Sigourney Weaver 

Susan Alexandra Weaver

8,1
34 632 oceny gry aktorskiej
Sigourney Weaver
Susan Alexandra Weaver urodziła się 8 października 1949 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Wywodzi się z rodziny aktorskiej, jej matka Elizabeth Inglis i wuj Doodles Weaver byli również aktorami, a ojciec Sylvester L. Weaver Jr. przez wiele lat pozostawał szefem stacji NBC.
Aktorka imienia Sigourney zaczęła używać w latach 60., po obejrzeniu filmu "Wielki Waldo Pepper", w którym nosiła je jedna z bohaterek. Po ukończeniu Yale School of Drama (Connecticut, USA) rozpoczęła pracę na nowojorskich scenach teatralnych. Tam nabierała pierwszych doświadczeń przed debiutem filmowym w 1977 r. Sławę przyniosła jej postać Ellen Ripley, w którą wcieliła się w obrazie "Obcy - ósmy pasażer Nostromo". Pierwotnie była to rola przeznaczona dla mężczyzny, ale reżyser Ridley Scott uparł się, że ma zagrać kobieta i zaproponowano ją Sigourney.
W sumie wystąpiła w czterech filmach opowiadających o przygodach Ripley. Wciela się w różne postaci. Równie dobrze czuje się w komediach: "Łowcy duchów", jak i dramatach: "Rok niebezpiecznego życia", "Goryle we mgle", czy filmach sensacyjnych: "Psychopata". Aktorka występuje również w teatrze. W 1981 r. zagrała w sztuce "Old Times" wyreżyserowanej przez swojego męża, a w 1986 r. w "Kupcu weneckim". Za obie role otrzymała bardzo dobre recenzje.
W 2009 roku otrzymała nagrodę Saturn za rolę dr Grace Augustine w filmie "Avatar".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 października 1949

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 3 inne nagrody i 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Jim Simpson (od 01.10.1984), córka Charlotte (ur. 13.04.1990)
Była brana pod uwagę do roli Bessie w filmie "Pokój Marvina", która ostatecznie przypadła Diane Keaton.
Była jurorką na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1998 roku.
W 1972 roku z tytułem licencjata z języka angielskiego ukończyła Uniwersytet Stanforda (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych