film

Salto

1965
1 godz. 40 min.
7,8 12 592
oceny
7,8 10 1 12592
12 463
chce zobaczyć
7,4 17
ocen krytyków
W miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna, który przedstawia mieszkańcom różne wersje swojego życia. Więcej Mniej
Salto zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Na skróty
Salto
W dzisiejszym odcinku "Na skróty" prezentujemy "Salto" w reżyserii Tadeusza Konwickiego. 2012-07-16T10:26:56 PT4M6S https://fwcdn.pl/webv/84/88/28488/zbigniew_cybulski_5512596_28488_4.28488.4.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/ns_salto.vp9.480p.webm

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia sięAkcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.

studio
Polish State Film Studio / Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg.
Salto
inne tytuły
Jump Miedzynarodowe
Somersault USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu powstały we Wrocławiu (Polska).
Konwicki długo miał problemy z przystąpieniem do produkcji filmu. Przyczyną było niepodpisanie przez niego kontrlistu do sławnego "Listu 34" z wiosny 1964 roku.
W pierwszym dniu zdjęć do filmu, w dniu, na który przewidziano kręcenie letniej sceny plenerowej, rankiem był przymrozek. W ogóle jesień, podczas której kręcono materiał filmu, była zimna i pochmurna.
Przed przystąpieniem do pisania recenzji piszący powinien stanąć przed lustrem, by bez mrugnięcia okiem móc powiedzieć „zrozumiałem ten film”. W większości wypadków jednak nie jest to wymagane: opowieść jest jednowymiarowa, a bohaterowie są jednoznaczni, czyli nic specjalnego – tylko siąść i jeździć po filmie za płytkość, czerpiąc z tego dziką... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych