PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1044}

Wściekły Byk

Raging Bull
7,8 64 672
oceny
7,8 10 1 64672
8,4 33
oceny krytyków
Wściekły Byk
powrót do forum filmu Wściekły Byk

nie potrafie i chyba nigdy nie zrozumie kultu stworzonego wokół Martina Scorsese i jego filmów. Rozumiem, że samo nazwisko Scorsese kojarzy się z wielkimi tytułami, najlepszymi aktorami itd itp. Tylko problem polega na tym, że oglądając te filmy z perspektywy czasu wielokrotnie myślę sobie, że tematy poruszone w jego filmach wielokrotnie już widziałem, co niewątpliwie wpływa na ogólne "spojrzenie" na film jak i na samą osobę Martina Scorsese.

Przechodząc już do Wściekłego Byka uważam, że był to fajny film , na pewno warty obejrzenia. Tylko ... tylko jak patrzę na ocenę filmu, na zachwyty niektórych internautów to myślę sobie, że coraz trudniej rozpoznać prawdziwego kinomana, bo już praktycznie każdy bez oglądania chce wstawić sobie do ulubionych jak największe tytuły tylko po to " żeby sprawiać dobre wrażenie" . A chyba naprawdę nie o to chodzi. Chociaż może się mylę. Może sam powinienem wstawić tam Wściekłego Byka, którego oceniłem na 7, kosztem chociażby obciachowego zdaniem niektórych Aviatora ( też Scorsese - co za ironia ), ocenionego przeze mnie na 9. Czy będę wtedy lepszy i większy w waszych oczach :-) ?

użytkownik usunięty
paniczBartosz

Aviator < Byk

Chociaż uważam, że oba filmy są za bardzo przeceniane. Aviator dostał tak mnóstwo nagród, a jeśli chodzi o mnie to uważam, że to wyłącznie dobry film. We Wściekłym Byku można już zauważyć lekką 'wybitność' poprzez kreację Roberta De Niro. Owszem DiCaprio w Aviatorze również był świetny, ale Jake LaMotta od razu przykuwa uwagę.

infiltracja jest przeceniana, Wściekły Byk i Taksówkarz to najlepsze filmy Scorsese a De Niro w roli La Motty jest niesamowity (jedna z lepszych kreacji w ogóle)

lotr_2

Wściekły Byk -krótko acz treściwie +

+odejście od popularnego w filmach sportowych treningu od zera do bohatera jak w trochę przecenianym obrazie Rocky

+dobry pomysł z użyciem czarno-białej taśmy nadającej filmowi autentyczności a to przede wszystkim film biograficzny

+w poruszający sposób ukazanie moralnego upadku bohatera

+świetnie ukazane jak ciężko wspiąć się na szczyt i jak łatwo z niego spaść

+bardzo dobry montaż

+bardzo dobre zdjęcia

+ brak częstego w filmach sportowych niepotrzebnego patosu

+Świetnie pokazane jak zgubna i niszczycielska może być chora zazdrość

+ rewelacyjna ,legendarna ,wspaniała kreacja Roberta De Niro i ta jego ekstremalna przemiana fizyczna

+ świetne role aktorów drugoplanowych

Chyba najlepszy film Scorsese obok Taksówkarza a na pewno najlepszy poruszający tematykę sportu z rewelacyjnym aktorstwem 10/10


użytkownik usunięty
lotr_2

Infiltracja w pełni zasługuje na top5. Wspaniały film, które bije wszystkie inne z gatunku.

ocenił(a) film na 6
lotr_2

wcale nie pokazuje jak ciezko dojc na szczyt
ja odnioslam wrazenie, ze bohater 'musi byc biologicznie zmutowany' bo wygrywa wszystkie walki
a filmie nawet sie nie zajaknieto nie mowiac o pokazaniu ile wklada w to wysilku
no chyba ze powstrzymanie sie od alkoholu i seksu zaliczyc do najwiekzych trudow w drodze na szczyt

bohater moralnie nie upadl bo nie milal jak on jedynie rozwinal swoje naturalne predyspozycje

obawiam sie, ze zazdroc to jedynie objaw nieco wiekszych problemow La Motty - on sam sie zniszczyl - gdyby nie byla to zazdrosc - znalazlo by sie cos innego
ale co do taksowkarza sie zgodzed film bardzo doby

ocenił(a) film na 8
caligulaam

Może trochę temat przedawniony, ale co tam. Dopiero obejrzałem ten film i ciekawy opinii o nim zajrzałem na te forum. Więc przy okazji Ci odpowiem, bo akurat z Twoim zdaniem kompletnie się nie zgadzam ;)

Zauważ jak długo La Motta musiał czekać na upragnioną walkę o tytuł (mimo tego, że cały czas, jak sama zauważyłaś niszczył rywali). Od początku filmu było to bodajże aż 8 (!) lat. Także myślę jednak, że ten fakt pokazuje jak ciężko dojść na sam szczyt.

ocenił(a) film na 8
KaKa_1992

Sorry, oczywiście miało być "na TO forum" ;)

ocenił(a) film na 6
KaKa_1992

cóż
ja cały czas mam wrażenie, że twórca co innego miał na myśli
może tylko ja nie potrafię dostrzec wszystkich wysiłków i poświeceń La Motty
ale wydaje mi się że film zupełnie nie był o tym
to oczywiście jest częścią scenariusza bo to biografia
ale wydaje mi się, że twórca chciał przybliżyć osobowość La Motty jego życie przede wszystkim poza ringiem
to życie, które istniało poza ringiem.
Myślę, że takie filmy nie są o drodze na szczyt są ludziach, ktorzy szczyt obrali za cel
o motywach, które ich mobilizują i cechach charakteru i okolicznościach mnie lub bardziej sprzyjających lub nie sprzyjających
Scorsese zarysowuję nam sylwetkę psychologiczną La Motty
ja wiedzę w nim zaciętego człowieka, zaciętego z kompleksu
nieoglądającego się na nikogo i na nic
akceptującego świat, który funkcjonuję wyłącznie według jego reguł
może nawet o zaburzonej osobowości
niedojrzalego psychicznie i chyba mało inteligentnego



paniczBartosz

Z Twojego toku rozumowania wywnioskowałem to,że filmowi wystawiłem ocenę 10/10 żeby zrobić z siebie znawcę i przypodobać się użytkownikom.

ocenił(a) film na 7
kondi143

być może.

chociaż jeśli sam oglądałeś film, to pewnie sam znasz powody swojej oceny.
:-)
ja niestety nie potrafię ci pomóc.

paniczBartosz

Heh nie musisz mi pomagać tylko proszę Cie nie pieprz głupot,że ktoś wystawia ocenę wysoką tylko z powodu takiego,że film jest klasyką.Tobie się nie podobał albo uważasz go za średni ok Twoja strata.Moim zdaniem nie doceniłeś arcydzieła jakim nie wątpliwie jest Raging Bull.

ocenił(a) film na 7
kondi143

ale o teorii względności słyszałeś ?:-)

w ogóle ostatnio usłyszałem fajny kawał.

Egzamin przed komisją na studia prawnicze. Egzaminator pyta:
- Dlaczego zdecydował się pan studiować na wydziale prawa?
- No tato, nie wygłupiaj się ...

ocenił(a) film na 9
paniczBartosz

Każdy ma własny gust, dla mnie Raging Bull jest filmem wybitnym a czemu? De Niro , muzyka , zdjęcia , montaż , cała historia Jake'a La Motty . Uwielbiam ten film również na to ,że znakomicie pokazuję brutalność boksu z bliższej kamery, jestem również fanem tego sportu. Film wybitny a Scorsese to wg mnie nawybitniejszy reżyser w historii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones