Film

Papierowy księżyc

Paper Moon
1973
1 godz. 42 min.
7,8 3 865
ocen
7,8 10 1 3865
6 109
chce zobaczyć
8,5 6
ocen krytyków
Drobny oszust, który zarabia na życie, sprzedając Pismo Święte, podwozi błyskotliwą 10-letnią dziewczynkę do mieszkania jej ciotki. Nowa znajoma nie chce go jednak opuścić. Więcej Mniej
Papierowy księżyc zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 4 inne nagrody i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Stany Zjednoczone lat 30. XX wieku. Drobny oszust i kombinator, Moses Pray (Ryan O'Neal), utrzymuje się ze sprzedaży Biblii. Pewnego dnia zjawia się na pogrzebie matki 10-letniej Addie (Tatum O'Neal). Rodzina dziewczynki prosi go, aby po uroczystości odwiózł ją do ciotki. W drodze mała tak dalece przywiązuje się do opiekuna, którego uważaStany Zjednoczone lat 30. XX wieku. Drobny oszust i kombinator, Moses Pray (Ryan O'Neal), utrzymuje się ze sprzedaży Biblii. Pewnego dnia zjawia się na pogrzebie matki 10-letniej Addie (Tatum O'Neal). Rodzina dziewczynki prosi go, aby po uroczystości odwiózł ją do ciotki. W drodze mała tak dalece przywiązuje się do opiekuna, którego uważa za ojca, że nie chce go opuścić. Z początku Moses chce uwolnić się od natręta, lecz z czasem spostrzega, że dziewczynka może pomóc mu w oszustwach. 

boxoffice
$30 933 743 w USA
na podstawie
Joe David Brown (powieść)
studio
Directors Company, The (przedstawia) / Paramount Pictures (niewymienione w czołówce) / Saticoy Productions
tytuł oryg.
Paper Moon
inne tytuły
Jodie Foster była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Addie Loggins.
Początkowo w filmie miał występować Paul Newman i jego córka Nell Potts, jednak to się zmieniło, kiedy reżyser John Huston się wycofał i zastąpił go Peter Bogdanovich.
Rola Tatum O'Neal jest uważana za najistotniejszą rolę jaką kiedykolwiek nominowano w kategorii aktorów drugoplanowych. Dziewczynka pojawia się na ekranie prawie przez cały film.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wspaniały!!!

  Anita23 ocenił(a) film na 9

  Niesamowity film o przyjażni dziewczynki z oszustem. Świetna rola zarówno Tatum O'Neal jak i Ryana O'Neal. Gorącco polecam.

 • Przez wiele lat

  krdor ocenił(a) film na 9

  mój film nr 1. Przy kolejnym oglądaniu trochę mnie rozczarował. Ale za pierwsze wrażenie [to prawie jak pierwsza miłość] 10 pkt.

 • Ogromny hit kasowy w USA, film, który podbił serca całych rodzin. O dziwo, naprawdę dobry, piękny i zabawny, ale do polskich odbiorców nawet nie trafił. I to jest paradoks, amerykański twór acz wyśmienita uczta kinomanów w Polsce pokrycia nie znalazły a gniot w stylu "Wredne dziewczyny" itp. maja tłumy fanów-... więcej

 • Bogdanovich król

  Lucky_luke ocenił(a) film na 8

  Jeden z najbardziej niedocenionych reżyserów Peter Bogdanovich funduje nam kolejną ciepłą historię o przyjaźni dodatkowo pokazując społeczeństwo amerykańskie w dobie wielkiego kryzysu. Po genialnym "Ostatnim seansie filmowym", dostajemy więc następny kompletny i zmuszający do refleksji film, który...

  8
  • GENIALNY !

   Ewako ocenił(a) film na 9

   Pod każdy względem, bo w tym filmie nie ma nic co można byłoby poprawić.Doskonała gra aktorska, szczególnie Tatum O"Neal. Perfekcja!