Film

The Year of Living Dangerously

1982 1 godz. 55 min.
7,2 3 890
ocen
7,2 10 1 3890
3 371
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"9206","linkUrl":"/film/Rok+niebezpiecznego+%C5%BCycia-1982-9206","alt":"Rok niebezpiecznego życia","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/92/06/9206/7349151.2.jpg"}
Indonezja, 1965 rok. Młody australijski reporter zaprzyjaźnia się z lokalnym fotografem. Umożliwia mu to poznanie sytuacji politycznej i społecznej państwa stojącego w obliczu rewolucji.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1984 dla Linda Hunt AFI / AACTA (od 2012 roku) Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1983 dla Linda Hunt

Dżakarta, rok 1965. Do miasta przybywa nowy korespondent Australian Broadcast Service, Guy Hamilton (Mel Gibson). Jest to jego pierwsza placówka zagraniczna, ale inni korespondenci nie kwapią się przyjść mu z pomocą. Roli przewodnika podejmuje się jedynie Billy Kwan (Linda Hunt), współpracujący z ABS fotograf. Kwan cierpliwie tłumaczyDżakarta, rok 1965. Do miasta przybywa nowy korespondent Australian Broadcast Service, Guy Hamilton (Mel Gibson). Jest to jego pierwsza placówka zagraniczna, ale inni korespondenci nie kwapią się przyjść mu z pomocą. Roli przewodnika podejmuje się jedynie Billy Kwan (Linda Hunt), współpracujący z ABS fotograf. Kwan cierpliwie tłumaczy nowemu przyjacielowi specyfikę sytuacji politycznej w Indonezji, zwraca również jego uwagę na zjawiska nie dostrzegane przez innych korespondentów. Pomaga to zdobyć Hamiltonowi zaufanie współpracujących z nim Indonezyjczyków oraz popularność w środowisku dyplomatów i dziennikarzy.

boxoffice
$10 278 575 w USA
budżet
$13 000 000
na podstawie
C.J. Koch "The Year of Living Dangerously" (powieść)
studio
McElroy & McElroy / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
inne tytuły
Film kręcono w Sydney (Australia) oraz na Filipinach.
Film został zakazany w Indonezji przez byłego dyktatora Suharto ze względu na ukazanie jego krwawego dojścia do władzy w latach 60. Po raz pierwszy wyświetlono go w listopadzie 2000 roku, 2 lata po usunięciu Suharto z urzędu.
W rolę Billy'ego Kwana miał początkowo się wcielić David Atkins. W przesłuchaniach brali też udział Joel Grey, Bob Balaban i Wallace Shawn.
Świat pogrążony jest w niesprawiedliwości. Od wieków jest tak, że jedni żyją jak krezusi, a drudzy jak nędzarze. Przedmiotem wielu dzieł filmowych jak i literackich jest ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 95%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Guy Hamilton i...jedno pytanie

  radical_spike ocenił(a) film na

  Rewelacyjny film, też chciałbym przeżyć rok w taki sposób! Film bardzo przypomina mi Killing Fields i Good morning Vietnam ciekawe czemu hahah;) Czy komuś nasuwają się inne tytuły?

 • Magiczny

  thuscomethusgo ocenił(a) film na

  Magia wylewa się z ekranu.

  5
  • Film znakomity

   Nachtjager ocenił(a) film na

   Co tu dużo pisać: reżyseria P. Weir, muzyka Vangelis, występują Sigourney Weaver, Gibson, genialna Linda Hunt. Film naprawdę wspaniały, 10/10. (Motyw przewodni Vangelisa to coś cudownego) Oglądałem tę historię wiele razy, za każdym jest świetna, polecam!

  • Patriota

   szixa ocenił(a) film na

   Właściwie to nie jest historia korespondenta australijskiej gazety, a raczej miejscowego fotografa. Billy Kwan wita każdego obcokrajowca z wielką szczerością i radością, jakgdyby oczekiwał, że to zbawca jego narodu. To wielki patriota, który nie potrafi już rozróżnić i odpowiedzieć kto jest lepszy: czy ... więcej

   1
   • szczena mi opadła jak na liście płac zobaczyłem że kwona grała kobieta...

    soyuz ocenił(a) film na

    nie mogło to być miłe :) dla niej

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.