film

Vabank

1981
1h 44m
7,7 156 948
ocen
7,7 10 1 156948
7,3 24
oceny krytyków
Warszawa lat 30. Kasiarz Kwinto wychodzi z więzienia i obmyśla zemstę na Kramerze, właścicielu banku, przez którego został aresztowany. więcej mniej
Vabank zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

7 wspaniałych
Czarne charaktery polskiego kina i telewizji
Jakie są najbardziej pamiętne czarne charaktery polskiego kina i telewizji? Którzy rodzimi antagoniści zapisali się w historii polskiego kina? Którzy "nasi" aktorzy byli najlepsi w byciu złym? Co sprawia, że do dziś drżymy na wspomnienie czarnych charakterów z takich filmów, jak m.in. "Tato", "Psy" czy "Dług"? Przed Wami najlepsze czarne charaktery polskiego kina i telewizji. Zaprasza Jakub Popielecki. Zapraszamy również do rozwiązania quizu o polskich czarnych charakterach, który znajdziecie [url]TUTAJ[/url]. 2015-10-11T09:17:10 PT9M10S https://fwcdn.pl/webv/74/29/37429/a1.37429.4.jpg

Debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, któryDebiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, który przed laty namówił go na włamanie, a następnie zadenuncjował policji.

studio
Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg.
Vabank
inne tytuły
Va Banque Wielka Brytania
Hit the Bank USA
więcej
Juliusz Machulski zamierzał obsadzić w roli Duńczyka Andrzeja Łapickiego. Pomysł ten odradził mu Jerzy Kawalerowicz, który uważał, że obsadzenie w głównych rolach dwóch dystyngowanych panów nie byłoby korzystne dla filmu. Ostatecznie postać Duńczyka zagrał Witold Pyrkosz.
Początkowo Juliusz Machulski chciał, żeby film wyreżyserował Janusz Majewski. Ten odmówił, gdyż był już zajęty innym projektem.
Marek Kondrat miał początkowo zagrać Moksa, ale zrezygnował z występu dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć.
Chyba jedna z najbardziej znanych polskich komedii z posmaczkiem kryminalnym i legendarny to film Juliusza Machulskiego z doborową obsadą i fantastyczną muzyką Henryka Kuźniaka. Henryk Kwinto był legendą przedwojennej Warszawy, kasiarzem, o którego "talencie" krążyły nieprawdopodobne historie, do czasu, kiedy dyrektor banku, Kramer, wydatnie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wszedł do banku i chciał wypłacic kase a ,,gentelmen encrimens'' jemu to uniemozliwiło jest GENIALNA. Zresztą cały film jest genialny. I założe sie o stówe ze w 2648 roku beda sie smiać oglądajac ten film. Pod warunkiem ze kula bedzie sie jeszcze kręcić.

A propos obu części Vabanku zastanawiam się, na ile półświatek przestępczy wiedział, że Kramer nie obrabował swojego banku, tylko że "uszyto mu garnitur". Moim zdaniem pewnie wiedział doskonale, tylko nikt nie miał zamiaru pomagać Kramerowi wiedząc, że dla ochrony własnej dupy wsadził do więzienia Kwintę.

Murzyn

ocenił(a) film na 10

Właśnie zerknąłem na "pełną obsadę" i niestety brakuje w niej Murzyna, ktory wychodził z psem z mieszkania obok mieszkania Natalii. Wiem, że to epizod niemniej jest to ważna postać, która pomogła Kwincie pogrążyć Kramera. Interesuje mnie kto grał Murzyna i czy rzeczywiście był to czarnoskóry aktor czy tylko tak...

Pamiętacie jak pod koniec filmu Duńczyk mówi,że szkoda że tych pieniędzy nie miał wcześniej,bo pojechałby wtedy na mistrzostwa piłkarskie do Rzymu.Kwinto mówi mu na to,że pojedzie jak będą grać Polacy.Duńczyk z kolei ripostuje,że musiałby w takim wypadku żyć jeszcze z 40 lat.
I tu jest ten tytułowy błąd.Wspomniane...

Znakomita fabuła, idealnie dobrani aktorzy, nieśmiertelne teksty - to wszystko sprawia, że z przyjemnością można oglądać Vabank po kilkanaście razy. Żadnych tępych bluzgów, prostackich żartów czy fekaliów, a wciąż potrafi rozbawić do łez - obecni twórcy powinni się na tym filmie uczyć jak się robi kino na poziomie!