PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=202601}

Szczęście

Štěstí
7,2 1 615
ocen
7,2 10 1 1615
Szczęście
powrót do forum filmu Szczęście

"Dzikie pszczoły" nie należą do moich ulubionych filmów. To sprawiło, że wahałem się przed pójściem na nowy film Slamy. Jednak "Szczęście" okazało się ciekawym filmem, choć jednocześnie upewnił mnie w przekonaniu, że estetyka Slamy do mnie nie przemawia.
"Szczęście" to gorzka opowieść o ludziach, którzy wiele nie mają i którzy wciąż pragną czy to szczęścia czy bogactwa. Ciężka dola i wiatr losu wciąż wiejący w oczy budują obraz prawdziwy, choć przygnębiający. Ogląda się to nieźle tylko i wyłącznie dlatego, że brakuje w filmie prostego moralizatorstwa. Slama miał na tyle zdrowego rozsądku, że nie prowadzi wykładu uświadamiającego i pozwala scenom mówić samym za siebie.
Niestety Slama momentami po prostu przynudzał. Uciekając od sentymentalizmu i ckliwości stawał się momentami po prostu drętwy. "Szczęście" to film dobry i tylko dobry. Czesi mogą pochwalić się lepszymi reżyserami (jak choćby Ondrej Trojan).

torne

To ciekawe, że mnie ten obraz nie przygnębił, ponieważ Slama na nowo pozwolił mi uwierzyć w człowieka, pokazał inne wartości niż bogactwo.Ani przez chwilę też sie nie nudziłam, w przeciwieństwie do "Historii kuchennych";-). "Szczęście" czeskiego reżysera mnie wciągnęło, wzruszyło i poruszyło, szczególnie poprzez postać, nie "kryształowej" bohaterki Moni, ale właśnie dzięki Tonikowi, który jakiś sens, uzasadnienie swojej egzystencji, dostrzega dopiero wówczas, gdy może być dla kogoś, dawać siebie innym, jednocześnie nie narzucając swojej wizji szczęścia. Trochę ta rola przypomina tę z "Powrotu Idioty", ale jak dla mnie takich postaci jest i tak niewiele, nie tylko w kinie.

ocenił(a) film na 6
torne

ja uważam że film jest bardzo ciekawy i może nie powala na kolana, ale jest w gruncie rzeczy b.optymistyczny. jedyne co mi sie nie podobało to zakończenie wątku z Daszą. rewelacyjnie zagrana, ale nie ma w niej końcowego tąpnięcia, przłamania, tak jakby reżyser chciał powiedzieć że psychiczna zostanie psychiczna i już. a co się stało z jej ciążą? nie wiem czy urodziła czy nie? i jeszcze kiepskie było to że jeden z chłopców ze 3 razy spojrzał w kamerę;-(
ale tak czy siak polecam, bo wiele problemów bohaterów to sprawy też polskich 30-latków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones