Film

Przebudzenia

Awakenings
1990
2 godz. 1 min.
8,1 121 229
ocen
8,1 10 1 121229
71 029
chce zobaczyć
6,9 13
ocen krytyków
Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o lekarzu, który za pomocą eksperymentalnego leku przywracał do świadomości pogrążonych w śpiączce pacjentów. Więcej Mniej
Przebudzenia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film "Przebudzenia" to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpił nominowany do Oscara Robert De Niro i Robin Williams. Williams gra rolę dr Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pełnejFilm "Przebudzenia" to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpił nominowany do Oscara Robert De Niro i Robin Williams. Williams gra rolę dr Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pełnej świadomości pogrążonych w katatonii pacjentów. De Niro gra Leonarda, pierwszego pacjenta, który przechodzi kontrowersyjną terapię. Zachęcony powodzeniem eksperymentu dr Sayer decyduje się podać lek pozostałym pacjentom. "Przebudzenia" to opowieść o niezwykłej przyjaźni, sile ludzkiego ducha i mocy czynienia cudów.

boxoffice
$ 52 096 475 w USA
budżet
$ 29 000 000
na podstawie
Oliver Sacks (książka)
studio
Columbia Pictures Corporation / Parkes/Lasker productions
tytuł oryg.
Awakenings
inne tytuły
De Niro i Williams podczas przygotowań do roli spędzali dużo czasu w szpitalu razem z Dr Olivierem Sacksem i jego pacjentami.
Penny Marshall z początku chciała, by Bill Murray, który był zainteresowany tym filmem, zagrał Leonarda Lowe, ale ostatecznie zdecydowała inaczej, gdyż nie chciała, by widzowie spodziewali się komedii.
Gdy dr Sayer podchodzi z pacjentem do okna, by pokazać mu ulicę, na zewnątrz widać samochody z lat 70-tych i 80-tych, choć akcja filmu toczy się pod koniec lat 60-tych.
Niestety, w dzisiejszych czasach nie powstają takie obrazy jak ten. Efekty specjalne, kasa - oto dzisiejsze kino. Fabuła spada na dalszy plan. A szkoda. Można zadać pytanie: dlaczego? Skoro i takie filmy mogą sporo zarobić, co pokazuje choćby przykład filmu Mucciniego "W pogoni za szczęściem". Historia filmu nie jest wyjątkowo skomplikowana.... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych