Film

Ucieczka z Alcatraz

Escape from Alcatraz
1979
1 godz. 52 min.
7,6 77 488
ocen
7,6 10 1 77488
25 786
chce zobaczyć
7,1 12
ocen krytyków
Grupa więźniów osadzonych w rygorystycznym więzieniu Alcatraz postanawia z niego uciec. Więcej Mniej
Ucieczka z Alcatraz zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Film oparty na autentycznej historii. Grupa więźniów, odsiadujących wyrok w jednym z najcięższych więzień świata - Alcatraz, ma zamiar się stamtąd wydostać. Przed nimi nikomu taka sztuka się nie powiodła. Wszelkie próby ucieczki z takiej twierdzy są praktycznie z góry skazana na porażkę, są śmiertelnie niebezpieczne. Determinacja człowieka nie zna jednak granic.

boxoffice
$43 000 000 w USA
na podstawie
studio
Malpaso Company, The / Paramount Pictures
tytuł oryg.
Escape from Alcatraz
inne tytuły
Escape from Alcatraz Holandia
Escape from Alcatraz Kanada
Więcej...
Trzej aktorzy, grający uciekających więźniów - w tym Clint Eastwood - podczas niebezpiecznych scen nie mieli kaskaderów. Sami schodzili po więziennych murach i do wody. Fred Ward i Jack Thibeau zostali wybrani do filmu specjalnie ze względu na warunki fizyczne. Podczas sceny ucieczki przez wodę reżyser dwukrotnie miał wrażenie, że obaj zginęli w zdradzieckich prądach wodnych.
Łóżko Franka Morrisa (Clint Eastwood) w pewnych scenach jest po prawej stronie celi, zaś w innych - po lewej.
Wieża Mount Sutro, którą widzimy na początku filmu, została ukończona w 1972 roku, podczas gdy akcja filmu dzieje się w roku 1960.
Najpopularniejszym filmem o życiu więziennym, wybieranym w rankingach na jeden z największych hitów wszech czasów, stała się produkcja "Skazani na Shawshank". Jest to utwór może i przyjemny i wciągający, ale stworzony w duchu komercji – efektownie, acz powierzchownie traktujący świat za kratami. W cieniu wspomnianego filmu odnajdujemy dzieło nie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych