Vanessa Redgrave 

7,8
9 048 ocen gry aktorskiej
Vanessa Redgrave
Przyszła na świat w arystokratycznej, angielskiej rodzinie z tradycjami aktorskimi: na scenie występował jej ojciec Sir Michael Redgrave i siostra Lynn. Uczyła się w londyńskiej szkole teatralnej. Po raz pierwszy publiczność ujrzała ją w 1958 r. w roli córki dyrektora szkoły, granego przez jej własnego ojca, w sztuce "A Touch of the Sun". W tym samym roku Vanessa wystąpiła w swoim debiutanckim filmie "Behind the Mask".

W 1959 r. rozpoczęła pracę w Stratford-Upon-Avon Theater Company, gdzie współpracowała z wieloma wybitnymi postaciami sceny brytyjskiej, tam też poznała swego przyszłego męża Tony'ego Richardsona. Ich ślub odbył się w 1962 r., a rozwiedli się pięć lat później. Mają dwie córki, Natashę (zm. w 2009 r.) i Joely.

Międzynarodową sławę zdobyła rolą w filmie Michelangela Antonioni'ego "Powiększenie" (1966). Za rolę w czarnej komedii "Morgan: przypadek do leczenia" (1966) była po raz pierwszy nominowana do Oskara i otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. W 1967 r. wystąpiła w roli Ginewry w musicalu "Camelot". Pracowała nad tym filmem wraz z Franco Nero, swoim drugim mężem, z którym ma syna Carlo. Film "Isadora" (1968) przyniósł jej nagrodę na festiwalu w Cannes oraz drugą nominację do Oskara za tytułową rolę słynnej tancerki Isadory Duncan. W 1971 r. zagrała w "Diabłach" Kena Russella, filmie który wywołał wielki skandal i protesty Watykanu. Kolejną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobyła za rolę w filmie "Maria, królowa Szkotów" (1971).

W 1978 r. otrzymała upragnioną statuetkę za kreację w dramacie "Julia" Freda Zinnemanna. Zagrała tam przyjaciółkę pisarki Lillian Hellman, zamordowaną przez nazistów w czasie II wojny światowej. W mowie wygłoszonej podczas ceremonii wręczenia nagród Vanessa wyraziła poparcie dla Palestyńczyków. Wywołało to protesty środowisk żydowskich, ale nie przeszkodziło aktorce w odnoszeniu kolejnych sukcesów. Za rolę kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny w telewizyjnym obrazie "Playing for Time" [1980] otrzymała nagrodę Emmy.

Kolejne nominacje do Oskara zdobyła za role w filmach "Bostończycy" (1984) i "Powrót do Howards End (1992). W ostatnim z wymienionych filmów wystąpiła we wzruszającej roli właścicielki tytułowej posiadłości.

Vanessa ma na swoim koncie kilka ważnych ról telewizyjnych, m.in. w remake'u "What Ever Happened to Baby Jane?" (1991), gdzie po raz pierwszy zagrała ze swoją siostrą Lynn.

W 1994 r. opublikowała autobiografię.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 stycznia 1937

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 18 innych nagród oraz 35 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Tony Richardson (29.04.1962 - 28.04.1967, rozwód), 2 córki: Natasha (ur. 11.05.1963, zm. 18.03.2009) i Joely (ur. 09.01.1965); 2. Franco Nero (od 31.12.2006), syn Carlo Gabriel (ur. 16.09.1969)
Jej rodzicami są Michael Redgrave i Rachel Kempson.
Miała zagrać rolę Fiony w filmie "Daleko od niej", jednak ostatecznie w postać tą wcieliła się Julie Christie.
Przez 14 lat (1980-1994) żyła w związku z aktorem Timothym Daltonem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jest niezwykle pozytywna osoba i wspaniała aktorką, Mimo wieku wygląda pięknie. Tyle
przeszła w ciągu ostatnich lat śmierć córki oraz siostry i brata ..

z tego względu ( jej córka Natasha Richardson umarła przed nią) bardzo jej współczuję tym bardziej, że jak wielu forumowiczów uważam ją za jedną z największych żyjących aktorek. Już na zawsze będę pamiętał jej rolę (Davida Hemmingsa też oczywiście) w POWIĘKSZENIU.

Myslalem ze ta aktorka zasługuje na wiecej wpisów . Wielokrotnie nominowana do Oscara i innnych preztiżowych nagrod z wieloletnimk doswiadczeniem znaczy chyba wiecej niz aktoreczki typu Britthany Murphy czy Jennifer Lopez????

nie wiadomo od czego zacząć...widziałam ją w Powiększeniu, Orfeuszu Zstępującym, Isadorze, Marii królowej Szkotów, Powrót do Howards End, Wzbierającej burzy...długo by wymieniać...a ona zawsze zachwycająca...ach Co się zdarzyło Baby Jane...

Surowa, wspaniała, gurująca, odważna, ekspresyjna...a tu tylko 180 głosów...

więcej

Doskonała kreacja cesarzowej Rosji w "Młodości Katarzyny". Z każdego gestu czuć było majestat i charyzmę. Julia Ormond wykonała świetną pracę w roli tytułowej bohaterki, ale pani Vanessa ją całkiem przyćmiła we wspólnych scenach

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones