli w innych filmach i nie jest to samo w sobie rozrywką). Na szczęście druga połowa było nieco bardziej żywa, przynajmniej się nie nudziłem.

Ale z tym najlepszym filmem wszech czasów to chyba faktycznie wszystkich pogięło. Z tych starszych filmów poza Dwunastoma gniewnymi ludźmi, którzy są klasą samą w sobie, dorzuciłbym jeszcze Gabinet doktora Caligari, który w mojej opinii dużo lepiej się ogląda. Pewnie jest jeszcze masa innych starych filmów lepszych od Kane'a, ale tych jeszcze nie oglądałem :)

ocenił(a) film na 6
Kaster1

Popieram przedmówców, trochę nudny, wydaje się, że jest arcydziełem dla amerykanów tamtego okresu.

ocenił(a) film na 10
MessiFederer

bo tu chodzi o sposob krecenia nie tylko o fabule,ale cos kazdy ma swoje zdanie

szyszkajr

Jednym sposób kręcenia może się spodobać innym nie, ale kultowe kino powinno obronić się przynajmniej treścią. Skoro to nie był film niemy, to miał duże pole do popisu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones