Film

1965 1 godz. 40 min.
7,9 11 182
oceny
7,9 10 11182
11 586
chce zobaczyć
7,5 12
ocen krytyków
{"rate":7.5,"count":12}
{"id":"9334","linkUrl":"/film/Salto-1965-9334","alt":"Salto","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/93/34/9334/7820628.2.jpg"}
W miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna, który przedstawia mieszkańcom różne wersje swojego życia. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia sięAkcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.

studio
Polish State Film Studio / Studio Filmowe Kadr
data produkcji
1965
tytuł oryg.
Salto
inne tytuły
Zdjęcia do filmu powstały we Wrocławiu (Polska).
Konwicki długo miał problemy z przystąpieniem do produkcji filmu. Przyczyną było niepodpisanie przez niego kontrlistu do sławnego "Listu 34" z wiosny 1964 roku.
W pierwszym dniu zdjęć do filmu, w dniu, na który przewidziano kręcenie letniej sceny plenerowej, rankiem był przymrozek. W ogóle jesień, podczas której kręcono materiał filmu, była zimna i pochmurna.
Przed przystąpieniem do pisania recenzji piszący powinien stanąć przed lustrem, by bez mrugnięcia okiem móc powiedzieć „zrozumiałem ten film”. W większości wypadków ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 45%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych