PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=432908}
7,3 52 471
ocen
7,3 10 1 52471
7,2 20
ocen krytyków
Wątpliwość
powrót do forum filmu Wątpliwość
ocenił(a) film na 9
klakierek3

Coz, ja uważam, że ojciec Flynn był niewinny, ale to może po prostu moja chęc do wiary w ludzi :)

ocenił(a) film na 10
agata_k

Ja uważam, że był winny. Jak nie, to nie przestraszyłby się kłamstwa siostry Alojzyny. Chociaż teraz to już nic nie wiadomo, bo siostra na samym końcu też miała swoje "doubts".

ocenił(a) film na 9
Lemony

Uważam, że był winny, nie miał argumentów na swoją obronę, w pewnym momencie już prawie się przyznał, ale powiedział, że nie może wszystkiego powiedzieć i uciekł, miał coś na sumieniu. A siostra na końcu nie miała wątpliwości czy był winny czy nie bo od początku wiedziała, że tak, miała wątpliwości czy jej czyny (te kłamstwa) mogą być usprawiedliwiane, czy żeby dowiedzieć się prawdy i wychować te dzieciaki usprawiedliwione jest to, że zrobi jeden krok dalej od Boga, a robiła ich wiele...

klakierek3

ja mysle ze ksiądz był winny bo dlaczego miałby być niewinny. nie znalazłem argumnetów ktore by go broniły. w wy?

ocenił(a) film na 9
klakierek3

Chyba o to wlasnie chodzi, by widzowie mieli watpliwosci. Nie zgadzam sie z recenzja powyzej, ze za malo bylo niedopowiedzen i ze rezyser kolokwialnie to ujmujac schrzanil robote, a film mozna zaliczyc do udanych tylko dzieki kreacji 4 aktorow, wybitnych zreszta. Ja wyszlam z kina mocno skonfudowana, nie wiedzac, co myslec, pelna watpliwosci i rozterek. Nie wiem, czy ksiadz jest winien. To byly inne czasy, moze ulegl siostrze Aloysius bo bal sie utracic reputacje, a nie dlatego, ze byl winny...

natalia_20

uważam ze był winny :D
ponieważ powiedział ze nikt nie jest bez grzechu... że się z winy wyspowiadał...

tylko nie wiemy czym zgrzeszył...

i nie wiemy i chyba się nie dowiemy czy faktycznie molestował chłopca.

klakierek3

jakby był niewinny to by potrafił się obronić.. ja jednak sadze ze był winny np. z tym winem czy tez z ta koszulka. ja nie mam wątpliwości.

ocenił(a) film na 8
klakierek3

a moze siostra Alojzyna zaczela miec watpliwosci nie co do winy ksiedza, tylko do Kosciola jako calosci, poniewaz awansowal on ksiedza o sklonnosciach homoseksualnych i pedofilskich? ja mam malo watpliwosci co do winy ksiedza

ocenił(a) film na 10
gollum

Zgadzam się z Gollum - tez uwazam ze ksiadz byl winny ale ogolnym zamierzeniem filmu bylo wywolac u nas watpliwosci(do tego odnosi sie tez tytul)

klakierek3

no własnie możliwe bo jak ona mowiła ze ma watpliwości to patrzyła na rózniec.

ocenił(a) film na 9
klakierek3

Hmmm no ja mam wątpliwości co do winy księdza. Co z tego, że zajął się chłopakiem, w końcu nie miał on kolegów, był jedynym czarnym itd...
No nie wiem... ;P

ocenił(a) film na 10
Becix

Weźcie też pod uwagę rozmowę siostry z matką tego chłopca. Myślę, że przy tej okazji sporo się wyjaśniło, na niekorzyść księdza oczywiście.

ocenił(a) film na 8
klakierek3

kazdy ksiadz to pedofil i nie ma co do tego zadnych watpliwosci

ocenił(a) film na 8
hubo84

Recenzenci narzekali że wszystko jest podane na tacy i itp. A tu patrzcie ile wątpliwości.........

ocenił(a) film na 8
Archimod

Szkoda że film nie dostał żadnego Oscara

ocenił(a) film na 9
Archimod

To prawda. szczegolnie ubolewam nad brakiem Oscara dla Amy adams ktora byla przegenialna(cala reszta tez, zreszta, ale jej przydalby sie Oscar najbardziej ;))

ocenił(a) film na 8
natalia_20

Ja ubolewam nad Streep że nic nie dostała ;S

ocenił(a) film na 8
Archimod

Też mam wątpliwości, w końcu w tym filmie o to chodziło.
8/10

ocenił(a) film na 8
hubo84

to tak jakby napisac, ze kazdy dwudziestopieciolatek to niewatpliwie pijak i złodziej. zenua...

hubo84

Tak samo jak każdy hubo84 jest ograniczony i ma głębokie dysfunkcje natury psychicznej.

klakierek3

"kazdy ksiadz to pedofil i nie ma co do tego zadnych watpliwosci"
człowieku zastanów sie troche co mówisz;/ troche zal

ocenił(a) film na 9
klakierek3

Film pozostawia wiele niedomówień, jednak moim skromnym zdaniem siostra Aloysius (zawszę sobie łamię język na tym) postąpiła słusznie. Zdziwiła mnie natomiast jej zawziętość i mam wrażenie, że to może mieć związek z jej przeszłością. Podczas rozmowy z ojcem Flynn'em zapłakała, kiedy zapytał ją o to , czy popełniła w życiu grzech śmiertelny. Musi być w niej jakaś rana. Coś więcej niż śmierć męża. Coś, o czym może nawet nie powiedziała swojemu spowiednikowi. Mimo, że jestem osobą tolerancyjną, podejrzane wydało mi się to, że ojciec od razu nie powiedział o sprawie z winem, do tego dochodzi koszulka i to przytulanie na korytarzu (jak dla mnie mimo wszystko nie na miejscu)... W filmie wstrząsnęła mną dodatkowo reakcja matki, na wiadomość o rzekomym molestowaniu syna --> szok.
Film głęboki, dający do myślenia. Świetny.

ocenił(a) film na 9
Dark_Horse

skoro dzieciakowi sie podobało ... Film naprawdę dobry, każdy ma swoje grzeszki, niezależnie od sprawowanej funkcji, film jest bardzo realny i to mi sie najbardziej podoba, oczywiście poza obsadą

ocenił(a) film na 9
Twayla

"jakby był niewinny to by potrafił się obronić..."
- hehe, to dopiero jest naiwność, świat byłby piękny gdyby tak byo, dlaczego np Chrystus się nie obronił?

ocenił(a) film na 9
Pani_Blue

jeszcze w kwestii koszulki... ja nie widziałam żadnej koszulki, wg mnie była to jakaś część bielizny liturgicznej (bez skojarzeń) a chłopak bawił sie w odprawianie mszy (stąd też wino) bo przecież marzył o byciu księdzem

Pani_Blue

Musiał umrzeć, co najmniej z kilku powodów. Gdyby chciał się obronić, to nie miałby z tym żadnych trudności.

ocenił(a) film na 10
klakierek3

Odpowiedź na to pytanie zna reżyser i P.S. Hoffman :) Tak jest napisane w ciekawostkach :P

ocenił(a) film na 10
Offca_2

Sądzę, że był winny. Gdyby nigdy nie czynił takiego typu rzeczy, to nie miałby się czego bać i kłamstwo siostry Aloysius, nie zadziałałoby. Mimo to wyjechał. To rozwiało me wszelkie wątpliwości. Ogółem film mi się podobał. ;]

ocenił(a) film na 9
jagogoda

może nie trzeba myśleć aż tak prosto? nie byłaś nigdy o nic bezpodstawnie posądzona? nie życzę Ci tego lecz wtedy zrozumiesz, że wyjeżdża się np. dla świętego spokoju lub żeby nie pogarszać jakiejś sytuacji...

ocenił(a) film na 9
Pani_Blue

zgadzam sie w pelni. Byc moze bal sie utraty reputacji i wolal wyjechac dla swietego spokoju? Nie jestem w ogole przekonana do jego winy...

ocenił(a) film na 10
Pani_Blue

też prawda, możliwe że tak to było. jednak moim pierwszym odczuciem była ' wątpliwość ', która dalej mi się błąka po głowie. ale po krótszym przemyśleniu bardziej wieżę w winę księdza. każdy interpretuje film na swój sposób ;]. jedni twierdzą, że jest winny, drudzy zaś, że został bezpodstawnie oskarżony. pozdrawiam ;]

ocenił(a) film na 7
jagogoda

ksiądz wydawał się mieć na tyle silny charakter i "plecy" że nie bałby się bezpodstawnych oskarżeń. Nie ustąpiłby gdyby realnie nie bał się zeznań zakonnicy z poprzedniej parafii. Poszedłby na noże z Alojzą a ta nie mając twardych dowodów musiałaby przegrać.

pastora uznaję tym samym za winnego.

ocenił(a) film na 7
jagogoda

pozostaje jeszcze tylko pytanie - winnym czego ? Laski mu przecież nie kazał zrobić a czy przytulanie ( takie jak na korytarzu ) możemy uznać za molestowanie ?

Po obejrzeniu filmu, jako widz uważam że facet jest winny. Natomiast będąc sędzią uniewinniłbym go z braku jakichkolwiek prawnie doniosłych dowodów.

użytkownik usunięty
klakierek3

myślę, że autorzy filmu sami chcieli aby oglądający mieli wątpliwości.. dlatego taki tytuł. chociaż ja uważam, że ksiądz miał coś na sumieniu skoro wystraszył się tego, że siostra zadzwoniła do jego wcześniejszej parafii... a chłopiec może po prostu zakochał się w księdzu więc nie przeszkadzało mu to co z nim robił.

ocenił(a) film na 9

to jest typowe myślenie złych "przyjaciół" Hioba - gdyby był niewinny, powinien być szczęśliwy; pytanie: czy jest ktokolwiek z czystym sumieniem? tak, był, Chrystus, i co sie stało? wystarczy przypomnieć sobie kazanie ojca Flynna o plotce, żeby wiedzieć że jeśli był niewinny - tym bardziej powinien wyjechać

użytkownik usunięty
Pani_Blue

nawet jeżeli był niewinny to wg mnie dobrze zrobił że wyjechał - będzie mógł zacząć od nowa.

ocenił(a) film na 10

W sam raz te kłamstwo siostry przy końcu filmu nie musi o niczym świadczyć, a już zwłaszcza o złych skłonnościach księdza. Mogło chodzić o coś zupełnie innego, o zupełnie inną kwestię, którą kiedyś w przeszłości Flynn popełnił. Tak samo jego odejście. Myślę, ze odszedł nie z powodu strachu, ale dlatego, że był świadomy upartości zakonnicy i wiedział, że jak zostanie, ona będzie drążyć dalej. Postąpił po prostu z rozsądkiem. Mógł nawet pokochać tego chłopca jak własnego syna. Dla tego dzieciaka ksiądz zastępował jego surowego ojca. I w tym filmie (dziś obejrzałam go po raz drugi) nie zauważyłam nigdzie, by wszelkie gesty księdza wobec Donalda były jakieś dwuznaczne, nacechowane pożądliwością... Nie. Były czyste, ciepłe. Była w nich czułość, ale czułość wypełniona przede wszystkim troską i współczuciem. Nic w tym złego! A że robi to kapłan, od razu wzbudza w nas jakąś niepotrzebną podejrzliwość... A czemu matka Donalda w rozmowie z zakonnicą zachowała się jakby obojętnie wobec informacji o jej synu i Flynnie? Bo miała już dość problemów związanych z orientacją syna. W głębi serca cieszyła się, że w końcu znalazł się ktoś, kto podchodzi życzliwie do Donalda, kto chce mu pomóc, ochronić przed tymi, którzy tylko czekali by go skrzywdzić. Ksiądz był niewinny, mówię Wam :)

Offca_2

i kwestia tego czy taki mały chłopie może mieć orientację ;-)

ocenił(a) film na 10
eSTe

Lepiej może by brzmiało i pasowało określenie "tożsamość"? :>

ocenił(a) film na 9
Offca_2

na pewno zobaczę Wątpliwość jeszcze raz pod kątem rozmowy z matką chłopca - myślę, że można odebrać to o czym mówi tak - że chłopak (syn) jest za bardzo uduchowiony i chce iść na księdza czego nie może znieść jego prymitywny ojciec, i ona prosi Alojzynę, żeby (nawet JEŚLI ma podejrzenia co do orientacji księdza) nie drążyła sprawy; niektórzy interpretują tę rozmowę, że ona wie, że jej syn jest gejem, poza tym on na poczatku pyta kolegę czy jest gruby, a może on nie che kolejną rzeczą się wyrózniać, nie dość że jest czarny, to jeszcze ewidentnie grubszy niż pozostali... dlatego pyta kolegę ministranta czy jest OK, a nie czy mu się podoba, dzisiejsza moda na szukanie wszędzie homoseksualizmu jest męczaca...

użytkownik usunięty
Pani_Blue

nie szukamy homoseksualizmu, po prostu w rozmowie z matką tak to zabrzmiało.

Pani_Blue

czemu matka miałaby w tak zawoalowany sposób mówić o "prostej" sprawie - syn chce zostać księdzem, dlatego ma problemy np ze strony rówieśników. w końcu rozmawiała z ZAKONNICĄ, mogła powiedzieć wprost, że chodzi o problem powołania do kapłaństwa, a nie bawić się w podchody

Pani_Blue

do tego matka mówi po angielsku (tłumaczenie polskie niezbyt dobrze oddające ten tekst) coś w stylu "są chłopcy, którzy chcą zostać złapani". jak takie słowa można odnieść do uduchowienia O____o

Pani_Blue

i jeszcze - matka prosi, aby nie oskarżać chłopca. oskarżać o co? o powołanie? o kolor skóry? to by się nie trzymało kupy, sorry

użytkownik usunięty
Offca_2

w sumie to nawet mnie przekonujesz ;) mogli by zrobić 2 film w którym ukazują tą sytuację oczami księdza - byłoby ciekawe.

ocenił(a) film na 10

Ale w tej rozmowie matka mówi wyraźnie o naturze chłopca, jaką obdarzył go Bóg i za którą chcieli go wręcz zabić w innej szkole... Nie sądzę by miało tu chodzić o jego pociąg ku kapłaństwu.

ocenił(a) film na 9
Offca_2

a dlaczego nie? To siostra tak to czyta, a widz z nią, i zapomina że chłopak jest po prostu czarny, czy to nie wystarczy żeby mieć przesr...

Offca_2

Ja też odebrałem to jako raczej "naturę - kolor skóry". Przypominam, że akcja się rozgrywa w 64', kiedy czarni w większości chodzili do szkół, oddzielonych prawie że murem berlińskim od białych.

HoldenColin

ale jest powiedziane, że własny ojciec by go za to zabił. czarny ojciec miałby zabijać syna za to, że jest czarny??

innertia

ale za to, że chce zostać księdzem już tak. To wciąż jest często powód wielkich kłótni w rodzinie a co dopiero w latach 60 tych w czarnej robotniczej rodzinie....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones