Polecamy 5 dokumentalnych filmów o filmach

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Polecamy+5+dokumentalnych+film%C3%B3w+o+filmach-137885
Polecamy 5 dokumentalnych filmów o filmach
Kino lubi opowiadać samo o sobie, obalać własny mit i tworzyć go na nowo, w niekończącej się spirali metarefleksji. Podobnie jest z nami, widzami: tak jak lubimy oglądać filmy, tak lubimy oglądać filmy o... filmach. A jeśli jesteście ciekawi, jakie "kino o kinie" znajdziecie w serwisach VOD i platformach streamingowych, mamy dla Was pięć dokumentalnych propozycji.

***

"Jim i Andy" (Netflix)


Unikalny dokument przybliżający okoliczności powstania "Człowieka z księżyca" Miloša Formana, gdzie Jim Carrey zagrał swojego idola, komika Andy'ego Kaufmana. Aktor wraca pamięcią na plan filmu, łączy autobiograficzne wspominki z ezoterycznymi wynurzeniami i skutecznie zaciera granicę między prawdą a konfabulacją. Efekt to frapująca opowieść o granicach w sztuce, oraz o żywiących się sobą nawzajem kinie i życiu.

***


"Spielberg" (HBO, Player.pl)


"Spielberg" to dokument utrzymany w stylu cokolwiek klasycznym - zupełnie jak jego tytuł. Na szczęście "styl klasyczny" pasuje jak ulał do jego bohatera, a reżyserka Susan Lacy dba o to, by było nie tylko klasycznie, ale i ciekawie. Mamy tu zarówno fragmenty filmów, jak i gadające głowy, zarówno filmoznawcze ciekawostki, jak i pamiętne anegdotki. Wszystko oczywiście w tonie "pomnikowym", ale bez unikania grząskich gruntów kariery Stevena Spielberga. Dla fanów, ale i dla tych, którzy chcieliby fanami zostać.

***


"Five Came Back" (Netflix)


Pięć reżyserskich osobistości (Steven Spielberg, Francis Ford Coppola, Guillermo del Toro, Paul Greengrass, Lawrence Kasdan) i jedna wybitna aktorka-narratorka (Meryl Streep) przypominają losy pięciu czołowych reżyserów poprzedniego pokolenia (John Ford, William Wyler, John Huston, Frank Capra i George Stevens), którzy ruszyli z kamerami na front II wojny światowej. Fascynująca 3-odcinkowa lekcja historii: opowieść o kinie, które próbuje nie tylko dokumentować rzeczywistości, ale i mieć na nią czynny wpływ.

***
"Love Express" to fascynujące filmowe śledztwo w sprawie tytułowego zaginięcia twórcy "Opowieści niemoralnych" czy "Dziejów grzechu". Kuba Mikurda pyta, co sprawiło, że o reżyserze Walerianie Borowczyku nie pamięta się dziś inaczej niż jako o filmowym erotomanie. Opowieść o artyście, który z canneńskich i weneckich szczytów lądował na planie "Emmanuele 5", staje się tu pretekstem do szerszej refleksji: o związkach sztuki i pieniądza, wolności i obyczaju, kina i życia.

***
Sequel "Z-boczonej historii kina", w którym reżyserka Sophie Fiennes po raz kolejny umieszcza Slavoja Žižka w scenach z mniej lub bardziej znanych filmów, a ten je z pasją komentuje. Oczywiście kino jest dla filozofa jedynie punktem wyjścia do rozważań o ideologii, czyli zbiorze skrywanych przez społeczeństwo fantazji. Grunt, że interpretacje Žižka, nawet kiedy wydają się konstruowane od końca, pod założoną tezę, zawsze są intrygujące. Pomaga też humor i bogaty wybór tematów: Žižek z równą pasją dekoduje sensy "Taksówkarza" i "Oni żyją", co odkrywa sekrety uroku Coca-Coli i Kinder-niespodzianki.

***

Więcej filmowych propozycji znajdziecie na naszej stronie #ZOSTAŃWDOMU.
Udostępnij: