Nancy Meyers 

Nancy Jane Meyers

7,2
979 ocen scenariuszy
Nancy Meyers
Amerykańska scenarzystka, producentka i reżyserka filmowa. Urodziła się w 1949 roku w Filadelfii. W wieku dwunastu lat, po przeczytaniu biografii Mossa Harta, zainteresowała się teatrem i zaczęła grać w lokalnych produkcjach teatralnych. Pisaniem scenariuszy zainteresowała się dopiero w 1967 roku, po tym, jak zobaczyła "Absolwenta" Mike'a Nicholsa. W 1972 roku, po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie i rocznej pracy w publicznej telewizji w Filadelfii, przeprowadziła się do Los Angeles w Kalifornii, do starszej siostry Sally, aby spróbować swoich sił w Hollywood. Nie mając znajomości w branży, już trzy dni po przybyciu znalazła pracę jako asystentka produkcji przy programie "The Price Is Right" dla telewizji CBS. Jednak dwa lata później rzuciła pracę, aby zająć się pisaniem scenariuszy, a dorabiała wypiekając serniki.
W latach siedemdziesiątych poznała Charlesa Shyera, z którym wspólnie napisali scenariusz do "Szeregowca Benjamina", nominowany do Oscara w 1981 roku. Para pobrała się w 1980 roku, a owocem ich współpracy na niwie zawodowej było kilka wspólnych scenariuszy do kolejnych filmów, których reżyserem był zazwyczaj jej mąż. Pierwszy raz Meyers samodzielnie stanęła za kamerą w 1998 roku, realizując dla Disneya film "Nie wierzcie bliźniaczkom". Po rozwodzie z Shyerem, coraz częściej sama realizowała własne pomysły. Jej drugi film jako reżysera, "Czego pragną kobiety", stał się jednym z najbardziej dochodowych obrazów zrealizowanych przez kobietę, w samych Stanach zarabiając 183 miliony dolarów.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 grudnia 1949

miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania, USA

wzrost: 155 cm

WGA
Zdobyła WGA, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Charles Shyer (1980 - 1999, rozwód), 2 córki: Annie (ur. 12.07.1980) i Hallie (ur. 26.07.1987)
Annie i Hallie z filmu "Nie wierzcie bliźniaczkom", do którego Nancy Meyers napisała scenariusz, dostały swoje imiona po córkach Meyers.
W 1971 roku ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA).
Ma starszą siostrę Sally.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych