Mel Gibson I

Mel Columcille Gerard Gibson

8,4
54 905 ocen gry aktorskiej
Mel Gibson I
Pomimo, iż urodził się w Stanach Zjednoczonych to kariera Mela Gibsona jest ściśle związana z Australią, do której wyemigrował wraz z rodzicami w 1968 roku. Tam stawiał pierwsze kroki jako aktor tam też rolą w filmie "Mad Max" zdobył popularność. Wkrótce przekroczyła ona granicę kontynentu i ogarnęła cały świat. Stało się tak za sprawą kolejnego filmu opowiadającego o przygodach Mad Maxa w postapokaliptycznym świecie.

Popularność Mela ugruntowała rola Martina Riggsa w obrazie pt. "Zabójcza broń", który doczekał się aż 4 części. Przez długi czas Gibson utożsamiany był głównie jako odtwórca postaci tzw. twardych facetów. Zmieniło się to w roku 1990, kiedy wystąpił jako Hamlet, książę duński, w filmowej wersji szekspirowskiego dramatu, za którą to rolę zebrał bardzo pochlebne recenzje. Kolejne obrazy, jak: "Maverick" czy "Waleczne serce" tylko potwierdziły fakt, iż Gibson jest aktorem o bardzo dużych możliwościach.

Mel zajmuje się z powodzeniem również reżyserią. Najlepszy tego dowodem jest Oscar, którego otrzymał w 1995 roku za cudownie zrealizowaną, epicką opowieść o trzynastowiecznym szkockim bohaterze narodowym Williamie Wallace pt. "Waleczne serce". Gibson jest również właścicielem ICON Productions, firmy zajmującej się produkcją filmów, na której koncie znajduje się wiele doskonałych obrazów, jak np. "Wieczna miłość".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 stycznia 1956

miejsce urodzenia: Peekskill, Nowy Jork, USA

wzrost: 177 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 12 innych nagród oraz 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Robyn Moore (07.06.1980 - 23.12.2011, rozwód), 7 dzieci: Hannah (ur. 1980), bliźniaki Edward i Christian (ur. 02.06.1982), William (ur. 1985), Louis (ur. 1988), Milo (ur. 16.11.1990) i Thomas (ur. 1999)
W 1997 roku przyznano mu Order of Australia, najwyższe odznaczenie państwowe w Australii.
Niemal odrzucił rolę Williama Wallace'a w "Braveheart" - uznał, że jest do niej zbyt stary. Poprosił producentów, by zamiast grać, mógł wyreżyserować film. Wypracowano kompromis - pozwolono mu reżyserować, o ile zagra główną rolę.
Na realizację "Pasji" wydał z własnych środków 25 milionów dolarów. Przygotowania do produkcji filmu rozpoczął w roku 1992, nakręcił go w 2004.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Uważam, że niewielu jest aktorów którzy równie dobrze potrafią zagrać sceny bólu. Mel Gibson robi to genialnie! Oglądając jego sceny z np. Zabójczej Broni -gdy wypada mu bark, lub Braveheart - kiedy go torturują, miałem wrażenie, że on to naprawdę przeżywa! Niesamowite emocje tym wywołuje i z tego powodu wielki...

Wolicie go jako aktora czy reżysera?

Mam nadzieje, że dojdzie do jego publikacji :)

o filmach z nim w obsadzie, lub w jego reżyserii chwilka refleksji - jakże ubogi byłby świat kina bez tych filmów. Ja czekam na więcej.

https://www.youtube.com/watch?v=Z57Uuwt1cIk

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones