film

Więzy przyjaźni

School Ties
1992
1 godz. 50 min.
7,2 1 342
oceny
7,2 10 1 1342
Zdolny futbolista ukrywa przed kolegami swoje żydowskie pochodzenie. Chce ukończyć prestiżową szkołę i dostać się na Uniwersytet Harvarda. więcej mniej
Więzy przyjaźni zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

W społeczeństwie amerykańskim od lat największym prestiżem cieszą się WASP - biali anglosascy protestanci. Tworzą oni zamknięty krąg i z lekceważeniem traktują Żydów. Kolejne pokolenia WASP-ów kończą elitarne licea z internatem. W połowie lat 50 do takiej właśnie szkoły, dającej pewny wstęp na Harvard, trafia David Green (Brendan Fraser),W społeczeństwie amerykańskim od lat największym prestiżem cieszą się WASP - biali anglosascy protestanci. Tworzą oni zamknięty krąg i z lekceważeniem traktują Żydów. Kolejne pokolenia WASP-ów kończą elitarne licea z internatem. W połowie lat 50 do takiej właśnie szkoły, dającej pewny wstęp na Harvard, trafia David Green (Brendan Fraser), chłopak z biednej rodziny. Dostaje stypendium sportowe. David marzy o sukcesie życiowym. Aby dotrzeć na szczyt drabiny społecznej, zataja przed kolegami, że jest Żydem.

boxoffice
$14 715 067 w USA
na podstawie
Dick Wolf (materiały do scenariusza, historia)
studio
Paramount Pictures
tytuł oryg.
School Ties
inne tytuły

Kiedy David Greene jedzie do restauracji, widać, że w mieście znajduje się nowoczesna sygnalizacja świetlna.
Podczas Concours d'Elegance pojawia się Ford Mustang z 1965 roku.
Kiedy David Greene czeka z ojcem na pociąg można zobaczyć samochody marki Penn Central i Conrail, które nie istniały w latach pięćdziesiątych.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • film godny uwagi

  hubo84 ocenił(a) film na 8

  mowi o tym jacy jestesmy wobec innych , nie wane czy sa to zydzi , muzulmanie , szintoisci, czy zielonoswiatkowcy. ludzie pozostana zawsze ludzmi, a kim tak naprawde sa dowiadujemy sie dopiero gdy zdolamy ich blizej poznac.

 • pokazuje jacy jestesmy naprawde;
  wszedzie gdzie sie tylko da szufladkujemy, doklajamy jakies latki i cechy...

  spojrzcie np na male dzieci, u nich nie ma z tym problemu, wszystko jest takie proste, takie oczywiste...

  1
  • Żydzi to też ludzie

   Bestii ocenił(a) film na 5

   Fil ten jest najlepszym przykłdem uczuć jakie przejawiaja dyskryminowani Żydzi. Moim zdaniem antysemityzm i rasizm nie ma przyszłości.

  • jak najbardziej warto,

   sawin ocenił(a) film na 8

   Trochę dziwi, że to tak mało znany film. Nie jest to może arcydzieło ale bardzo solidne kino. Dodatkową zachętą niech będzie występ wielu (wschodzący jeszcze wtedy) gwiazd z bardzo dobrym Fraserem na czele. Jedyne do czego się można przyczepić to nieco pompatyczna końcówka filmu ale takie to już... więcej

  • Emisja filmu pod tytułem
   Barwy uczelni św. Mateusza
   Paramount 13 sierpnia godz 17:37
   powtórka 14 sierpnia godz 14:02