film

Prawdziwe męstwo

True Grit
1969
2h 8m
7,1 4 173
oceny
7,1 10 1 4173
Młoda dziewczyna zamierza odnaleźć i postawić przed sądem mordercę swojego ojca. W tym celu wynajmuje rewolwerowca mającego schwytać oprawcę. więcej mniej
Prawdziwe męstwo zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 2 inne nagrody oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest rok 1880. 14-letnia Mattie pragnie pomścić śmierć ojca, który zginą z rąk złodzieja, Toma. Postanawia odnaleźć go i postawić przed sądem. Schwytanie zabójcy zleca jednookiemu rewolwerowcowi Roosterowi. Pomoc w ujęciu sprawcy proponuje jej też młodzieniec La Boeuf, który chce zdobyć wysoką nagrodę. Obaj wyruszają do Meksyku w pogoń zaJest rok 1880. 14-letnia Mattie pragnie pomścić śmierć ojca, który zginą z rąk złodzieja, Toma. Postanawia odnaleźć go i postawić przed sądem. Schwytanie zabójcy zleca jednookiemu rewolwerowcowi Roosterowi. Pomoc w ujęciu sprawcy proponuje jej też młodzieniec La Boeuf, który chce zdobyć wysoką nagrodę. Obaj wyruszają do Meksyku w pogoń za zbiegiem. Mattie decyduje się im towarzyszyć. Niebawem mężczyźni organizują zasadzkę na bandytę Neda, do której przyłączył sie Tom. Zaskoczonym przestępcom udaje się wymknąć. Na domiar złego biorą Mattie jako zakładniczkę.

boxoffice
$31 132 592 w USA
na podstawie
Charles Portis (powieść)
studio
Hal Wallis Productions / Paramount Pictures
tytuł oryg.
True Grit
inne tytuły
John Wayne chciał, żeby rolę Mattie Ross zagrała jego córka Aissa lub Karen Carpenter. Reżyser Henry Hathaway nie zgodził się na to. Mia FarrowOlivia HusseySondra LockeTuesday Weld odrzuciły propozycję wcielenia się w tę postać.
Producent Hal B. Wallis zawsze chciał, aby to John Wayne zagrał Roostera Coogburna, ale zastanawiał się nad zaangażowaniem Roberta Mitchuma lub Waltera Matthau, gdyby Wayne nie podpisał umowy.
Elvis Presley był kandydatem do roli La Boeufa, jednak jego menedżer - Tom Parker, zażądał dla niego zbyt wysokiego honorarium.
"Prawdziwe męstwo" Henry'ego Hathawaya to klasyczny, wykorzystujący wszelkie schematy właściwe dla gatunku western. Powstał on w czasach, gdy tradycyjne "końskie opery" były już przeżytkiem. Koniec lat 60. to okres demitologizacji i odkłamywania wizerunku Dzikiego Zachodu, jaki przez lata został utrwalony w świadomości widzów. To dekada, którą... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

raz, że Wayne wreszcie dostał bardziej rozbudowane zadanie aktorskie i jemu podołał (a zaczął mnie w kilku westernach nudzić, myślano, że jak puszczą tę nakręcaną lalkę w kapeluszu o charakterystycznej ociężałości ruchów, to wystarczy do artystycznego sukcesu), dwa, że znakomicie dotrzymywała mu aktorsko kroku, a może...

więcej

dla

ocenił(a) film na 4

wielkich entuzjastów westernu

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

do tych oprychów w starciu z nimi "Rewolwer w dłoń sukinsynu !!", chodzi mi jak to angielsku brzmi? ktoś z Państwa wie?

Naprawdę dobry

ocenił(a) film na 7

Zapadający w pamięć jednooki Wayne i młoda, pełna wdzięku Darby. Do tego świetne dialogi. Western z zacięciem komediowym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones