film

Rashomon

Rashômon
1950
1 godz. 28 min.
7,9 24 062
rating.votes.community
7,9 10 1 24062
25 691
chce zobaczyć
8,6 20
rating.votes.critics
Historia napadniętego przez bandytę małżeństwa widziana oczami czterech osób. Więcej Mniej
Rashomon zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Lew
Film zdobył nagrodę Złoty Lew, 7 innych nagród i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Rashomon
Fragment nr 1 12:00
nr 1 2009-11-16T12:02:21 https://fwcdn.pl/webv/98/75/19875/z01.19875.4.jpg https://fwcdn.pl/video/31438/rashomon.mp4

Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Japonii i dotyczy jednego wydarzenia. Podróżujący wraz ze swoją żoną samuraj zostaje napadnięty w lesie przez bandytę (Toshirô Mifune). Nieszczęśnik zostaje zabity, natomiast jego żona zgwałcona. Film ukazuje kolejno cztery wersje wydarzenia, widziane przez bezpośrednich uczestników i naocznegoAkcja rozgrywa się w średniowiecznej Japonii i dotyczy jednego wydarzenia. Podróżujący wraz ze swoją żoną samuraj zostaje napadnięty w lesie przez bandytę (Toshirô Mifune). Nieszczęśnik zostaje zabity, natomiast jego żona zgwałcona. Film ukazuje kolejno cztery wersje wydarzenia, widziane przez bezpośrednich uczestników i naocznego świadka - drwala. Każda z osób ma odmienne przeżycia, co odnosi się do myśli przewodniej, że prawda jest względna. Obraz usiłuje zgłębić motywy popychające ludzi do konkretnego działania.

na podstawie
studio
Daiei Motion Picture Company
tytuł oryg.
Rashômon
inne tytuły
Rashomon Wielka Brytania
Rashomon USA
In the Woods
Rasho-Mon
Więcej...
Kurosawa poprosił Toshiro Mifune, by wzorował on sposób poruszania się swojego bohatera na zwierzętach, szczególnie na lwach. Reżyser wpadł na ten pomysł po obejrzeniu filmów przyrodniczych pary badaczy - Martina E. Johnsona i Osy Johnson.
Mąż i żona są przedstawieni w filmie jako cudzoziemcy. Ubrania, które noszą są połączeniem tradycyjnych koreańskich i japońskich strojów. Jednakże miecz, którego używa mąż nie jest koreańską bronią używaną w tamtym okresie.
W lesie, w którym kręcono zdjęcia nawet w południe było zbyt ciemno. Aby rozwiązać ten problem, Kurosawa i odpowiedzialny za zdjęcia Kazuo Miyagawa, musieli pożyczyć wielkie lustro, w którym odbijano promienie słoneczne. Dodatkowo, żeby obijane światło wyglądało bardziej naturalnie, przepuszczano je przez liście i pnie drzew.
Arcydzieło narracji i psychologizowania, moralitet ubrany w kostium samurajski. Pierwszy dramat jidaigeki w filmografii Kurosawy i jednocześnie dzieło epokowe w historii światowej kinematografii. Średniowieczna feudalna Japonia, pod bramą zniszczonej świątyni Rashomon w strugach deszczu spotykają się drwal, mnich i przybłęda. Dwaj pierwsi mówią coś... więcej
Nie sposób się nie zgodzić, że Akira Kurosawa jest jednym z najważniejszych reżyserów w powojennym kinie. Czarno-białe, samurajskie filmy przesycone prawdziwie wschodnim humanizmem przyniosły międzynarodową sławę jemu i jego słynnemu samurajowi, Mifune. A o ich wpływie na zachodnią kinematografię najlepiej chyba mówi fakt, że całymi garściami... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych