Armand Anthony Assante Jr.

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/7892/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1900,"rate":7.298947368421053,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/7892/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":45,"rate":7.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/7892/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":19,"rate":8.263157894736842,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/7892/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
7,3
1 900 ocen gry aktorskiej
Armand Assante
Amerykański aktor urodzony w Nowym Jorku w 1949 roku, z ojca pochodzenia włoskiego i matki Irlandki. W rodzinie istniały tradycje artystyczne - Armand Assante senior zajmował się malarstwem, zaś jego żona nauczaniem muzyki i poezją. 
Kariera zawodowa Assante jra jest próbą pogodzenia zainteresowań muzycznych, aktorstwa teatralnego i filmowego. W wieku lat siedemnastu zaczął uczęszczać do American Academy of Dramatic Arts, w teatrze zadebiutował w sztuce Joshuy Logana "Why I Went Crazy". Od dziewiętnastego roku życia był aktywny na scenach amerykańskich m.in. w przeróbkach "Romea i Julii" oraz jako cesarz Napoleon (w 1987 roku zagrał tytułową rolę w serialu "Napoleon i Józefina"). Przed oficjalnym debiutem filmowym zdobył doświadczenie jako aktor teatralny oraz perkusista i wokalista. Zagrał również w kilku operach mydlanych. Za jego debiut w kinie uznaje się film "Książęta z Flatbush", w którym dostrzegł go Sylvester Stallone. Zaowocowało to późniejszą współpracą przy "Paradise Alley", chociaż szerszą popularność zdobył Assante dopiero dzięki filmowi "Szeregowiec Benjamin".
Muzyczne wątki są najbardziej widoczne w takich filmach Assante, jak "Twoja niewierna" oraz "Królowie Mambo". Ze względu na charakterystyczny wygląd najczęściej bywa obsadzany w rolach gangsterów, detektywów, ludzi z zaburzeniami osobowości lub prawników. Że nie jest to jedyna możliwość repertuarowa, świadczy najbardziej znana wśród polskich widzów "Odyseja".
Armand Assante ceni w aktorstwie wartości terapeutyczne. W praktyce oznacza to psychoanalityczne podejście do ról. Jego bohaterowie, pozostając z wierzchu chłodni i z dystansem, skrywają przed innymi wiele osobistych problemów. Cechę charakterystyczną jego postaci stanowi również szczególna dbałość o ubiór - czasem parodiowana ("Fatalny instynkt"), częściej jednak stanowiąca integralną część wizerunku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1949

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 178 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 1 inna nagroda i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Emmy Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Gotti w roku 1997
żona Karen Assante (28.02.1982 - 1994, rozwód), 2 córki: Anya i Alessandra
Był brany pod uwagę do roli Draculi w filmie "Drakula". Ostatecznie angaż otrzymał Gary Oldman.
Był przesłuchiwany do tytułowej roli w filmie "RoboCop". Angaż otrzymał Peter Weller.
Ukończył Cornwall Central High School w New Windsor (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych