Film

School Ties

1992 1 godz. 50 min.
7,2 1 240
ocen
7,2 10 1240
2 219
chce zobaczyć
{"id":"30890","linkUrl":"/film/Wi%C4%99zy+przyja%C5%BAni-1992-30890","alt":"Więzy przyjaźni","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/08/90/30890/6925270.2.jpg"}
Zdolny futbolista ukrywa przed kolegami swoje żydowskie pochodzenie. Chce ukończyć prestiżową szkołę i dostać się na Uniwersytet Harvarda. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

W społeczeństwie amerykańskim od lat największym prestiżem cieszą się WASP - biali anglosascy protestanci. Tworzą oni zamknięty krąg i z lekceważeniem traktują Żydów. Kolejne pokolenia WASP-ów kończą elitarne licea z internatem. W połowie lat 50 do takiej właśnie szkoły, dającej pewny wstęp na Harvard, trafia David Green (Brendan Fraser),W społeczeństwie amerykańskim od lat największym prestiżem cieszą się WASP - biali anglosascy protestanci. Tworzą oni zamknięty krąg i z lekceważeniem traktują Żydów. Kolejne pokolenia WASP-ów kończą elitarne licea z internatem. W połowie lat 50 do takiej właśnie szkoły, dającej pewny wstęp na Harvard, trafia David Green (Brendan Fraser), chłopak z biednej rodziny. Dostaje stypendium sportowe. David marzy o sukcesie życiowym. Aby dotrzeć na szczyt drabiny społecznej, zataja przed kolegami, że jest Żydem.

boxoffice
$14 715 067 w USA
na podstawie
Dick Wolf (materiały do scenariusza, historia)
studio
Paramount Pictures
data produkcji
1992
tytuł oryg.
School Ties
inne tytuły
Barwy uczelni św. Mateusza (tytuł telewizyjny) Polska
Więzy przyjaźni Polska
Więcej...

Kiedy David Greene jedzie do restauracji, widać, że w mieście znajduje się nowoczesna sygnalizacja świetlna.
Podczas Concours d'Elegance pojawia się Ford Mustang z 1965 roku.
Kiedy David Greene czeka z ojcem na pociąg można zobaczyć samochody marki Penn Central i Conrail, które nie istniały w latach pięćdziesiątych.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • jak najbardziej warto,

  sawin ocenił(a) film na 8

  Trochę dziwi, że to tak mało znany film. Nie jest to może arcydzieło ale bardzo solidne kino. Dodatkową zachętą niech będzie występ wielu (wschodzący jeszcze wtedy) gwiazd z bardzo dobrym Fraserem na czele. Jedyne do czego się można przyczepić to nieco pompatyczna końcówka filmu ale takie to już ... więcej

 • Żydzi to też ludzie

  Bestii ocenił(a) film na 5

  Fil ten jest najlepszym przykłdem uczuć jakie przejawiaja dyskryminowani Żydzi. Moim zdaniem antysemityzm i rasizm nie ma przyszłości.

 • re:mini.scencje

  Westernik ocenił(a) film na 6

  cóż to za film o szkole dla chłopców bez keatinga, trochę jak ostatnia wieczerza bez chrystusa.. poezja carpe ginie w dylematach moralnych: ściągać czy nie ściągać?

  • Emisja filmu pod tytułem Barwy uczelni św. Mateusza Paramount 13 sierpnia godz 17:37 powtórka 14 sierpnia godz 14:02

   • film godny uwagi

    hubo84 ocenił(a) film na 8

    mowi o tym jacy jestesmy wobec innych , nie wane czy sa to zydzi , muzulmanie , szintoisci, czy zielonoswiatkowcy. ludzie pozostana zawsze ludzmi, a kim tak naprawde sa dowiadujemy sie dopiero gdy zdolamy ich blizej poznac.