Ewa Szykulska 

7,6
10 858 ocen gry aktorskiej
Ewa Szykulska
Znana polska aktorka. W 1971 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutowała w 1966 roku. Kilkanaście sezonów spędziła w Teatrze Syrena. W 1989 roku współtworzyła z kolegami prywatny teatr objazdowy "Maska". Zagrała w spektaklach "Pani Dally ma kochanka" i "Dziś jest czwarty lipca" w reżyserii Barbary Borys-Damięckiej. Sześć lat później występowała gościnnie we wrocławskim Teatrze Współczesnym w "Antygonie w Nowym Jorku" w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Grała też w "Prostytutkach" i "Szatańskich podnietach" w reżyserii Żeni Priwieziencewa.Wielokrotnie grała w radzieckich, bułgarskich, fińskich, niemieckich, węgierskich produkcjach u zagranicznych reżyserów. Największy rozgłos przyniosły jej dwa filmy radzieckie: "Gwiazda zwodniczego szczęścia" Władymira Motyla i "Wyznanie miłości" Ilji Awerbacha.
Próbowała realizować różne pomysły na życie: była aktorką, bizneswoman, ale żadnemu z tych wcieleń nie poświęciła się całkowicie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 września 1949

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

wzrost: 170 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Janusz Kondratiuk (rozwód); 2. Zbigniew Pernej (do 25.12.2021, jego śmierć)
W 1969 roku wystąpiła w teledysku Skaldów do piosenki "Prześliczna wiolonczelistka".
W 1985 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W 1971 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jest genialna - z tak samo wielkim podziwem i zaangażowaniem oglądam jej role z młodości jak i starości - Pani Ewa jest ponadczasowa.

Nie wiedziałam, że była tak piękną kobietą - w Hydrozagadce wygląda zjawiskowo!

Vabank, Seksmisja czy Hydrozagadka???

Paradoksalnie najlepsze role zaczęła otrzymywać gdy Jej uroda była już raczej przeszłością. Ogólnie Szykulska bardzo szybko się zestarzała. W „Nadzorze” czy „Seksmisji” ma niewiele ponad 30lat a wygląda na 50.

W grze Skyrim, Pani Szykulska podkłada głos pod Nocną Matkę, czyli można ją usłyszeć w zadaniach dla Mrocznego Bractwa ;)