type.film.name

Rok niebezpiecznego życia

The Year of Living Dangerously
1982
1 godz. 55 min.
7,2 4 561
ocen
7,2 10 1 4561
4 073
chce zobaczyć
6,6 5
ocen krytyków
Indonezja, 1965 rok. Młody australijski reporter zaprzyjaźnia się z lokalnym fotografem. Umożliwia mu to poznanie sytuacji politycznej i społecznej państwa stojącego w obliczu rewolucji. Więcej Mniej
Rok niebezpiecznego życia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 6 innych nagród i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Dżakarta, rok 1965. Do miasta przybywa nowy korespondent Australian Broadcast Service, Guy Hamilton (Mel Gibson). Jest to jego pierwsza placówka zagraniczna, ale inni korespondenci nie kwapią się przyjść mu z pomocą. Roli przewodnika podejmuje się jedynie Billy Kwan (Linda Hunt), współpracujący z ABS fotograf. Kwan cierpliwie tłumaczyDżakarta, rok 1965. Do miasta przybywa nowy korespondent Australian Broadcast Service, Guy Hamilton (Mel Gibson). Jest to jego pierwsza placówka zagraniczna, ale inni korespondenci nie kwapią się przyjść mu z pomocą. Roli przewodnika podejmuje się jedynie Billy Kwan (Linda Hunt), współpracujący z ABS fotograf. Kwan cierpliwie tłumaczy nowemu przyjacielowi specyfikę sytuacji politycznej w Indonezji, zwraca również jego uwagę na zjawiska nie dostrzegane przez innych korespondentów. Pomaga to zdobyć Hamiltonowi zaufanie współpracujących z nim Indonezyjczyków oraz popularność w środowisku dyplomatów i dziennikarzy.

boxoffice
$10 278 575 w USA
budżet
$13 000 000
na podstawie
C.J. Koch (powieść) /
studio
McElroy & McElroy / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
tytuł oryg.
The Year of Living Dangerously
inne tytuły
Film kręcono w Sydney (Australia) oraz na Filipinach.
Film został zakazany w Indonezji przez byłego dyktatora Suharto ze względu na ukazanie jego krwawego dojścia do władzy w latach 60. Po raz pierwszy wyświetlono go w listopadzie 2000 roku, 2 lata po usunięciu Suharto z urzędu.
W rolę Billy'ego Kwana miał początkowo się wcielić David Atkins. W przesłuchaniach brali też udział Joel Grey, Bob Balaban i Wallace Shawn.
Świat pogrążony jest w niesprawiedliwości. Od wieków jest tak, że jedni żyją jak krezusi, a drudzy jak nędzarze. Przedmiotem wielu dzieł filmowych jak i literackich jest owa nierówność społeczna. Peter Weir w swoim filmie podejmuje się próby odpowiedzi na wiele pytań. Czy nasza drobna pomoc może coś zmienić na świecie? Czy nasze autorytety... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych