Armand Assante 

Armand Anthony Assante Jr.

7,3
2 700 ocen gry aktorskiej
Armand Assante
Amerykański aktor urodzony w Nowym Jorku w 1949 roku, z ojca pochodzenia włoskiego i matki Irlandki. W rodzinie istniały tradycje artystyczne - Armand Assante senior zajmował się malarstwem, zaś jego żona nauczaniem muzyki i poezją. 
Kariera zawodowa Assante jra jest próbą pogodzenia zainteresowań muzycznych, aktorstwa teatralnego i filmowego. W wieku lat siedemnastu zaczął uczęszczać do American Academy of Dramatic Arts, w teatrze zadebiutował w sztuce Joshuy Logana "Why I Went Crazy". Od dziewiętnastego roku życia był aktywny na scenach amerykańskich m.in. w przeróbkach "Romea i Julii" oraz jako cesarz Napoleon (w 1987 roku zagrał tytułową rolę w serialu "Napoleon i Józefina"). Przed oficjalnym debiutem filmowym zdobył doświadczenie jako aktor teatralny oraz perkusista i wokalista. Zagrał również w kilku operach mydlanych. Za jego debiut w kinie uznaje się film "Książęta z Flatbush", w którym dostrzegł go Sylvester Stallone. Zaowocowało to późniejszą współpracą przy "Paradise Alley", chociaż szerszą popularność zdobył Assante dopiero dzięki filmowi "Szeregowiec Benjamin".
Muzyczne wątki są najbardziej widoczne w takich filmach Assante, jak "Twoja niewierna" oraz "Królowie Mambo". Ze względu na charakterystyczny wygląd najczęściej bywa obsadzany w rolach gangsterów, detektywów, ludzi z zaburzeniami osobowości lub prawników. Że nie jest to jedyna możliwość repertuarowa, świadczy najbardziej znana wśród polskich widzów "Odyseja".
Armand Assante ceni w aktorstwie wartości terapeutyczne. W praktyce oznacza to psychoanalityczne podejście do ról. Jego bohaterowie, pozostając z wierzchu chłodni i z dystansem, skrywają przed innymi wiele osobistych problemów. Cechę charakterystyczną jego postaci stanowi również szczególna dbałość o ubiór - czasem parodiowana ("Fatalny instynkt"), częściej jednak stanowiąca integralną część wizerunku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1949

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 178 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Karen Assante (28.02.1982 - 1994, rozwód), 2 córki: Anya i Alessandra
Był brany pod uwagę do roli Draculi w filmie "Drakula". Ostatecznie angaż otrzymał Gary Oldman.
Był przesłuchiwany do tytułowej roli w filmie "RoboCop". Angaż otrzymał Peter Weller.
Ukończył Cornwall Central High School w New Windsor (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych