Film

Portret damy

The Portrait of a Lady
1996
2 godz. 22 min.
6,8 6 786
ocen
6,8 10 1 6786
7 006
chce zobaczyć
Życie Isabel zamienia się w koszmar, gdy poślubia bezwzględnego arystokratę Gilberta. Więcej Mniej
Portret damy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Młoda i niezależna Isabel Archer przybywa z Ameryki do dziewiętnastowiecznej Anglii przepełnionej konwenansami. Pełna ciekawości świata odrzuca małżeńskie oferty i wielbicieli. Nieoczekiwanie zostaje obdarownana sporym spadkiem i wyrusza na kontynent w poszukiwaniu nieznanego. We Włoszech za sprawą intrygi wychodzi za Gilberta Osmonda. Związek okazuje sie tragiczną pomyłką.

boxoffice
$17 692 836 na świecie
$3 692 836 w USA
$14 000 000 poza USA
na podstawie
Henry James (powieść)
dystrybucja
ITI FILM STUDIO
studio
PolyGram Filmed Entertainment (przedstawia) / Propaganda Films
tytuł oryg.
The Portrait of a Lady
inne tytuły
Początkowo rolę Madame Merle miała zagrać Susan Sarandon. Wycofała się jednak, kiedy okazało się, że dni zdjęciowe kolidują z rozpoczęciem roku szkolnego jej córki. Zastąpiła ją Barbara Hershey, która za rolę tę dostała swoją pierwszą nominację do Oscara.
Podczas sceny balowej słyszymy całą orkiestrę, choć na ekranie pojawia się tylko orkiestra pokojowa (mniej niż 10 osób).
W jednej z pierwszych scen filmu, kiedy Isabel Archer jest w swoim powozie i woła Henriettę, w odbiciu przejeżdżającego obok innego powozu można dostrzec ekipę filmową.
"Portret damy" to opowieść o kobietach uwięzionych. Uwięzionych nie tylko przez pełne konwenansów społeczeństwo, w którym żyją i niemożność realizowania swoich marzeń, ale także przez same siebie: przez swoje decyzje, związki, zobowiązania, jakie na siebie przyjęły. Ich problemy nie mają rozwiązania, żadna sytuacja nie jest wyjściem. W świecie, w ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 84%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych