PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 779
ocen
7,8 10 1 57779
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

Hmm... usłyszałem o tym filmie, poczytałem o nagrodach o ciekawej historii, oglądnąłem i... no właśnie. Zacznę o tego, że śmieszą mnie rankingi "Najlepszy film wszech czasów według pisma takiego, magazynu takiego czy owakiego". Uważam, że ilu jest ludzi na świecie tyle jest najlepszych filmów, no może trochę mniej. Każdy ma inny gust i każdego pasjonują inne filmy. Nikt nie powinien (bo oczywiście takie prawo ma) stwierdzać, że ten czy tamten jest najlepszy na świecie. Słyszy się, że Obywatel Kane jest najlepszy dlatego, że wprowadza nowe rozwiązania. Ruchoma kamera, filmowanie z różnych perspektyw itd. no ok... i tylko dlatego ma być najlepszy? Ja mogę zrozumieć, że film ten dzięki wykorzystaniu tego, o czym napisałem przed chwilą otworzył przed twórcami nowe horyzonty, że filmy tworzone teraz w pewnym sensie się na nim wzorują. Zrozumiałbym, że film okrzyknięty został najbardziej nowatorskim dziełem w historii kina, poprzez te wszystkie "triki" reżysera, ale najlepszym? Raczej nie. Nie ma najlepszego filmu. Jest najlepszy film dla każdego człowieka z osobna i każdy powinien sobie wybrać go samemu. Mi osobiście nie przypadł jakoś specjalnie do gustu. Choć zdaję sobie sprawę, że dzięki temu filmowi dzisiejsze kino wygląda tak jak wygląda i chwała mu za to.

Freestyle1pl

Jak sam napisałeś każdy powinien wybrać własny najlepszy film, a każdy ma prawo podzielić się swoim wyborem, właśnie z tego prawa korzystają pisma robiące takie rankingi. Nikt się nie musi z nimi zgadzać, ale myślę, że jeżeli ich lista jest poparta sensownymi argumentami, dlaczego akurat film xxx jest najlepszy, a yyy na drugim miejscu, jest to ciekawa lektura.

ocenił(a) film na 7
MadaFakir

Oczywiście, że jest to ciekawa lektura, ale wydaje mi się, że film sam w sobie zawiera tak dużo czynników i bardzo często tak różnych od innych filmów, że wybieranie najlepszego filmu wszech czasów jest niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem. Już lepiej byłoby wybrać filmy, które są warte oglądnięcia ze względu na to i na to. Poza tym takie rankingi mają duży wpływ na ludzi i ich zdanie na temat filmu. Często człowiek myśli... hmm film mi się nie podobał, ale takie czasopismo uznało go za arcydzieło, więc musi być dobry. To jest złe myślenie, ponieważ film oczywiście ma określone pewne zasady, przyjęte normy, ale z drugiej strony to jest sztuka i wszystkie chwyty dozwolone. Choć muszę przyznać, że sam często czytam sobie podobne rankingi i wybieram z nich filmy, aby sprawdzić czy rzeczywiście są warte tak wysokich ocen.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones