Ed Harris I

Edward Allen Harris

8,2
45 005 ocen gry aktorskiej
Ed Harris I
W młodości Ed Harris nie myślał o robieniu kariery aktorskiej, ale sportowej. W szkole średniej namiętnie grywał w baseball i "football" amerykański. Za doskonałe wyniki sportowe otrzymał stypendium, dzięki któremu mógł podjąć studia na Uniwersytecie Columbia. Kiedy w 1971 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Oklahomy, kontynuował edukację na tamtejszej uczelni. To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z aktorstwem. Został członkiem szkolnego kółka teatralnego i dzięki ciężkiej pracy udało mu się zaangażować do miejscowego teatru. Tam po przedstawieniu "Camelot", w którym grał króla Artura, otrzymał swoje pierwsze owacje na stojąco. Zachęcony tym sukcesem przeniósł się do Kalifornii, gdzie ukończył szkołę aktorską. Przez kilka następnych lat grywał w tamtejszych teatrach, zyskując bardzo dobre recenzje. Swoją osobą udało mu się zainteresować producentów filmowych, którzy zaczęli obsadzać go w niewielkich rolach. 

Punktem zwrotnym w karierze Harrisa był film "Pierwszy krok w kosmos". Wcielił się tam w postać astronauty Johna Glenna. Co prawda obraz nie był przebojem, ale krytycy zwrócili uwagę na młodego aktora. Przez kilka następnych lat zagrał w wielu filmach, które mimo iż były na dobrym poziomie, to jednak nie stały się kasowymi przebojami. Tak było do roku 1989, kiedy został zaangażowany przez Jamesa Camerona do filmu "Głębia". Rola ta uczyniła z niego gwiazdę. W 1995 roku aktor otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za film "Apollo 13". Kolejne nominacje do Oscara otrzymał w 1998, 2000 i 2002 roku za role w filmach: "Truman Show", "Pollock" i "Godziny".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 listopada 1950

miejsce urodzenia: Tenafly, New Jersey, USA

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobył 2 nagrody Złoty Glob, 6 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Amy Madigan (od 21.11.1983), córka Lily Dolores (ur. 03.05.1993)
Studiował w Columbia University w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), a w 2003 roku otrzymał honorowy dyplom School of the Art Institute of Chicago (Illinois, USA).
Aby dobrze przygotować się do tytułowej roli w filmie "Pollock", wybudował na swojej posiadłości pracownię, w której spędził dużo czasu, studiując prace artysty, a także nauczył się malować w jego stylu.
Proponowano mu główną rolę w filmie "Pole rażenia", jednak ostatecznie zagrał ją Bruce Willis.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

że grałam z Nim w jakimś filmie. Byłam Jego córką, biegał za mną po moim mieszkaniu, ze strzelbą i chciał mnie kilnąć :D

Niesamowity jest!

Lis pustyni.

Mógłby zagrać Putina

użytkownik usunięty

Aktor fenomenalny, potrafi wcielić się w różne negatywne postacie, przyjrzałem się jego twarzy ma coś w sobie takiego że zagrałby Putina i dostałby za to oskara.

Tylko jest 2 taki aktorów Ed Harris i nie żyjący Jul Brunner.

Jak to jest możliwe że człowiek który wniósł tak wiele do kinematografii, który tworzy
standardy aktorstwa jest tak daleko w tym rankingu, to tylko pokazuje jak mylny on jest.
To jeden z najwybitniejszych aktorów wszech czasów, według mnie powinien być na równi z
Alem Pacino...