PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95540}

Rekonstrukcja

Anaparastasi
6,2 148
ocen
6,2 10 1 148
7,6 5
ocen krytyków
Rekonstrukcja
powrót do forum filmu Rekonstrukcja

Chodzi tu o morderstwo chłopa. Jedno go trzymało, drugie dusiło. Ale kto robił co? Oto zagadka... Której chyba nawet nie rozwiązano. Dwa nurty narracyjne, przed i po morderstwie (chyba). Oba wyglądają tak samo, chaos pełną gębą, trudno się dopatrzeć co się kiedy dzieje i co z tego wynika.

Walić to. I tak najważniejszy minus tego filmu jest taki, że to do diaska jest Angelopoulos! Człowiek, który zdefiniował kino w "Pejzażu we mgle"! Tacy ludzie nie mają prawa robić nieudanych filmów !!


2/10.

ocenił(a) film na 6
_Garret_Reza_

SPOJLERY!

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Oczywiście nie jest to poziom Pejzażu czy nawet Podróży na Cytere, nie mniej nie jest to film nieudany, zaś nuda w kinie jest pojęciem względnym; ja bardziej nudziłem się na lepszej skądinąd Podróży.

Nie da ukryć, że montaż trochę nawalał i momentami można sie było pogubić, trochę to męczyło i nudziło, ale koniec konców wszytko układało się w całość. Nie jest to jednak moim zdaniem kluczowe, gdyż forma, nazwijmy to kryminału (czy raczej antykryminału) jest tu raczej wyjściem dla pewnych rozważań nt sytuacji greckiej prowincji, mentalności ludzi, którzy tam mieszkają, etc. Bo czy Eleni faktycznie możemy nazwać kobietą pozbawioną jakichkolwiek skrupółów moralnych? Z prawnego punktu widzenia było to oczywiście zabójstwo z zimną krwią, zasługujące na najwyższy wymiar kary, jednak z, powiedzmy, psychologicznego sytuacja jest troche bardziej zagmatwana, gdy weźmiemy uwagę słowa, które padają z ust mieszkańców wsi (kierowane bodaj do dziennikarzy) o tym jak wygląda życie na wsi, sytuacje kobiet oraz ich mentalność (rewelacyjna ostatnia sekwencja z kobietami, które atakują Eleni).
Theo pokazuje nam grecką wieś w całej okazałości, z jej nudą, zacofaniem i monotonią, w której mordertwo może być swoistym wołaniem o zmianę. Nie powiedziałbym, że Eleni nie ma kregosłupa moralnego, w końcu to ona bierza na siebie wine, a koniec koncow nie wiadomo czyim pomyłem było zabójstwo. Nie wykluczałbym też choroby czy chociażby zaburzeń psychicznych (scena, w której Eleni rzuca sie na policjantów). Poza tym film jest przede wszystkim rekonstrukcją, dokumentalizowanym zapisem wydarzeń, opowiedzianym w wyrywkowy, może nazbyt chaotyczny, ale oryginalny i dający do myślenia sposób. Ponad to dobre zdjęcia i aktorstwo, fajne akcenty muzyczne. Dla mnie mocne 6/10.

ocenił(a) film na 2
szczawik151

Facet, generalnie dzięki za kulturalną odpowiedź i wyjaśnienie filmu, ale na bardziej merytoryczną odpowiedź mnie nie stać - filmu nie pamiętam w ogóle, musiałem sobie przypominać nt jakiego filmu jest ten temat...

Tak czy inaczej, dzięki i dobranoc życzę :)

ocenił(a) film na 6
_Garret_Reza_

Nie ma sprawy, wiesz, nawet gdybyś pamiętał nie musiałbyś się ze mną zgodzić, jednak taka tu pustka, więc postanowiłem napisać, zwłaszcza, że filmy Theo nie są mi obojętne,

pozdro!

szczawik151

właśnie zamierzam rozpocząć swoją podróż po filmach tego pana.trafiłem tu za pośrednictwem pana Bela Tarr'a.od jakiego filmu Angelopoulos'a powinienem rozpocząć by się zakochać?czekam na odpowiedz.w miedzyczasie strzelam sobie Damnation Tarr'a i przygotowuję do Pejzażu we mgle...:)

ocenił(a) film na 2
darkuss3

"Pejzaż..." byłby idealny. "Spojrzenie Odyseusza" też jest elo, tylko trwa godzinę dłużej i jest na nieco niższym poziomie jako całość (ale ma też jedną z najlepszych scen w historii: kilka lat życia pewnej rodziny pokazanej w jednym ujęciu!).

_Garret_Reza_

hmmmm.jestem świeżo po The man from london Tarr'a.ogólnie dłuuugie ujęcia (zwlaszcza czarno-białe ;)) piekne zdjęcia uwielbiam więc długich czasów się nie lękam.hehe.skoro piszesz że Pejzaż jest o oczko wyżej od ..Odyseusza, to najpierw obejrzę go, a potem zacznę sie cofać w twórczości i badać jak przebiegała metamorfoza reżysera.:) dzięki.

ocenił(a) film na 2
darkuss3

Nie jest to takie długie ujęcie, trwa około 10 minut.

_Garret_Reza_

P.S. a co ty na ten film?; http://www.filmweb.pl/film/Aleksander+Wielki-1980-95533

ocenił(a) film na 2
darkuss3

Nie widziałem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones