Przebudzenia

Awakenings

1990 2 godz. 1 min.
8,1 108 064
oceny społeczności
8,1 10 1 108064
68 292
chce zobaczyć
6,8 5
ocen krytyków
{"rate":6.8,"count":5}
powrót do forum filmu Przebudzenia
 • forek23 ocenił(a) ten film na: 8

  Czy ktoś mi może powiedzieć na co właściwie cierpieli ci ludzie? To nie była katatonia ani śpiączka. Jak to możliwe, żeby przez 30 lat w ogóle się nie ruszać a mimo to pozostawać świadomym. Zresztą czy bohater, którego grał Robert de Niro nie powinien mieć jakichś odleżyn, zaniku mięśni? Przecież od 30 lat nie chodził i praktycznie się nie ruszał. Jak się człowiek wybudza po kilku latach ze śpiączki to przez jakiś czas nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, natomiast tutaj ci ludzie poruszali się o własnych siłach.

  Poza tym jest to ponoć historia oparta na faktach, no ale właśnie - na jakich? Czy ktoś ma jakieś informacje kiedy dokładnie i gdzie to się wydarzyło?

 • PuDZ ocenił(a) ten film na: 7

  forek23 Trochę poszukałem i pacjenci najwyraźniej chorowali na https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_m%C3%B3zgu_von_Econo... . Neurolog https://en.wikipedia.org/wiki/Oliver_Sacks odkrył pozytywny efekt działanai https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewodopa dzięki któremu pacjenci z wyżej opisaną chorobą budzili się ze snu.

 • PuDZ Zapalenie mózgu było epidemią występującą w latach 1917-1924. Śpiączka kończyła się śmiercią. Akcja filmu rozgrywa się zdecydowanie później. Choroba w filmie nie jest epidemiologiczna.

  Co ma lewodopa lecząca Parkinsona do śpiączki? W którym miejscu w wikipedii jest napisane, że Oliver Sacks stosował lub chociażby odkrył, zbawienny skutek na wybudzanie ze śpiączki?

 • skrzeloziele ocenił(a) ten film na: 8

  perun_6 Wydaje mi się, że pacjenci byli w przewlekłej fazie śpiączkowego zapalenia mózgu pod postacią zespołu parkinsonowskiego, dlatego byli leczeni lewodopą.

 • perun_6 Akcja filmu rozgrywa się później, ale pamiętaj, że ci ludzie zachorowali jak byli dziećmi. Czyli 30-40 lat wcześniej.

  (polecam http://socrates8181nc.tripod.com/id5.html)

 • perun_6 O jeżu, nie chcesz to nie wierz. W kulistość Ziemi też możesz nie wierzyć.
  Sacks napisał o tej historii całą książkę, której film jest ekranizacją.

  A co ma lek *NA*senny do wybudzeń ze stanu wegetatywnego?
  https://en.wikipedia.org/wiki/Zolpidem#Research

 • hubiel ocenił(a) ten film na: 10

  perun_6 Śpiączka nie kończyła się śmiercią. Śmiertelność encephalitis lethargica wynosiła 30-40%. Większość pozostałych pacjentów doświadczyła (pozornie) pełnego wyzdrowienia, by po roku-dwóch stopniowo wpaść w stan przedstawiony na filmie. Stan ten nie jest śpiączką, choć chorzy wyglądają często na nieprzytomnych skutki neurologiczne są bardziej podobne właśnie do Parkinsona.

  Lewodopa przekracza barierę krew-mózg i zastępuje dopaminę, której organizmy chorych nie produkowały samodzielnie.

 • joanna_246 ocenił(a) ten film na: 8

  forek23 W którymś momencie na filmie widać, jak z pacjentem pracuje rehabilitant. Dzięki takiej terapii byli w stanie zapobiec zanikowi mięśni u pacjentów.

 • kh17fifi ocenił(a) ten film na: 10

  joanna_246 Widać to na jakimś filmie który jest wyświetlany. Ale aparatu mowy, języka raczej nie trenowali. To jest dla mnie zastanawiające. Inne aspekty bardzo dobre.

 • kh17fifi Terapeuci zajęciowi zajmują się np. aparatem mowy, sprawnością manualną itd.terapia zajęciowa jest zazwyczaj połączona z rehabilitacją w ramach jednego oddziału neurologicznego w szpitalu. Widocznie stwierdzono, że pokazanie rehabilitacji wystarczy w filmie za obydwa aspekty powrotu do sprawności.

 • worldstrongestman ocenił(a) ten film na: 8

  joanna_246 Heh nie wiesz o czym mówisz. Terapeuta jest w stanie zapobiec przykurczom, odleżynom (i to też nie zawsze). Natomiast normalnie tak szybko pacjent nie powróciłby do sił. Trwałoby to dużo dłużej ale wiadomo film rodzi się swoimi prawami.

 • mlg234567890 ocenił(a) ten film na: 9

  forek23 To jest oparte na książce 'awakenings' oliver sacksa.
  Z tymi pacjentami nonstop pracowali terapeuci wszelkiej maści, pielęgniarze przewracali ich w łożkach co kilka godzin by nie dostali odleżyn itd.
  Co do wstawania po 30 latach- to nie było tak jak w filmie, że pacjenci byli całkowicie nieruchomi przez ten czas- większość z nich pracowała/prowadziła w miarę normalne życie przez pierwsze lata choroby, do szpitala trafili w ciągu ostanich 20-10 lat, i byli w stanie komunikować się i nieco poruszać o własnych siłach. Pacjenci sami po rozmowie z lekarzem decydowali się na leczenie L-dopą, to nie były takie żywe mumie jak w filmie, nieme i nieruchome.
  Filmy się rządzą swoimi prawami, to nie jest wierny zapis autentycznych wydarzeń- sporo jest przerysowane albo upiększone by lepiej się ogłądało (np te wszystkie wątki romanczne to bujda)

 • Dragon_Niszczyciel ocenił(a) ten film na: 9

  mlg234567890 Dobrze napisane, fikcja filmowa to dalej fikcja, a historia przedstawiona w bardziej realny sposób nie wywoływałaby w odbiorcy takich uczuć.

 • mk34 ocenił(a) ten film na: 9

  mlg234567890 Dobrze napisane. Warto dodać, że do tej pory nie ma skutecznego lekarstwa na Zapalenie mózgu von Economo (śpiączkowe zapalenie mózgu, łac. encephalitis lethargica) .

 • Dropp ocenił(a) ten film na: 10

  mk34 Wystarczy dostosowac dawke do zmian

 • Dropp ocenił(a) ten film na: 10

  Dropp To dziala jak delta w fizyce z opoznieniem

 • Dropp ocenił(a) ten film na: 10

  Dropp I masa innych czynnikow

 • Dropp ocenił(a) ten film na: 10

  Dropp Mniej znaczacych czynnikow