Film

Under Fire

1983 2 godz. 8 min.
6,9 757
ocen
6,9 10 1 757
743
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}
{"id":"8724","linkUrl":"/film/Pod+ostrza%C5%82em-1983-8724","alt":"Pod ostrzałem","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/87/24/8724/7124216.2.jpg"}
Amerykański fotoreporter udaje się do Nikaragui, aby relacjonować wojnę domową.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
David di Donatello Najlepszy producent - film zagraniczny w roku 1984 dla Jonathan T. Taplin
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Amerykańscy dziennikarze i fotoreporterzy stają w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, tropiąc prawdę o przyczynach i przebiegu rewolucji w Nikaragui w 1979 roku. Fotograf Russell Price (Nick Nolte) relacjonuje przebieg wojny domowej przeciwko prezydentowi Anastasio Somoza (René Enríquez). Przedstawia kontrast walczącej ludności przeciwko dobrze uzbrojonej i przygotowanej armii. Dziennikarz nie zawsze potrafi pozostać obiektywny.

boxoffice
$5 696 391 w USA
na podstawie
Clayton Frohman (materiały do scenariusza, historia)
studio
Lions Gate Films Home Entertainment / Orion Pictures Corporation / Under Fire Associates
tytuł oryg.
Under Fire
inne tytuły
Pod ostrzałem Polska
Więcej...
Rolę Claire odrzuciła Julie Christie.
Kiedy Claire i Russell jadą do miasta Leon, pozycja białej szmatki za szybą samochodu zmienia się kilkukrotnie pomiędzy ujęciami.
W scenie na początku filmu, w której to Price zostaje podwieziony przez grupę żołnierzy (wśród nich jest Oates), widać cień rzucany przez całą ekipę filmową.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Mała ciekawostka:

  Newerherdow ocenił(a) film na 7

  Plakat do tego filmu jest autorstwa Drew Struzana, który stworzył plakaty m.in. do Gwiezdnych Wojen, Indiany Jonesa (z wyjątkiem Poszukiwaczy Zaginionej Arki), Powrotów do Przyszłości, czy Akademii Policyjnych.

  1
  • JERRY GOLDSMITH !!!

   shanahan

   Muzykę do tego filmu, zresztą znakomitą, skomponował Jerry Goldsmith - jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii kina. Ludzie, jaka Peggy Turner do jasnej cholery??!!

  • Nieźle, choć mogło być lepiej

   Minister Zdrowia ocenił(a) film na 7

   "Salwador" i "Pola śmierci" nieco lepsze.

   1
   • Ciekawy

    Axel ocenił(a) film na 8

    Taki charakterystyczny klimat jak wewnątrz wojny. Warto obejrzeć, choć trzeba przyznać, że są niektóre sceny nudne. No i jeszcze świetni aktorzy - Nick Nolte, Gene Hackman i Ed Harris. Film raczej rzadko puszczany w telewizji (wczoraj na TVP2 w końcu po latach wyemitowano).

   • Nie zapomniana postać Oatisa (Ed Harris)

    Volturnus

    – najemnika potrafiącego odnaleźć się w każdej sytuacji (pomimo mylenia strony konfliktów w jakich bierze udział), którego charakteryzuje pewien etos i swoisty kodeks braterstwa. Samo imię jest wyrazem hołdu złożonego życiowej filozofii spełnienia się poprzez walkę.

    1