Tatum Beatrice O'Neal

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5086/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":305,"rate":7.780327868852459,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5086/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":10,"rate":6.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,8
305 ocen gry aktorskiej
Tatum O'Neal
Tatum O'Neil urodziła się 5 listopada 1963 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jej rodzice to Ryan O'Neal i Joanna Moore. Mała Tatum szybko poszła w ich ślady. Pierwszą rolę powierzył jej Peter Bogdanovich w dramacie "Papierowy księżyc". Krytycy byli nią zachwyceni. W 1974 roku otrzymała Złoty Glob dla najlepszej debiutantki i Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Tym samym stała się najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody. Kolejnym filmem Tatum była komedia sportowa "Straszne misie". Za tę rolę otrzymała najwyższe wynagrodzenie w historii występów dziecięcych. Można ją było oglądać również u boku ojca w komedii "Ktoś tu kręci". Później na ekranie pojawiała się coraz rzadziej. W 1980 roku otrzymała angaż w obrazie "Małe kochaniątka", gdzie zagrała razem ze swoją przyjaciółką Kristy McNichol. Po epizodycznej roli w dramacie "Basquiat - Taniec ze śmiercią" zrobiła sobie przerwę w karierze. Po sześciu latach powróciła w "Żonie wyrzutka", który nie spodobał się krytyce. W 2005 roku opublikowała swoje wspomnienia w książce "Papierowe Życie". W 2006 Tatum O'Neal wzięła udział w drugiej edycji amerykańskiej wersji "Tańca z gwiazdami" - została wyeliminowana w drugim odcinku. W tym samym roku była pochłonięta pracą na planie serialu "Wicked Wicked Games", w którym wcieliła się w rolę Blythe Hunter. Nadal pojawia się na ekranie: w niskobudżetowych produkcjach, ("Ostatnia wola" czy "Kamień, papier, nożyce") oraz w epizodach w hollywoodzkich obrazach u boku takich gwiazd jak Paul Rudd ("40 lat minęło") czy Owen Wilson ("Dziewczyna warta grzechu").
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 listopada 1963

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 3 inne nagrody i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa za film Papierowy księżyc w roku 1974 Złoty Glob Najbardziej obiecująca nowa aktorka za film Papierowy księżyc w roku 1974 David di Donatello Najlepsza aktorka zagraniczna za film Papierowy księżyc w roku 1974
mąż John McEnroe (01.08.1986 - 1994, rozwód), 3 dzieci: Kevin John (ur. 23.05.1986), Sean Timothy (ur. 23.09.1987) i Emily Katherine (ur. 10.05.1991)
W 1976 roku za występ w w filmie "Straszne misie" otrzymała 350 tys. dolarów, było to najwyższe wynagrodzenie w historii występów dziecięcych aktorów.
Ma brata Griffina.
W 2005 roku, Tatum O'Neal opublikowała swoje wspomnienia w postaci książki pod tytułem "Papierowe Życie" (A Paper Life).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Czy nie macie wrażenia, że ten Oscar (nie chce rozstrzygać zasłużony, czy nie) "zmarnował" jej talent? Wydaje mi sie, że był przedwczesny... Jeśli startuje sie w wieku kilku lat z takiego pułapu, to co moze być potem? Tylko klapa.... Niby wszyscy wiedzą, kim jest ta pani, co roku przed każdą kolejną oskarową galą w ... więcej

 • Bardzo podobała mi sie jej rola w 'Wielkiej gonitwie'. ZAgrała bardzo dobrze. Chciałabym jeżdzić konno tak dobrze jak ona.

  1
  • Laska dostala oscara w wieku 10lat, a zobaczcie ja jej kinomatografie xd jakies noname filmy/seriale, co jest? Nikt jej do rol nie chcial brac, czy co?xd

   • hmm czekam na kolejną oskarową role :)) intrygująca postac

    • A dlaczego ? Dlatego że jej rola była pierwszo, a nie drugoplanowa ! Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu, kiedy to nominację za drugi plan otrzymała Hailee Steinfeld (tutaj skończyło się "tylko" na nominacji)