Film

Szeregowiec Benjamin

Private Benjamin
1980
1 godz. 49 min.
6,3 11 894
oceny
6,3 10 1 11894
1 443
chce zobaczyć
Pokrzywdzona przez los Judy zaciąga się do wojska. Więcej Mniej
Szeregowiec Benjamin zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

WGA
Film zdobył nagrodę WGA, 1 inną nagrodę i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Jeśli kobieta potrafi żyć tylko przy mężu i prawdziwą radość czerpać z robienia zakupów, meblowania mieszkania, gotowania, występowania u jego boku, jej życiowe szanse są tak naprawdę mocno ograniczone. Zwłaszcza jeśli mąż nagle zniknie z inną, czy przeniesie się w zaświaty, a ona zostaje na lodzie, samotna i bezradna. Taki właśnie losJeśli kobieta potrafi żyć tylko przy mężu i prawdziwą radość czerpać z robienia zakupów, meblowania mieszkania, gotowania, występowania u jego boku, jej życiowe szanse są tak naprawdę mocno ograniczone. Zwłaszcza jeśli mąż nagle zniknie z inną, czy przeniesie się w zaświaty, a ona zostaje na lodzie, samotna i bezradna. Taki właśnie los stał się udziałem Judy Benjamin (Goldie Hawn). Pierwszy mąż odszedł, bo był hulaką i utracjuszem, drugi przeniósł się do lepszego świata w noc poślubną. By odzyskać równowagę wewnętrzną, 28-letnia Judy zaciąga się do wojska i trafia do kompanii, "Alfa", dowodzonej przez kobietę, kapitan Doreen Lewis (Eileen Brennan). Pierwsze trudności zostają pokonane, wredna pani kapitan ukarana, a sześciotygodniowe szkolenie wzorowo ukończone i szeregowiec Benjamin trafia do bazy NATO pod Paryżem. Poznaje tam przystojnego ginekologa, Henriego (Armand Assante), właściciela dużego domu i zakochuje się w nim.

boxoffice
$69 847 348 w USA
budżet
$10 000 000
studio
Warner Bros.
tytuł oryg.
Private Benjamin
inne tytuły
Wyreżyserowanie tego filmu proponowano Penelope Spheeris oraz Arthurowi Hellerowi.
W barze widzimy grającą orkiestrę, jednak dźwięk trąbki, jaki słyszymy, nie pokrywa się z ruchem palców trębacza.
Judy (Goldie Hawn) po umyciu latryny szczoteczką do zębów wychodzi na zewnątrz. Widzimy wtedy, że jest bosa, a swoje buty trzyma w ręku. W następnym ujęciu jednak ma na sobie czerwone gumiaki, które z kolei po chwili znikają.
Filmy poruszające tematykę działań amerykańskiej armii zawsze należały do moich ulubionych. I prawdę mówiąc, trudno się temu dziwić. Charyzmatyczni, niekiedy wręcz niecodzienni bohaterowie, będący mieszaniną różnych kultur i obyczajów, morderczy trening uczący zrozumienia, szacunku i pracy zespołowej oraz morał będący zwieńczeniem całej tej opowieści. I choć film opowiada o wojsku, czasem przemawiają przez niego wspomniane wcześniej głębsze wartości. Do takich właśnie produkcji należy kultowy i niezwykle ceniony ''Szeregowiec Benjamin'', który na nowo zdefiniował pojęcie ''kobiecego wojska''. więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych