Matt Damon 

Matthew Paige Damon

8,1
80 824 oceny gry aktorskiej
Matt Damon
Gdy miał niecałe dwa lata, jego ojciec opuścił rodzinę. W wieku 16 lat wystąpił w reklamówce, ale na prawdziwą popularność musiał jednak jeszcze zaczekać. Po ukończeniu Uniwersytetu Harvarda, zagrał w "Dobrej matce" Leonarda Nimoya u boku Diane Keaton oraz Liama Neesona. Wraz z Benem Affleckiem, z którym przyjaźnił się od dzieciństwa, zagrał w "Więzach przyjaźni" Roberta Mandella.

W Hollywood pierwszą rolę dostał dopiero w 1995 roku, w filmie telewizyjnym "Ostatni prawdziwi kowboje". Przełomem w jego karierze była kreacja w "Pogoni za Amy" Kevina Smitha, gdzie wystąpił wspólnie z Benem Affleckiem. Następnie zagrał u Stevena Spielberga, w "Zaklinaczu deszczu". Prawdziwym sukcesem okazał się film "Buntownik z wyboru" - wspólne przedsięwzięcie Damona i Afflecka, którego byli scenarzystami i aktorami. Reżyserowania podjął się ostatecznie Gus Van Sant. Ogromna popularność i uznanie krytyki zaowocowały licznymi nagrodami dla twórców filmu.

Potem przyszły role u Spielberga, Thorntona i oczywiście Smitha. W 1999 roku miesięcznik "Empire" umieścił Matta Damona na liście 100 najważniejszych ludzi w dzisiejszym przemyśle filmowym.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 października 1970

miejsce urodzenia: Cambridge, Massachusetts, USA

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 8 innych nagród i 65 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Luciana Barroso (od 09.12.2005), 3 córki: Isabella (ur. 11.06.2006), Gia Zavala (ur. 20.08.2008) i Stella Zavala (ur. 20.10.2010)
Starał się o rolę w filmie "Lęk pierwotny", którą ostatecznie otrzymał Edward Norton.
Odrzucił główną rolę w filmie "Majestic", którą otrzymał Jim Carrey.
Odrzucił główną rolę w filmie "Szybcy i martwi", którą ostatecznie otrzymał Leonardo DiCaprio.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych