FILM

Vabank

1981
7,7 153 683
oceny
7,7 10 1 153683
16 118
chce zobaczyć
7,2 17
ocen krytyków
{"rate":7.23529,"count":17}
{"type":"film","id":1146,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Vabank-1981-1146/tv","text":"W TV"}]}
Vabank

Debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, który przed laty namówił go na włamanie, a następnie zadenuncjował policji.

monaco
opis użytkownika

Warszawa, lata trzydzieste XX w. Henryk Kwinto (Jan Machulski), doświadczony kasiarz, a w wolnych chwilach muzyk, mści się na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku. Przed laty bankier brał udział w prowokacji, dzięki której policja aresztowała Kwintę. Kramer odpowiedzialny jest też za śmierć jego przyjaciela. Kwinto organizuje napad na bank Kramera.

Beta
opis użytkownika

Warszawa, lata 30. XX w. Kasiarz Henryk Kwinto (Jan Machulski) wychodzi z więzienia. Dawny wspólnik, bankier Kramer (Leonard Pietraszak), który go zdradził, proponuje mu pokaźne odszkodowanie. Kwinto odwiedza Martę (Ewa Szykulska) żonę swego wieloletniego przyjaciela i dowiaduje się od niej, że Tadeusz nie żyje, a do jego śmierci przyczynił się właśnie Kramer. Rozwścieczony Kwinto obmyśla wyrafinowaną zemstę. Kontaktuje się z gangsterami Moksem (Jacek Chmielnik) i Nutą (Krzysztof Kiersznowski), pozyskuje do współpracy także Duńczyka (Witold Pyrkosz) - specjalistę od bankowych systemów alarmowych. Kramer usiłuje wyeliminować przeciwnika z gry, jednak plan Kwinty jest niezwykle przebiegły.

Ola_6
opis użytkownika

Legenda złodziejskiego półświatka Warszawy lat 30. - kasiarz Henryk Kwinto (Jan Machulski) wychodzi na wolność po sześciu latach więzienia. Planuje zemstę na bogatym dyrektorze banku Kramerze (Leonard Pietraszak), który przyczynił się do wsadzenia go za kratki i pomógł jego najlepszemu przyjacielowi w przeniesieniu się na tamten świat.
Wraz z Moksem (Jacek Chmielnik) i Nutą (Krzysztof Kiersznowski) - dwoma młodymi złodziejaszkami, których dotychczasowe "doświadczenie zawodowe" ogranicza się do napadu na sklep jubilerski, a także ze swoim starym przyjacielem Duńczykiem (Witold Pyrkosz) - mistrzem od rozpracowywania wszelkiego rodzaju alarmów decyduje się napaść na bank, którego dyrektorem jest Kramer i tak pokierować całą kradzieżą, żeby dyrektor został uznany za winnego. W realizacji misternego planu panom pomaga piękna Natalia (Elżbieta Zającówna), która w wieczór, kiedy dochodzi do napadu, w sprytny sposób pozbawia Kramera alibi...

madame_Emi
opis użytkownika