Film

Pod ostrzałem

Under Fire
1983
2 godz. 8 min.
6,9 828
ocen
6,9 10 1 828
839
chce zobaczyć
{"rate":6.5,"count":2}
{"id":"8724","linkUrl":"/film/Pod+ostrza%C5%82em-1983-8724","alt":"Pod ostrzałem","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/87/24/8724/7124216.2.jpg"}
Amerykański fotoreporter udaje się do Nikaragui, aby relacjonować wojnę domową. Więcej Mniej
Pod ostrzałem zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

David di Donatello
Film zdobył nagrodę David di Donatello oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
{"linkA":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeB"}

Amerykańscy dziennikarze i fotoreporterzy stają w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, tropiąc prawdę o przyczynach i przebiegu rewolucji w Nikaragui w 1979 roku. Fotograf Russell Price (Nick Nolte) relacjonuje przebieg wojny domowej przeciwko prezydentowi Anastasio Somoza (René Enríquez). Przedstawia kontrast walczącej ludności przeciwko dobrze uzbrojonej i przygotowanej armii. Dziennikarz nie zawsze potrafi pozostać obiektywny.

boxoffice
$5 696 391 w USA
na podstawie
Clayton Frohman (materiały do scenariusza, historia)
studio
Lions Gate Films Home Entertainment / Orion Pictures Corporation / Under Fire Associates
tytuł oryg.
Under Fire
inne tytuły
Rolę Claire odrzuciła Julie Christie.
Kiedy Claire i Russell jadą do miasta Leon, pozycja białej szmatki za szybą samochodu zmienia się kilkukrotnie pomiędzy ujęciami.
W scenie na początku filmu, w której to Price zostaje podwieziony przez grupę żołnierzy (wśród nich jest Oates), widać cień rzucany przez całą ekipę filmową.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Plakat do tego filmu jest autorstwa Drew Struzana, który stworzył plakaty m.in. do Gwiezdnych Wojen, Indiany Jonesa (z wyjątkiem Poszukiwaczy Zaginionej Arki), Powrotów do Przyszłości, czy Akademii Policyjnych.

  3
  • Ciekawy

   Axel ocenił(a) film na 8

   Taki charakterystyczny klimat jak wewnątrz wojny. Warto obejrzeć, choć trzeba przyznać, że są niektóre sceny nudne. No i jeszcze świetni aktorzy - Nick Nolte, Gene Hackman i Ed Harris. Film raczej rzadko puszczany w telewizji (wczoraj na TVP2 w końcu po latach wyemitowano).

  • Muzykę do tego filmu, zresztą znakomitą, skomponował Jerry Goldsmith - jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii kina. Ludzie, jaka Peggy Turner do jasnej cholery??!!

   1
   3
   • – najemnika potrafiącego odnaleźć się w każdej sytuacji (pomimo mylenia strony konfliktów w jakich bierze udział), którego charakteryzuje pewien etos i swoisty kodeks braterstwa. Samo imię jest wyrazem hołdu złożonego życiowej filozofii spełnienia się poprzez walkę.

    2
    • "Salwador" i "Pola śmierci" nieco lepsze.

     1