Jodie Foster 

Alicia Christian Foster

8,4
32 608 ocen gry aktorskiej
Jodie Foster
Po raz pierwszy przed kamerą stanęła w wieku 2 lat. Wtedy to jej matka, szukając dodatkowych źródeł dochodów, które pozwoliłyby poprawić sytuację finansową rodziny, wpadła na pomysł, by córka zagrała w reklamówce. Jodie zwróciła na siebie uwagę producentów i przez kilka kolejnych lat pojawiała się na dużym i małym ekranie. Zwrot w jej karierze przyniósł rok 1975, kiedy zaproponowano jej udział w obrazie "Taksówkarz" w reżyserii Martina Scorsese, u boku znanego już wówczas Roberta De Niro. Trzynastoletnia Foster spisała się znakomicie. Rola nastoletniej prostytutki przyniosła jej nominację do Oscara i otworzyła drzwi do dalszej kariery. Film ten miał również dość przykry wpływ na życie aktorki. W 1981 roku John Hinckley Jr. po piętnastokrotnym obejrzeniu "Taksówkarza" dokonał zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Podczas przesłuchania zeznał, że chciał w ten sposób zwrócić na siebie uwagę Jodie Foster. Artystka jest pierwszą aktorką w historii kina, która otrzymała dwie statuetki Oscara przed ukończeniem 30. roku życia. Co ciekawe, nigdy nie brała lekcji gry aktorskiej ani nie uczęszczała do żadnej szkoły tego typu.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 listopada 1962

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 161 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 19 innych nagród oraz 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
w związku małżeńskim z Alexandrą Hedison (od 20.04.2014)
Miała zagrać księżniczkę Leię w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen", ale nie mogła uwolnić się od kontraktu z Disneyem. George Lucas postanowił więc zatrudnić do tej roli starszą aktorkę. Ostatecznie angaż otrzymała Carrie Fisher.
W 1985 roku ukończyła Uniwersytet Yale w New Haven (Connecticut, USA).
Ma dwie starsze siostry: Cindy i Connie oraz brata Buddy'ego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Moj znajomy rzekl kiedys, ze dwa Oscary do Jodie to kpina. Zgadzam sie z tym w calej rozciaglosci - powinna dostac jeszcze minimum dwa (wg mnie za Nell oraz Kontakt) albo trzy (Taksowkarz).
Wg mnie jest jedna z trzech najwybitniejszych aktorek wszechczasow - razem z Meryl Streep oraz Sissy Spacek.

Świetna aktorka,dobrze że powiedziała o swojej orientacji publicznie bo nie ma się czego
wstydzić.

Jodie Foster jest przykładem na to,że nie trzeba ukończyć szkoły filmowej lub teatralnej żeby być jedną z najlepszych aktorek kina.Wystarczy mieć talent.

Jedna z najlepszych aktorek! Gdzie takiej np. Jolie z talentem do Foster...

Dlaczego ostatnio tak mało gra ?