PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119053}

Odlot

Superfly
6,1 565
ocen
6,1 10 1 565
4,7 3
oceny krytyków
Odlot
powrót do forum filmu Odlot

Zawiodłem się i stąd taka ocena. Dość tych ochów i achów , że film świetnie wypełnia nurt blaxploation... że to doskonały kryminał, a właściwie czarne kino sensacyjne ... itp.
Lubię kryminały z tamtych lat, ale bez porównania SHAFT lepszy. bardziej dynamiczny i krwawy, miał ikrę. Ostro i nieszablonowo toczyła się akcja, natomiast SuperFly dłużył się niemiłosiernie ... W połowie po prostu mnie znużył i go wyłączyłem.
Muzyka rewelacyjna, dialogi świetne, ale gra aktorów za bardzo jakaś-taka teatralna ... sorki, ale ja to tak właśnie odczułem.
Oglądałem wiele innych filmów nakręconych później i może dlatego Superfly nie wydał mi się ciekawy , przecież późniejsze produkcje czerpały garściami z czarnego kina sensacyjnego, więc motywy się powtarzały i jak się teraz dopiero ogląda Superfly to wydaje się być naiwny i staje się nudny.
Na tamte czasy to musiała być rewelacja, ale teraz nie przypadł mi do gustu, wolę nowsze filmy o tej tematyce.

ocenił(a) film na 10
OmniModo

Zacznijmy od tego, że ciężko oceniać coś, co nie oglądało się do końca... też nieraz miałem, że film mi się nie podobał ('Król Dowcipu' Scorsese), miałem ochotę wyłączyć, wytrzymałem jednak do końca i nie pożałowałem.
Proponuję, żebyś obejrzał drugą połówkę, bo tam akcja naprawdę się rozkręca.
Fakt faktem, film nie jest zbyt dynamiczny. Spowodowane jest to tym, że scenariusz był bardzo ubogi (40 stron), po prostu sam główny wątek. Dlatego reżyser (syn Gordona Parksa, reżysera Shafta!) ubogacił film scenami z życia ulicy.
Nieświadomie popełnił coś, co uczyniło ten film kultowym! Każde, niepotrzebne z pozoru ujęcie, doskonale wprowadza widza w atmosferę lat 70, zwłaszcza nędznego życia w Harlemie. Choćby scena, gdy Priest wpada za ćpunem do mieszkania, malutkiego, gdzie matka wychowuje gromadkę dzieci. Muzyka dopełnia dzieła. Po prostu cudowny, rozchwytywany na aukcjach za duże pieniądze soundtrack Curtisa Mayfielda. Nie tylko doskonałe 'Superfly', ale też przejmujące 'Little child running wild', czy 'Pusherman'.
Aktorstwo - teatralne... cóż, Ron O'Neal był aktorem teatralnym. Według mnie, każdy jego gest, jego zachowanie (choćby pociąganie koki) robi z gracją i pasującą do jego hierarchii elegancją. Niestety, nie wszyscy aktorzy są dobrzy (Freddie...), ale Carl Lee, Sheila Frazer i przede wszystkim Julius Harris (znany chociażby z roli Tee Hee z 'Żyj i pozwól umrzeć') zagrali na conajmniej przyzowitym poziomie.
Jak dla mnie - KULT.
10/10

Bruce_Lee

Dla mnie Carl Lee zagrał najlepiej. Monolog o tym, że Priest nie potrafi nic poza hustlin` i pimpin` - genialny.

ocenił(a) film na 6
OmniModo

w sumie racja, że to soundtrack w dużej mierze stoi za tą legenda, film sam w sobie jest taki sobie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones