Escape from Alcatraz

1 godz. 52 min.
7,6 74 179
ocen
7,6 10 74179
25 487
chce zobaczyć
7,1 11
ocen krytyków
{"rate":7.090909,"count":11}
{"type":"film","id":11306,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Escape+from+Alcatraz-1979-11306/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Ucieczka z Alcatraz
 • sss_111 ocenił(a) ten film na: 10

  Dla mnie najlepszy film z motywem więzienia, pod wieloma względami lepszy od skazanych na shawshank (oczywiście z całym szacunkiem dla tego wybitnego dzieła). Kapitalna rola Eastwood`a, znakomita reżyseria Siegel`a. Logiczna budowa, więzienny, izolacyjny klimat jeszcze podsycają kunszt tego obrazu. WIELKI FILM!!!

 • sss_111 Potwierdzam Clint zagrał rewelacyjnie, bardzo podobał mi się jego tajemniczy wyraz twarzy, nie okazywanie emocji. Klimat filmu ciekawy. Jednakże proszę o odpowiedź, pod jakimi względami ten film jest lepszy od. "Skazanych na Shawshank"?
  Pozdrawiam

 • sss_111 ocenił(a) ten film na: 10

  aalvin Cóż... dla mnie pod bardzo wieloma względami. Głównie dlatego, że ten z `79 ma bardziej wiarygodną i realistyczną budowę jeśli chodzi o konstrukcję całego obrazu, zero naiwności i brak cukierkowatego Happy Endu. Głębsze, bardziej wyrysowane postacie i co może Cię zdziwi dla mnie lepsza gra aktorska (choć Freeman w Skazanych był kapitalny). W Skazanych nie poczułem, aż tak tego więziennego klimatu izolacji tak jak w Ucieczce, no ale to już zależy od widza pewnie. No i motyw ucieczki tez dla mnie lepszy, chyba również kwestia gustu.

 • sss_111 Jednak "Ucieczka..." pozostaje tylko i wyłącznie filmem więziennym, a w zasadzie dość wierną rekonstrukcją faktycznych wydarzeń. Nie przesadzałbym z tą "głębokością" postaci - to był film o facetach, którzy po prostu zaplanowali i zrealizowali, bez większych dramatów. Sam klimat więzienia nie czyni jeszcze filmu, myślę że w niektórych nieco gorszych filmach więziennych jest on jeszcze lepiej oddany.
  Zaś co do "Skazanych..." ten film jest czymś więcej niż filmem więziennym. To pokazanie, że nawet w obliczu ogromnej niesprawiedliwości i wrogości, człowiek posiadający wolę, wiedzę i charyzmę jest w stanie odwrócić każde koleje losu. To, że nawet minimalny cień nadziei pozwala zrealizować wielkie rzeczy.
  Co do zarzutu "cukierkowatego Happy Endu" - nie wiem czemu niektórzy myślą, że film z Happy Endem musi być gorszy. Czy dlatego, że Happy End kojarzy się ze schlebianiem przeciętnym gustom, a jego brak jest bardziej bliski życiu? To dość bezrefleksyjna klasyfikacja i do tego niezbyt prawdziwa w polskich realiach, gdyż przeciętny polski gust domaga się w filmie tragedii i rozpaczy. A przejściu przez rzekę gówna w "Skazanych" chyba daleko do cukierkowatości.

 • sss_111 ocenił(a) ten film na: 10

  GutekSan Ciekawe podejście i ciekawa wypowiedź, którą oczywiście szanuję. Pozostaję jednak przy swoim zdaniu.
  Pozdrawiam.

 • TyrionLanister ocenił(a) ten film na: 10

  aalvin Zajebisty film

 • ZSGifMan ocenił(a) ten film na: 9

  TyrionLanister Byłem na nim w kinie w latach 80-tych :)

 • pumpernikiel_2 ocenił(a) ten film na: 8

  sss_111 Polecam film Dziura,
  http://www.filmweb.pl/film/Dziura-1960-92977

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 8

  sss_111 Jeśli lubisz więzienne klimaty polecam Proroka

  http://www.filmweb.pl/Prorok

 • elaskawski ocenił(a) ten film na: 8

  Wiem ze odkopuje, ale film Locked Up tez bardzo mi się podobal, jezeli chodzi o wiezienne klimaty oraz Plan Ucieczki - oba z S. Stallone