Film

1981 1 godz. 22 min.
7,0 1 419
ocen
7,0 10 1 1419
722
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"9301","linkUrl":"/film/Ry%C5%9B-1981-9301","alt":"Ryś","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/93/01/9301/7599988.2.jpg"}
Młody ksiądz próbuje nie dopuścić do wykonania wyroku na oskarżonym o zdradę stelmachu.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Młody partyzant "Ryś" (Piotr Bajor) ma wykonać wyrok na zdrajcy - stelmachu Alojzie (Franciszek Pieczka). Wcześniej przychodzi do miejscowego wikarego, aby się wyspowiadać. Ksiądz (Jerzy Radziwiłowicz) nie jest przekonany co do tego, co partyzant chce zrobić, dlatego prosi go, aby trochęAkcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Młody partyzant "Ryś" (Piotr Bajor) ma wykonać wyrok na zdrajcy - stelmachu Alojzie (Franciszek Pieczka). Wcześniej przychodzi do miejscowego wikarego, aby się wyspowiadać. Ksiądz (Jerzy Radziwiłowicz) nie jest przekonany co do tego, co partyzant chce zrobić, dlatego prosi go, aby trochę poczekał. Sam postanawia odwiedzić Alojza. Na jego podwórku spotyka żydowskie dziecko. Wikary zaczyna rozumieć, że Alojz jest dobrym człowiekiem. Nie chce dopuścić do wykonania wyroku.

na podstawie
Jarosław Iwaszkiewicz "Kościół w Skaryszewie" (opowiadanie)
studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Ryś
inne tytuły
Film został nakręcony w miejscowościach Michniów i Trzęsacz (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • to...

  washack ocenił(a) film na 9

  ....są szyczytowe momenty kina polskiego i światowego... Radziwiłowicz je zupę, a Hanin na niego patrzy- i jest k... bosko, i mogłoby trwać to 5 godzin... każda sekunda tego filmu jest jak medytacja...jestem poruszony... faaaak- to jest kino!!!!!!!!!!

 • Co za gimby

  bardzo_niedobry_ludz ocenił(a) film na 9

  zaniżają średnią ocen tego znakomitego filmu?

 • "Jak się kogoś zabije, to tak jakby się siebie już zabiło."

  idj95 ocenił(a) film na 6

  Opowiadanie wyleciało mi z głowy, ale czuć w filmie klimat Iwaszkiewicza. Melancholijny, posępny obraz. Przykro mi, że nie można już liczyć na takie dzieła. Czasy świetności kina polskiego odeszły bezpowrotnie.

  3
  • Znakomita ekranizacja opowiadania Iwaszkiewicza

   MariuszCichy ocenił(a) film na 8

   Czytałem opowiadanie Iwaszkiewicza, na podstawie którego Różewicz nakręcił ten film i wiele innych jego opowiadań i według mnie to bardzo stylowa i staranna ekranizacja oddająca przede wszystkim atmosferę i nastrój dzieła Iwaszkiewicza, piękna plastycznie, skupiona, ... więcej

  • Miejsca kręcenia

   dick47 ocenił(a) film na 6

   Z ciekawostek informacja że kręcono w miejscowościach Michniów i Trzęsacz. A ruiny zamku są niemal na pewno zamkiem w Iłży, tak jak też i mówią bohaterowie. Czemu Iłża nie została wymieniona? Natomiast uliczki przypominają Skaryszew, nawet konkretne miejsca jakbym widział, tak jak i miejsce akcji z ... więcej