PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10040057}
6,5 41 404
oceny
6,5 10 1 41404
6,1 48
ocen krytyków
Saltburn
powrót do forum filmu Saltburn

czy tylko mi brakowało jakiegoś rozwinięcia dlaczego właściwie Felix postanowił się z nim zaprzyjaźnić? postać Oliviera jest dla mnie pokazana jako zupełnie nieciekawa, nieatrakcyjna, nie jest intrygujący pod żadnym względem. dlaczego Felix się z nim zaprzyjaźnił, co takiego ich tak połączyło? bardzo słabo pokazana jest ich relacja, dla mnie duży niedosyt

ocenił(a) film na 7
blackballoon

Strzelam, że na początku Felix uważał Olivera za zwykłego nerda. Gdy po tej akcji z rowerem zobaczył go w pubie, być może "dla zabawy" zaprosił go do stołu. Ale faktycznie, dlaczego później się zaprzyjaźnili trudno powiedzieć, bo raczej niewiele ich łączyło. Może Oliver tak bardzo starał się mu przypodobać, a do tego Felix mu współczuł. Mnie zastanawia ten raz wspomniany były przyjaciel Felixa, który rok wcześniej również przebywał w Saltburn i zakochał się w Venetii. Oliver zapewne nie był pierwszym takim przyjacielem Felixa z trudną sytuacją rodzinną i finansową, który gościł w posiadłości. W końcu Cattonowie słynęli z gościnności i hojności (do pewnego stopnia).

ocenił(a) film na 6
blackballoon

Może dlatego, że Felix obracał się głównie wśród bogatych dzieciaków z wpływowymi rodzicami i chciał poczuć "realność" człowieka. Oliver to wyczuł i zagrał dla niego tę rolę, tak jak potem sam przyznaje. Może na to wskazywac jeszcze nawiązanie do "Common People", które czyni matka Felixa.

ocenił(a) film na 7
agaszyu

Mam dokładnie takie sama odczucia. Zaprzyjaźnienie się Felixa z Oliverem nie jest wcale takie abstrakcyjne. Felix od początku jest pokazywany jako osoba powszechnie lubiana, empatyczna, "do rany przyłóż", chciał po prostu mu pomoc (jak pewnie wspominanym innym), dlatego właśnie strategią Olivera było zgrywanie biednego, skrzywdzonego chłopca. Dodatkowo cała rodzina była nim zafascynowana właśnie z tego powodu o którym piszesz - realność. Ci ludzie są przedstawieni jako świry żyjące w bańce a Oliver jest powiem świeżości "normalnego człowieka". Każdy może odbierać film inaczej, na tym to wszystko polega, dla mnie rozwijanie ich relacji było w wielu scenach prosto tłumaczone, wręcz łopatologicznie.

ocenił(a) film na 6
blackballoon

Gdzieś pojawiły się sugestie, że chodziło o współczucie czy niemal litość. W wyższych sferach angielskich (Anglia to ostatni kraj Europy, gdzie system kastowy ma się dobrze) snobistyczni arystokraci lubią się dowartościować np. na polu działalności charytatywnej. Ponieważ w tym filmie postaci narysowane są mocno szablonowo, to nie dziwne, że Feliksowi przypięto łatkę takiego "wrażliwego" rozkapryszonego bogacza, w czepku urodzonego, który ludzi traktuje jak zabawki, a jednocześnie lubi się nad nimi litować, bo daje mu to punkty do moralności.

blackballoon

Myślę, że pp prostu mu współczuł. Po akcji z rowerem pewnie uznał za równego gościa, a gdy usłyszał łzawą historyjkę o rodzicach i dzieciństwie zwyczajnie się zlitował.

ocenił(a) film na 5
blackballoon

Po prostu zrobiło mu się go szkoda. Oli wyczuł, ze Felix się nim nudzi i dobrze wymyślił coś , co sprawi ze nie będzie mógł go olać.

blackballoon

Odpowiedź jest bardzo prosta Venetia powiedziała Olivierovi,że jest on tylko kolejną zabawką Felixa i przed nim byli inni.

ocenił(a) film na 7
blackballoon

Felix mial tzw „savior complex” pomagal „gorszym” bo czul sie przez to lepiej ze soba. Zapraszal ich do domu, a jak mu sie znudzilo to ich usuwano. W filmie wiele razy wspomniane jest o „zabawkach” felixa oczywiscie mowiac w domysle o ludziach ktorych zaprosil do domu. Venecia mowi do olivera „chyba lubie Cie bardziej niz zeszlorocznego” odnoszac sie do tego ze Cattonowie notorycznie zapraszaja ludzi do swojego palacu dla wlasnej zabawy, bo im sie nudzi, a w momencie jak zaczynaja im przeszkadzac to po cochu sie ich pozbywaja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones