film

Rashomon

Rashômon
1950
1h 28m
7,9 24 652
oceny
7,9 10 1 24652
8,5 28
ocen krytyków
Historia napadniętego przez bandytę małżeństwa widziana oczami czterech osób. Zobacz pełny opis
Rashomon zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Lew
Film zdobył nagrodę Złoty Lew, 7 innych nagród oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Rashomon
Fragment nr 1
nr 1 2009-11-16T12:02:21 https://fwcdn.pl/webv/98/75/19875/z01.19875.4.jpg https://fwcdn.pl/video/31438/rashomon.mp4

Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Japonii i dotyczy jednego wydarzenia. Podróżujący wraz ze swoją żoną samuraj zostaje napadnięty w lesie przez bandytę (Toshirô Mifune). Nieszczęśnik zostaje zabity, natomiast jego żona zgwałcona. Film ukazuje kolejno cztery wersje wydarzenia, widziane przez bezpośrednich uczestników i naocznegoAkcja rozgrywa się w średniowiecznej Japonii i dotyczy jednego wydarzenia. Podróżujący wraz ze swoją żoną samuraj zostaje napadnięty w lesie przez bandytę (Toshirô Mifune). Nieszczęśnik zostaje zabity, natomiast jego żona zgwałcona. Film ukazuje kolejno cztery wersje wydarzenia, widziane przez bezpośrednich uczestników i naocznego świadka - drwala. Każda z osób ma odmienne przeżycia, co odnosi się do myśli przewodniej, że prawda jest względna. Obraz usiłuje zgłębić motywy popychające ludzi do konkretnego działania.

na podstawie
studio
Daiei Motion Picture Company
tytuł oryg.
Rashômon
inne tytuły
Rashomon Wielka Brytania
Rashomon USA
In the Woods
Rasho-Mon
więcej
Kurosawa poprosił Toshiro Mifune, by wzorował on sposób poruszania się swojego bohatera na zwierzętach, szczególnie na lwach. Reżyser wpadł na ten pomysł po obejrzeniu filmów przyrodniczych pary badaczy - Martina E. Johnsona i Osy Johnson.
Mąż i żona są przedstawieni w filmie jako cudzoziemcy. Ubrania, które noszą są połączeniem tradycyjnych koreańskich i japońskich strojów. Jednakże miecz, którego używa mąż nie jest koreańską bronią używaną w tamtym okresie.
W lesie, w którym kręcono zdjęcia nawet w południe było zbyt ciemno. Aby rozwiązać ten problem, Kurosawa i odpowiedzialny za zdjęcia Kazuo Miyagawa, musieli pożyczyć wielkie lustro, w którym odbijano promienie słoneczne. Dodatkowo, żeby obijane światło wyglądało bardziej naturalnie, przepuszczano je przez liście i pnie drzew.
Arcydzieło narracji i psychologizowania, moralitet ubrany w kostium samurajski. Pierwszy dramat jidaigeki w filmografii Kurosawy i jednocześnie dzieło epokowe w historii światowej kinematografii. Średniowieczna feudalna Japonia, pod bramą zniszczonej świątyni Rashomon w strugach deszczu spotykają się drwal, mnich i przybłęda. Dwaj pierwsi mówią coś... więcej
Nie sposób się nie zgodzić, że Akira Kurosawa jest jednym z najważniejszych reżyserów w powojennym kinie. Czarno-białe, samurajskie filmy przesycone prawdziwie wschodnim humanizmem przyniosły międzynarodową sławę jemu i jego słynnemu samurajowi, Mifune. A o ich wpływie na zachodnią kinematografię najlepiej chyba mówi fakt, że całymi garściami... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kurosawa miał to do siebie, że potrafił z banalnej historii, w miarę rozwoju akcji, przekształcić z pozoru prosty film na moralitet, syntezę ludzkiej osobowości. Tak było w "Pijanym aniele" tak było w "Zbłąkanym psie", "Rashomon" jest zupełną kwintesencją tego zabiegu.

Otóż pomijając szczegóły treści, odwołam się...

mają zacne brwi? ;d

Genialny

ocenił(a) film na 10

Przed chwilą obejrzałem ten film po raz trzeci w życiu, po długoletniej przerwie. Obraz nie zestarzał się ni cholery. Genialne, malarskie ujęcia, dbałość o szczegół, zwierzęca, energetyczna kreacja Mifune, relatywistyczny scenariusz - mimo ponurego tonu - pełen, tak, tak, przewrotnego humoru i ironii. Ludzie tu piszą,...

więcej

Powiedzcie proszę na czym polega fenomen tego filmu? Przesłanie? A i owszem, jest - trywialne jak 2+2, bo przecież nikt nie będzie w pełni obiektywny, zawsze jest jakieś dopasowanie wersji zdarzeń do swoich oczekiwań, subiektywizm jest stary jak gatunek ludzki. Naprawdę nie rozumiem jak można to odkryć dopiero na tym...

więcej

Sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Tomasz Ignaczak daje wyraz swojemu obyciu z kulturą i sztuką i chętnie podpiera swoje wyroki argumentacją np. inspirowaną dziełami literatury światowej czy filmu, aj w tym przypadku:

„Każde z tych osobowych źródeł dowodowych przedstawiło nieco inną historię, co...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones