Juliusz Machulski 

Juliusz Jan Machulski

7,8
6 411 ocen pracy reżysera
Juliusz Machulski
Juliusz Machulski pochodzi z aktorskiej rodziny. Od dziecka był zafascynowany kinem, ale do szkoły reżyserskiej w Łodzi trafił dopiero w 1978 r., wcześniej studiował bowiem filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Dzisiaj jest jednym z najlepszych, ale i najbardziej znanych twórców polskiego kina. Obrazy takie jak "Vabank", czy "Seksmisja" na trwałe zagościły w sercach polskich widzów.

Juliusz Machulski był jednym z niewielu reżyserów, który zamiast "dzieł poważnych, pełnych smętku i patosu" (Gwiazdy w zbliżeniu, red. J. Zutomski, Warszawa 1995, s. 117) zdecydował się robić filmy komercyjne. Jego debiut reżyserski "Vabank" stał się jednym z największych przebojów polskiego kina. Jednak nie doszłoby do tego, gdyby nie Jerzy Kawalerowicz, który wstawił się za nieznanym wówczas debiutantem i pomógł mu uzyskać pieniądze na film.

Juliusz Machulski jest od 1988 r. szefem studia filmowego "Zebra". Reżyser para się od czasu do czasu również aktorstwem. Możemy go zobaczyć w takich filmach jak: "Lekcja martwego języka" czy "Zabij mnie glino". 10 grudnia 1998 r. odsłonięto gwiazdę artysty w Alei Gwiazd mieszczącej się na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 marca 1955

miejsce urodzenia: Olsztyn, Polska

Złote Lwy
Zdobył 2 nagrody Złote Lwy, 14 innych nagród oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Bożena Stryjkówna (rozwód); 2. Elizawieta (rozwód); 3. Ewa Eysmont
W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). Dyplom uzyskał dwa lata później.
Jest synem aktorów Haliny i Jana Machulskich.
Otrzymał następujące nagrody:
- 1983 r. - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (Polska);
- 1986 r. - Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w dziedzinie popularyzacji kultury polskiej na świecie;
- 2014 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych