PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622060}

Oczyszczenie

Puhdistus
7,5 2 726
ocen
7,5 10 1 2726
Oczyszczenie
powrót do forum filmu Oczyszczenie

Katharsis

ocenił(a) film na 8

Fabula i wykonanie tego filmu trzyma bez wątpienie w napięciu i zaskoczony jestem naporem
sprzeczności glównej bohaterki Allide, która to stawia czolo wszelkim przeciwnościom aby unieść
brzemię wlasnych i najbliższych rozsterek związanych z niespelnioną milością, napiętnowana,
poniżana brutalną przemocą. Malo jest takich jednostek (o ile jescze są) z tak uzbrojoną żelazną
psychiką. Film jest jednak wart obejrzenia a książka przeczytania.Polecam!

ocenił(a) film na 8
jaco231071

"Zelazną psychiką" ? Paradoksalnie to własnie miłość diabelnie jej tą psychikę zwichrowała.
Też polecam.

ocenił(a) film na 7
jaco231071

Finowie (lub część Ugrofinów) tę żelazną psychikę, ich cechę narodową (wytrenowaną chociażby przez klimat, w jakim żyją), nazywają "sisu". Można to określić jako coś pomiędzy wytrwałością, a odwagą, ale właściwie nie jest do końca przetłumaczalne na polski. Dlatego dosyć trudno zrozumieć ten napór sprzeczności. Cecha sama w sobie jest niesamowita, ale jak widać w niektórych przypadkach może wyrządzić więcej szkód niż można by się spodziewać.

ocenił(a) film na 8
tmixx

Zaglębilem się nieco w etymologię slowa "sisu" i przyznaję rację, że wyraz ten obejmuje wiele aspektów ale to co chcialem dodać to fińskie przyslowie oddające znaczenie wszystkim tym cechom przypisywanym "siłą woli kobieta pokona nawet kamień".

ocenił(a) film na 7
jaco231071

Potwierdzam - film faktycznie ciekawy i zmuszający do refleksji. Twórcy dość umiejętnie przedstawili zarys psychologiczny głównej bohaterki na tle wydarzeń historycznych, przez co cała opowieść staje się wielowątkowa. Główny nacisk zostaje jednak położony na wpływ wydarzeń i otoczenia na główną bohaterkę i na jej zachowania oraz poglądy. Generalnie film wart polecenia - ma swój klimat, wywołuje dużo emocji i z pewnością zmusza do zastanowienia się nad pewnymi aspektami życia.
Polecam - mocne 7/10

ocenił(a) film na 6
jaco231071

psychikę miała silną, to fakt. silniejszą niż niejeden facet. ogólnie można powiedzieć, że historia lubi się powtarzać - najpierw Hans Pekk, później Zara. a i jeszcze ciekawy tytuł w odniesieniu do zakończenia. jednak po przeczytaniu krótkiego opisu filmu zabrakło mi relacji Zara-Aliide, chodzi mi tu o zderzenie dwóch światów

ocenił(a) film na 8
kryslav

Miałam podobne odczucia. Film oceniam wysoko (na 8) nieco odejmując właśnie za ten brak faktycznej więzi między Allide i Zarą. Coś tam było, jednak to za mało. Reżyser pokazał mi dwa tragiczne życiorysy, ale ich nie połączył (w jakikolwiek sposób poza fizycznym - pokrewieństwa i miejsca). To były dwie historie, które mogłyby funkcjonować oddzielnie, a istniejąc razem nie tworzą żadnej wartości dodanej (choć próbują).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones