PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=749}

Oczy szeroko zamknięte

Eyes Wide Shut
7,3 111 634
oceny
7,3 10 1 111634
7,1 30
ocen krytyków
Oczy szeroko zamknięte
powrót do forum filmu Oczy szeroko zamknięte

Muzyka.

użytkownik usunięty

Szanowni Państwo, mam pytanie odnośnie muzyki, którą słyszeć jest dane widzowi w scenie, gdy Pan Dr Harford przekracza mury zamku. Melodia owa ciągnie się aż po kres masońskiego obrzędu z kadzidłem.
Jaki jest to gatunek muzyczny, wykonawca, tytuł utworu? Czy chodzi o jakiś nurt muzyki sakralnej?

Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 10

Jest to utwór brytyjskiej kompozytorki Jocelyn Pook - Masked Ball. Z tego co teraz wyczytałem źródło tego utworu wywodzi się z rumuńskiej liturgii prawosławnej.

użytkownik usunięty
Kamileki

Serdecznie dziękuję Szanownemu Panu za tę wyjątkowo rzetelną oraz kulturalną odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 10

Proszę uprzejmie. Przyzna Pan, że jest to szalenie enigmatyczny utwór, a co ważniejsze idealnie pasuje do rzeczy dziejących się na ekranie.

użytkownik usunięty
Kamileki

W rzeczy samej, proszę Pana, z pewnością wybór tegoż był nieprzypadkowy. Natomiast nurtują mnie inne kwestie, składające się na zrozumienie sedno filmu. Niestety nie zdążyłem jeszcze zapoznać się z tematem poświęconym interpretacjom. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 9

:D
Wasza dyskusja jest urocza.

Lukas_Art

No właśnie kurna jak nie Filmweb o.O

użytkownik usunięty
Kamileki

Co ciekawe inkantacja jest puszczona od tyłu a muzyka nie, dlatego jest taki niepokojący...

ocenił(a) film na 10

Tego nie wiedziałem. Naprawdę ciekawe.

użytkownik usunięty
Kamileki

http://www.youtube.com/watch?v=aG_Mvw0LvNI
i po łacinie
http://www.youtube.com/watch?v=ORZhjyG7Vtk

ocenił(a) film na 10

A u Kubricka jaki jest język? Nie łacina?

użytkownik usunięty
Kamileki

Sory, nie łacina - to jest liturgia prawosławna. Przepraszam za pomyłkę. U Kubricka ta pieśń jest od tyłu.

ocenił(a) film na 10

No właśnie. Bo w drugim linku utwór jest w języku rumuńskim.

użytkownik usunięty
Kamileki

Tak być może to rumuński, tu jest tekst - ten od tyłu i ten normalny: http://www.tekstowo.pl/piosenka,jocelyn_pook,masked_ball.html

ocenił(a) film na 10

Patrząc na tekst nie dziwię się, że w filmie tekst jest odwrócony. Z obrzędem chrześcijańskim rytuał masoński nie ma zbyt wiele wspólnego...

użytkownik usunięty
Kamileki

No przecież ta inwersja jest bardzo czytelna. Nie znam się na rytuałach masońskich czy iluminackich i na serio nie wiem jaki rodzaj rytuału jest tam pokazany - wydaje mi się że to nie ma tak dużego znaczenia. Jak pierwszy raz oglądałam film myślałam że to jakaś bardzo ładna i subtelna czarna msza (bez kiczowatych czarnych kotów, pomalowanych klaunów i plucia na hostię). I zabieg z tą odwróconą prawosławną inkantacją trochę do tego pasuje (oczywiście jak już wiesz, że to rewers). Ta informacja z przetłumaczonym tekstem oryginalnym pojawiła się na necie dosyć niedawno i długo mi nie dawało spokoju co to w ogóle za język jest. Utwór jest po prostu cholernie niepokojący i ryje beretkę - mi zawsze na tej scenie wszystko niewydepilowane staje na baczność...

ocenił(a) film na 10

To nie jest na pewno czarna msza, a najprawdopodobniej jakiś rytuał masoński (nie istnieje ani jeden znany film który pokazałby z taka klasą taką ceremonię toteż tym większy podziw). Scena jest zrobiona jak na Kubricka przystało fenomenalnie - monumentalna sala, świetne stroje, przeróżne maski i oczywiście ten niepokojący ale jakże genialny podkład muzyczny. Najlepsze jest zaskoczenie przy pierwszym seansie. Do tego czasu Oczy są dość kameralne, a tu nagle widz dostaje taką petardę. Oczywiście przy powtórkach zaskoczenia nie ma, ale takie sceny można oglądać setki razy :)

użytkownik usunięty
Kamileki

Tak naprawdę w tym filmie nie jest istotne czy rytuał był masoński czy sataniczny - to był po prostu ryt jakiegoś tajemnego stowarzyszenia o ogromnej władzy. I tyle. I też oglądam tę scenę nałogowo. Akurat miałam to szczęście obejrzeć film w kinie - lata temu - i doskonale pamiętam zaskoczenie o jakim piszesz.

ocenił(a) film na 10

Zazdroszczę, ja widziałem jedynie na małym ekranie.

Ten rytuał nie jest powiązany ani z masonerią rytu szkockiego, ani rytu francuskiego, tylko z tym, czym się parał niejaki Aliester Crowley.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones