Urodził się w 1930 roku, pracę zawodową rozpoczął w teatrze lalek Banialuka w Bielsku-Białej w 1953 roku. Ostatnio związany był z Teatrem Ochoty w Warszawie. Występował też w serialu "Złotopolscy", gdzie grał Dionizego Złotopolskiego i ta rola przyniosła mu wśród widzów największą popularność.
Machalica występował w teatrach Jeleniej Góry, Białegostoku, Poznania. W 1969 roku związał się z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w spektaklach Adama Hanuszkiewicza: "Hamlecie", "Beniowskim", "Trzech siostrach", "Procesie", "Płatonowie", "Weselu". Machalicę można było oglądać także na innych warszawskich scenach: w Teatrze Dramatycznym, Powszechnym, Polskim, Ochoty, Ateneum. Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, stworzył również wiele kreacji telewizyjnych i filmowych (jedną z ostatnich ról stworzył w "Księdze wielkich życzeń" Sławomira Kryńskiego).
W jego aktorskie ślady poszli synowie: Henryk i Aleksander.
Szkoda że odszedł bardzo lubiłem jego postać w Złotopolskich jak dzieciak nawet mówiłem że fajnie było by mieć takiego dziadka.
Oglądając niedawno odcinki od początku, z zaskoczeniem wychwyciłam pewną kwestię. Syn Dionizego (grany przez Kazimiera Kaczora), Marek Złotopolski, na wyznanie ojca, że ten chce się żenić - ale ponieważ jest już starcem, obawia się, że wiele ryzykuje- skomentował: ,,A czy ojciec ... więcej
Zawsze będę pana Machalice kojarzył z tą rolą. Pomyśleć, że już prawie 15 lat jak nie żyje. Czas leci tak szybko.