PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=855109}

Sweat

6,1 12 431
ocen
6,1 10 1 12431
6,7 45
ocen krytyków
Sweat
powrót do forum filmu Sweat

Polski american dream

użytkownik usunięty

„Sweat” jest filmem bardzo dobrym. Opowiada o samotności, zniewoleniu sukcesem zawodowym, o tłumieniu traumy, o różnicach mentalnych członków rodziny czy w końcu o mediach jako bańkach informacyjnych promujących kapitalistyczną wizję życia (bo to lepiej się sprzedaje). I co więcej, trudno bohaterce, pomimo jej odczuwalnej charyzmy, zarzucić narcyzm, co jest dużą zaletą filmu - widz dzięki temu chce jej towarzyszyć i ją poznać, zrozumieć, tym bardziej, że tak wyśmienicie, wielowymiarowo została zagrana przez Magdalenę Koleśnik. Na wielkie brawa zasługują również aktorzy grający role drugoplanowe: Aleksandra Konieczna, Lech Łotocki czy Magdalena Kuta (oglądanie tych postaci na ekranie było ucztą duchową). Nie znam drugiego tytułu polskiego filmu ujmującego podobny wycinek życia społecznego, jakim jest życie gwiazdy instagrama a przecież 50% nastolatek marzy o podobnym sukcesie życiowym. W filmie mamy świetną muzykę, przekonującą dekonstrukcję programu śniadaniowego oraz pięknie pokazaną Warszawę (dość zdawkowo). Jedynie pewien punkt scenariuszowy może budzić zastrzeżenia, ale film na tyle uwodzi, że nie jest to żadnym mankamentem. W filmie nie chodzi o ocenę moralną bohaterki, ale o to, aby ukazać szerszą perspektywę społecznego fenomenu samotności jednostki podążającej za trendami kapitalizamu oraz jej tendencji do autoizolacji. Film warty jest obejrzenia (bardziej niż nowy film Szumowskiej, który w swej metafizycznej hermetyczności usiłował zabić widza nudą). A drżącą forma filmowa przywodziła mi na myśl chwiejność życia emocjonalnego bohaterki.

ocenił(a) film na 8

W większości zgadzam się z Twoją opinią. Mam jednak pytanie. Co do tego wszystkiego o czym piszesz ma kapitalizm? Kapitalizm, czyli "system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach rynku" Gdyby nie kapitalizm nie byłoby "tendencji do autoizolacji"? I następna Twoja wypowiedź: "...o mediach jako bańkach informacyjnych promujących kapitalistyczną wizję życia..." Co ma influencerka do kapitalizmu? Rozumiem, że według Ciebie jest jakiś inny system gospodarczy, który nie sprzyja temu zjawisku?

użytkownik usunięty
Agatonik

W swojej opinii wyraziłem się rzeczywiście niejasno. Chyba największe wrażenie wywarła na mnie wizyta bohaterki w programie śniadaniowym oraz spotkanie rodzinne. W obu tych sytuacjach fikcja zastąpiła rzeczywistość - fikcja pod tytułem "ma być miło i bezdusznie". Matka nie okazała córce czułości a dziennikarze nie wykazali zrozumienia. Chodzi tylko o to, aby konsumować i "żyć do przodu". Na tym polega kapitalizm, który miałem na myśli jako główny problem filmu. Kapitalizm nie jako system gospodarczy, ale ideologia ("Wielki Inny" ideologii towarzyszący każdym naszym wyborom - a czym jest to bliskie i rozedrgane spojrzenie na twarz bohaterki, ta duszna bliskość, jeśli nie wzrokiem "Wielkiego Innego"?). Bohaterka została sama ze swoją traumą. I tutaj widzę clue problemu. A przecież ta dziewczyna nie miała żadnych przyjaciół, jej relacja z chłopakiem była bardzo krucha, w zasadzie chcąc codziennie rejestrować swoje życie, sama stworzyła personę, którą nie jest, i która jest źródłem jej cierpienia i neuroz. Nie wiem czy jest jakiś inny system gospodarczy w równym stopniu rozpanoszony i bezwzględny, jak kapitalizm w duchu neoliberalnym? Chyba powinienem sobie bardziej uporządkować myśli zanim siądę do napisania opinii. Dzięki za komentarz.

ocenił(a) film na 8

Myślę, że tak powszechne zjawisko jak "dzielenie się swoim życiem" w różnorakich mediach społecznościowych jest wyrazem bardzo silnej u wielu osób potrzeby bycia dostrzeżonym, zaznaczenia w jakikolwiek sposób swojej obecności. W większości sytuacji jednak to oczywiście ślepa uliczka. Tak jak napisałeś - ani to nie zmniejsza samotności, ani nie przysparza przyjaciół. Taka ułuda. Dla mnie scena rodzinnego spotkania tez była poruszająca i dużo wyjaśniała, dlaczego dziewczyna tak bardzo szukała akceptacji. Dziękuję za odpowiedź:))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones