PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31349}

Pancernik Potiomkin

Bronenosets Potyomkin
7,5 10 879
ocen
7,5 10 1 10879
7,8 20
ocen krytyków
Pancernik Potiomkin
powrót do forum filmu Pancernik Potiomkin

Film-pomnik, kamień milowy w dziejach kina, przez wielu uważany za jedno z najważniejszych i najwspanialszych zarazem dokonań światowej kinematografii. Film, który powstał w niezwykłych okolicznościach i który z miejsca wywołał ogromne poruszenie, stając się jednym z najbardziej inspirujących dokonań X Muzy. Pancernikowi poświęcono tysiące analiz, interpretowano go na wszelkie możliwe sposoby, obecny jest w każdej szanującej się książce o kinie i w każdym zestawieniu tytułów, które znać wypada, jeśli na poważnie chce się zabierać głos w temacie filmu jako dzieła sztuki.
Brzmi pięknie, prawda? Zasługi dla historii kina Pancernika wydają się absolutnie niepodważalne, wypada sobie zatem zadać pytanie – czy film Eisensteina może wzbudzić zachwyt także i dziś? Czy najzwyczajniej w świecie może spodobać się współczesnemu widzowi, który niekoniecznie musi potrafić rozróżnić montaż atrakcji od montażu równoległego i który przed seansem nie obczytuje się w opasłych tomiszczach, które wyjaśnią mu, co symbolizuje dana postać i dlaczego należy się zachwycać takim a nie innym ustawieniem kamery w danej scenie.
Sam przyznam, że do ostatniego – drugiego już (albo dopiero) – seansu zabierałem się z pewnymi obawami, choć bagaż kilkuset obejrzanych wcześniej “niemaszków” stawiał mnie na swój sposób w uprzywilejowanej pozycji i nie do końca byłem reprezentatywnym współczesnym odbiorcą Pancernika. Jakkolwiek – film zrobił na mnie niesamowite wrażenie i zachwycił tak, jak wcześniej zrobiło to zaledwie kilka tytułów. Niektóre sceny filmu – z cytowaną wielokrotnie w innych dziełach sekwencją masakry na schodach odeskich na czele – dosłownie wbijają w fotel, cały film zaś jest realizacyjnym majstersztykiem Siergieja Eisensteina.
Jeśli chcecie zrozumieć, czym tak naprawdę jest reżyseria, obejrzyjcie Pancernika Potiomkina – obejrzyjcie go koniecznie, bo to bez wątpienia nie tylko jeden z najważniejszych, ale też najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Więcej o filmie - http://czipsydwa.wordpress.com/2014/03/08/wszystkie-smaki-kina-82-pancernik-poti omkin-1925/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones