Tatum O'Neal 

Tatum Beatrice O'Neal

7,8
409 ocen gry aktorskiej
Tatum O'Neal
Tatum O'Neil urodziła się 5 listopada 1963 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jej rodzice to Ryan O'Neal i Joanna Moore. Mała Tatum szybko poszła w ich ślady. Pierwszą rolę powierzył jej Peter Bogdanovich w dramacie "Papierowy księżyc". Krytycy byli nią zachwyceni. W 1974 roku otrzymała Złoty Glob dla najlepszej debiutantki i Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Tym samym stała się najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody. Kolejnym filmem Tatum była komedia sportowa "Straszne misie". Za tę rolę otrzymała najwyższe wynagrodzenie w historii występów dziecięcych. Można ją było oglądać również u boku ojca w komedii "Ktoś tu kręci". Później na ekranie pojawiała się coraz rzadziej. W 1980 roku otrzymała angaż w obrazie "Małe kochaniątka", gdzie zagrała razem ze swoją przyjaciółką Kristy McNichol. Po epizodycznej roli w dramacie "Basquiat - Taniec ze śmiercią" zrobiła sobie przerwę w karierze. Po sześciu latach powróciła w "Żonie wyrzutka", który nie spodobał się krytyce. W 2005 roku opublikowała swoje wspomnienia w książce "Papierowe Życie". W 2006 Tatum O'Neal wzięła udział w drugiej edycji amerykańskiej wersji "Tańca z gwiazdami" - została wyeliminowana w drugim odcinku. W tym samym roku była pochłonięta pracą na planie serialu "Wicked Wicked Games", w którym wcieliła się w rolę Blythe Hunter. Nadal pojawia się na ekranie: w niskobudżetowych produkcjach, ("Ostatnia wola" czy "Kamień, papier, nożyce") oraz w epizodach w hollywoodzkich obrazach u boku takich gwiazd jak Paul Rudd ("40 lat minęło") czy Owen Wilson ("Dziewczyna warta grzechu").
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 listopada 1963

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 2 inne nagrody oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż John McEnroe (01.08.1986 - 1994, rozwód), 3 dzieci: Kevin John (ur. 23.05.1986), Sean Timothy (ur. 23.09.1987) i Emily Katherine (ur. 10.05.1991)
W 1976 roku za występ w w filmie "Straszne misie" otrzymała 350 tys. dolarów, było to najwyższe wynagrodzenie w historii występów dziecięcych aktorów.
Ma brata Griffina.
W 2005 roku, Tatum O'Neal opublikowała swoje wspomnienia w postaci książki pod tytułem "Papierowe Życie" (A Paper Life).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Właśnie przeczytałem artykuł o niej i zwyczajnie mi jej szkoda. Jej ojciec był zwyrodnialcem, który ją krzywdził. Jak dostała nominację do Oscara za rolę w tym samym filmie, co on, z zazdrości uderzył ją w twarz. Nie pierwszy i ostatni raz. Za jego radą jako dziecko sięgała po narkotyki i...

  1
  • Czy nie macie wrażenia, że ten Oscar (nie chce rozstrzygać zasłużony, czy nie) "zmarnował" jej talent? Wydaje mi sie, że był przedwczesny... Jeśli startuje sie w wieku kilku lat z takiego pułapu, to co moze być potem? Tylko klapa.... Niby wszyscy wiedzą, kim jest ta pani, co roku przed każdą kolejną oskarową galą w... więcej

  • Bardzo podobała mi sie jej rola w 'Wielkiej gonitwie'. ZAgrała bardzo dobrze. Chciałabym jeżdzić konno tak dobrze jak ona.

   1
   • hmm czekam na kolejną oskarową role :)) intrygująca postac

    • A dlaczego ? Dlatego że jej rola była pierwszo, a nie drugoplanowa ! Podobna sytuacja
     miała miejsce dwa lata temu, kiedy to nominację za drugi plan otrzymała Hailee Steinfeld
     (tutaj skończyło się "tylko" na nominacji)