Film

Paper Moon

1973 1 godz. 42 min.
7,8 3 399
ocen
7,8 10 3399
5 043
chce zobaczyć
{"rate":9.0,"count":3}
{"id":"32159","linkUrl":"/film/Papierowy+ksi%C4%99%C5%BCyc-1973-32159","alt":"Papierowy księżyc","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/21/59/32159/7407512.2.jpg"}
Drobny oszust, który zarabia na życie, sprzedając Pismo Święte, podwozi błyskotliwą 10-letnią dziewczynkę do mieszkania jej ciotki. Nowa znajoma nie chce go jednak opuścić.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1974 dla Tatum O'Neal Złoty Glob Najbardziej obiecująca nowa aktorka w roku 1974 dla Tatum O'Neal David di Donatello Najlepsza aktorka zagraniczna w roku 1974 dla Tatum O'Neal WGA Najlepszy scenariusz adaptowany komedii w roku 1974 dla Alvin Sargent
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Stany Zjednoczone lat 30. XX wieku. Drobny oszust i kombinator, Moses Pray (Ryan O'Neal), utrzymuje się ze sprzedaży Biblii. Pewnego dnia zjawia się na pogrzebie matki 10-letniej Addie (Tatum O'Neal). Rodzina dziewczynki prosi go, aby po uroczystości odwiózł ją do ciotki. W drodze mała tak dalece przywiązuje się do opiekuna, którego uważaStany Zjednoczone lat 30. XX wieku. Drobny oszust i kombinator, Moses Pray (Ryan O'Neal), utrzymuje się ze sprzedaży Biblii. Pewnego dnia zjawia się na pogrzebie matki 10-letniej Addie (Tatum O'Neal). Rodzina dziewczynki prosi go, aby po uroczystości odwiózł ją do ciotki. W drodze mała tak dalece przywiązuje się do opiekuna, którego uważa za ojca, że nie chce go opuścić. Z początku Moses chce uwolnić się od natręta, lecz z czasem spostrzega, że dziewczynka może pomóc mu w oszustwach. 

boxoffice
$30 933 743 w USA
na podstawie
Joe David Brown "Addie Pray" (powieść)
studio
Directors Company, The (przedstawia) / Paramount Pictures (niewymienione w czołówce) / Saticoy Productions
data produkcji
1973
tytuł oryg.
Paper Moon
inne tytuły
Papierowy księżyc Polska
Więcej...
Jodie Foster była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Addie Loggins.
Początkowo w filmie miał występować Paul Newman i jego córka Nell Potts, jednak to się zmieniło, kiedy reżyser John Huston się wycofał i zastąpił go Peter Bogdanovich.
Rola Tatum O'Neal jest uważana za najistotniejszą rolę jaką kiedykolwiek nominowano w kategorii aktorów drugoplanowych. Dziewczynka pojawia się na ekranie prawie przez cały film.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wspaniały!!!

  Anita23 ocenił(a) film na 9

  Niesamowity film o przyjażni dziewczynki z oszustem. Świetna rola zarówno Tatum O'Neal jak i Ryana O'Neal. Gorącco polecam.

 • Przez wiele lat

  krdor ocenił(a) film na 9

  mój film nr 1. Przy kolejnym oglądaniu trochę mnie rozczarował. Ale za pierwsze wrażenie [to prawie jak pierwsza miłość] 10 pkt.

 • Bogdanovich król

  Lucky_luke

  Jeden z najbardziej niedocenionych reżyserów Peter Bogdanovich funduje nam kolejną ciepłą historię o przyjaźni dodatkowo pokazując społeczeństwo amerykańskie w dobie wielkiego kryzysu. Po genialnym "Ostatnim seansie filmowym", dostajemy więc następny kompletny i zmuszający do refleksji film, który ... więcej

  6
  • GENIALNY !

   Ewako ocenił(a) film na 9

   Pod każdy względem, bo w tym filmie nie ma nic co można byłoby poprawić.Doskonała gra aktorska, szczególnie Tatum O"Neal. Perfekcja!

  • dla fanów Coenów

   kakaok ocenił(a) film na 7

   Jest w tym filmie substancja, którą Coenowie obdarowali swoje filmy Raising Arizona, Straight Story, Man Who Wasn't There Ponadczasowy film. Najlepsza rola dziecięca w historii ekranu to na pewno. Poza tym wyluzowany film, bez napięcia, nie przykuwa do ekranu, nie wciąga, ale nadal imponuje.